آشنایی با SDN و OpenFlow

در پی گسترش روزافزون شبكه‌های رایانه‌ای، ارتباط سازمان‌ها و مشتریان مختلف با اینترنت و افزایش استفاده از تجهیزات رایانشی همراه مانند تلفن همراه و تبلت، محققان و متخصصان به فكر طراحی و ایجاد راهكارهای نوین برای بهینه‌سازی این ارتباطات افتادند؛ مدیریت تجهیزات سیار، الگوی جدید آدرس‌دهی و نامگذاری در اینترنت، مدیریت دسترسی كاربران، امن‌سازی ابرهای رایانشی و كاربردهای مختلف مجازی‌سازی را می‌توان از جمله مهم‌ترین ایده‌هایی دانست كه امروزه در حال تكامل هستند.
همان‌طور كه مشخص است هر ایده‌ای باید پیش از پیاده‌سازی عمومی، در آزمایش‌های مرتبط موفقیت لازم را كسب كند. برای بررسی ایده‌های فوق نیز، باید علاوه بر محیط آزمایشگاهی مناسب، ترافیك واقعی كاربر شبیه‌سازی شود تا نتیجه آزمایش این راهكارها به واقعیت نزدیك باشد و مقیاسی واقعگرایانه نسبت به استفاده عمومی به دست آید.
اما معمولا آماده‌سازی این چنین آزمایشگاهی نیازمند صرف هزینه‌های گزاف است كه اتلاف وقت زیادی را نیز به دنبال خواهد داشت. چه بسیار ایده‌های‌ درستی كه به دلیل برخورد با چنین موانعی و نبود امكان آزمایش در شبكه‌ها و ترافیك واقعی كاربران، از بین رفته و به دست فراموشی سپرده می‌شود كه این موضوع در نهایت سد راهی برای پیشرفت فناوری است.
احتمالا شما نیز با خواندن جملات قبل و عبور از كلمات «شبكه‌های واقعی» و « ترافیك واقعی كاربران» به این نتیجه رسیده باشید تنها محیط واقعی برای انجام این آزمایش‌ها و ارزیابی فناوری‌‌های آینده‌ شبكه‌ جهانی، «اینترنت» است. SDN یا Software Defined Networking راهكاری است كه به وسیله ابزاری به نام OpenFlow امكان انجام آزمایش‌ها روی اینترنت را به نحوی فراهم می‌كند كه در استفاده كاربران اینترنت اخلالی ایجاد نشود.
عصر شبكه‌های «باز»
شبكه‌های امروزی شامل كاربرانی است كه با مسیریاب‌ها و راه‌گزین‌ها با یكدیگر ارتباط یافته‌اند. این تجهیزات به صورت دستگاه‌هایی عرضه می‌شود كه سخت‌افزار، سیستم‌‌عامل و نرم‌افزار توسط تولید‌كننده به صورت یكپارچه در آنها تعبیه شده و تغییر در سیستم‌‌عامل تقریبا امكان‌پذیر نیست. از این‌رو منطق معماری این تجهیزات را «عمودی» می‌نامند.
اما تجهیزاتی كه برای SDN و استفاده از OpenFlow تولید می‌شود، از منطق معماری «افقی» پیروی می‌كند. در این معماری، دیگر از دستگاه‌هایی یكپارچه خبری نیست و تولیدكننده امكان استفاده از سیستم‌عامل و نرم‌افزار دلخواه مشتری را روی سخت‌افزار تولید شده فراهم می‌كند تا بتوان به‌طور سفارشی از سخت‌افزار بهره جست. در واقع از دیدگاه شبكه می‌توان گفت، قابلیت مدیریت دلخواه چند Control Plane مختلف و استفاده از نرم‌افزارهای كاربردی مجزا روی این تجهیزات فراهم می‌‌شود.
با SDN و OpenFlow بیشتر آشنا شویم
SDN با به كارگیری مجازی‌سازی در ساختار شبكه و فراهم‌كردن امكان جداسازی و تمییز دادن عناصر مختلف تجهیزات شبكه‌ای (مسیریاب‌ها و راه‌گزین‌ها) از جمله Control Plane و Data Plane و به وجود آوردن دسترسی مستقیم به جداول مختلف ارسال بسته‌ها مانند CAM Table، مدیران شبكه‌ها را قادر می‌سازد بدون نیاز به دسترسی فیزیكی به تجهیزات، نسبت به مدیریت بهینه و متمركز تمام آنها اقدام كنند. در واقع این راهكار به‌گونه‌ای امكان برنامه‌ریزی متمركز ترافیك شبكه را به‌وجود می‌آورد.
تا به حال مراكز تحقیقاتی سازوكارهای مختلفی برای استفاده از راهكار SDN در شبكه‌ها به‌وجود آورده‌‌اند كه كامل‌ترین نسخه آنها OpenFlow است كه یك رابط استاندارد برای مدیریت متمركز تجهیزات شبكه‌های رایانه‌ای در اختیار می‌گذارد. در واقع با استفاده از OpenFlow می‌توان مسیر عبور بست‌ها در شبكه روی چند تجهیز مختلف را به صورت نرم‌افزاری تعیین و سیاست‌‌های پیچیده مسیریابی و امنیتی را بسادگی پیاده‌سازی كرد.
هدف نهایی و نتیجه مطلوبی كه به وسیله راهكار SDN در شبكه‌ها به دست خواهد آمد، به نظارت دقیق لحظه‌ای و بررسی صحت عملكرد بستر شبكه و همخوانی با سیاست‌های مدنظر و عیب‌یابی سریع‌تر و دقیق‌تر مشكلات در شبكه منجر خواهد ‌‌شد.
جالب است بدانید یكی از روش‌هایی كه این راهكار به منظور عیب‌یابی در شبكه‌ها از آن استفاده می‌كند، توسط یك محقق ایرانی به نام پیمان كاظمیان در دانشگاه استنفورد تكامل یافته ‌است. این روش Static Checking نام دارد كه با اختصاص مختصات سه‌بعدی به یك بسته هنگام ارسال و مقایسه آن با مختصات بسته برگشتی، در حالات مختلف بررسی می‌شود كه توضیح بیشتر آن از حوصله این مطلب خارج است. از موارد استفاده این روش می‌توان به بررسی امكان برقراری دو دستگاه میزبان در شبكه و وجود مسیر مناسب بین آن دو، بررسی رفتار متناظر با headerهای مختلف یك بسته در طول شبكه، بررسی وجود گره (loop) در شبكه و از همه مهم‌تر بررسی تأثیر یك تنظیم خاص بر ترافیك شبكه اشاره كرد.
نتیجه‌گیری
با توجه به مزایای این فناوری از جمله كاهش هزینه‌ها، تمركز و یكپارچگی مدیریت تجهیزات، آسان‌‌‌سازی پیاده‌سازی فناوری‌های مختلف و آزمایش ایده‌های جدید، كاهش زمان عیب‌یابی و برطرف‌كردن خطا، روز‌به‌روز به تعداد مصرف‌كنندگان این راهكار افزوده می‌شود. با توجه به دانش بومی كشور، پیش‌بینی می‌شود در صورت برنامه‌ریزی مدون و سرمایه‌گذاری مفید، بتوان نسبت به رفع برخی نیازهای داخلی در بلند‌مدت، گام برداشت.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال