آشنايي با منبع تغذيه بدون وقفه

قطعا برایتان اتفاق افتاده است كه در حین كار با کامپیوتر هستيد واحتمالاً در حال طراحي و يا برنامه نويسي و از کارهایی شبیه این هستيد كه به طور ناگهانی برق قطع شده و تمامي زحمات چند ساعته شما بدون اين كه بر روي ديسك ذخيره شوند از بين رفته اند . در اين حالت احتمالاً عصباني شده ايد ولي چاره اي نداشته و بعد از وصل مجدد برق شهر تمامي كار هاي خود را مجددا انجام دهید .
قطع برق شهر يك اتفاق عادي است كه در پيشرفته ترين كشورهاي دنيا نيز گرچه به ندرت ولي اتفاق مي افتد اما هميشه قطع برق به انجام مجدد كارها که به يكي دو ساعت ختم نمي شود منجر می شود و ممكن است خسارات زيادي را وارد کند به عنوان مثال يك بانك اگر مدتي بدون برق باشد در سيستم آن اختلال وارد مي شود و يا اگر یک سرويس دهنده اينترنت و يا يك سرور مدتي بدون برق باشند به مرور مخاطبان خود را از دست خواهد داد در اين جاست كه UPS به شما كمك مي کند.
مشكلات برق شهر
يكي از مشكلات برق شهر نوسانات شديد لحظه ای است. اين رخداد كه دلايل گوناگوني از جمله صاعقه و القاي كابل هاي ارتباطي دارد صدمات جدي به وسايل الكتريكي وارد می کند چه بسا زماني كه دستگاهي از جمله رايانه خاموش بوده و به دليل اين كه دوشاخه آن به پريز متصل بوده صدمه ديده است . به همين دليل توصيه مي شود در زماني كه دستگاه ها خاموش هستند آنها را از پريز برق جدا كنيد .
از ديگر مسائل موجود نويز الكتريكي است كه ممكن است موجب قفل شدن ( hang ) رايانه و در نتيجه از دست رفتن اطلاعات شود . پایین آمدن لحظه ای ولتاژ كه در اثر روشن شدن يك وسيله الكتريكي قوي به وجود مي آيد نيز مي تواند موجب راه اندازي مجدد رايانه شده كه از بين رفتن اطلاعات را در شامل می شود. توجه داشته باشيد كه كوچكترين نوسانات برق كه حتي ممكن است نا محسوس باشد مي تواند براي CPU مضر بوده و موجب سوختن و يا نيم سوز شدن ترانزيستورهاي موجود در آن شود . به همين دليل است كه پس از مدت ها كار با کامپیوترمثلاً پس از يك سال متوجه مي شويد كه رايانه شما نسبت به روزهاي اول خود كند تر شده و بيشتر هنگ مي كند . براي جلوگيري از صدمات ناشي از اختلالات برق شهر مطمئناً به شما خريد يك UPS توصيه نمي شود بلكه يك محافظ تقويت كننده برق حدوداً 700 وات براي يك ريانه و دستگاه هاي جانبي آن كافي به نظر مي رسد . اما UPS علاوه بر خاصيت هاي شوك گيري،تقويت و تنظيم برق شهر خصوصيات منحصر به فرد ديگري دارد كه گاهي آن را براي رايانه هاي موجود در موسسات ضروري مي كند .
وظيفه UPS
UPS هاي كوچك معمولاً داخل خود، يك باتري دارند كه هنگام وجود برق در حالت عادي آن را شارژ مي كنند.هنگام قطع برق يا افت ولتاژ زماني كه ولتاژ از يك مقدار كمتر شود UPS به طور اتوماتيك منبع تغذيه رايانه را از برق شهر به باتري موجود درون خود تغيير مي دهد اين كار طی مدت زماني حدود يك يا دو ميلي ثانيه انجام مي پذيرد و در نتيجه رايانه متوجه قطع جريان الكتريكي نشده و به كار خود ادامه مي دهد . UPS هاي متفاوت با طول مدت پشتيباني متفاوتي وجود دارد كه با توجه به نياز و كاربرد نوع مورد نظر استفاده مي شود برخي UPS ها تنها براي مدت كوتاهي مثلاً 5 دقيقه به رايانه برق رساني مي كنند.اين فرصت خوبي براي ثبت و ذخيره كارهاي انجام شده است . برخي ديگر نيز تا 45 دقيقه دوام تغذيه دارند و اين امكان را به كاربران مي دهند كه طي اين مدت كار خود را تكميل و به پايان برسانند .
براي ادارات و موسسات بزرگ تر و مهمتر نيز UPS هايي طراحي شده است كه مدت زمان بسياري رايانه هاي موجود را د رهنگام قطع برق از بابت تغذيه پشتيباني مي كنند . خوب است بدانيد كه براي كار هاي بزرگ UPS داراي باتري درون ساخته نبوده و تنها حكم يك شارژ كننده و سؤييچ كننده را دارند . براي اين UPS ها باتري هاي بيروني در نظر گرفته شده كه بنا به نوع نياز و به تعداد معين به UPS متصل مي شوند .
مي دانيد كه هنوز منبعي براي ذخيره جريان متفاوت ساخته نشده است باتري متصل به UPS نيز جريان مستقيم با DC دارند اما اكثر لوازم خانگي از جمله رايانه با برق متناوب شهر كار مي كنند . بنابراين UPS يك مبدل نيز دارد كه جريان DC را به AC تبديل مي كند اين ها تنها وظايف UPS نيستند . UPS قابليت كنترل جريان و ولتاژ و تنظيم و تقويت آنها را نيز دارد . در يك كلام مي توان گفت UPS به رايانه مي گويد كه نگران هيچ چيز از جانب برق شهر و اختلالات ومشكلات آن نباش من تمامی كار ها راانجام داده و يك جريان تصفيه شده سالم به شما تحويل مي دهم .
میکرو رایانه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس