اسكنرها چگونه كار می كنند؟

دنیای بیرون را به درون كامپیوتر منتقل كنید. تا به حال چند بار برایتان پیش آمده كه مثلا بخواهید عكسی را برای كسی بفرسید؟ برای این كار از چه روشی استفاده كرده اید؟

دنیای بیرون را به درون كامپیوتر منتقل كنید. تا به حال چند بار برایتان پیش آمده كه مثلا بخواهید عكسی را برای كسی بفرسید؟ برای این كار از چه روشی استفاده كرده اید؟یك راه این است كه عكس را داخل پاكت بگذارید و آن را پست كنید، اما روش راحت تر و سریعتری هم وجود دارد. با استفاده از اسكنرها در عرض چند دقیقه می توانید این كار را انجام دهید. اسكنر یكی از لوازم جانبی رایانه است كه برای انتقال اسناد و تصاویر دنیای حقیقی به درون رایانه و تبدیل آنها به صفر و به یك بكار می رود. اسكنرها انواع مختلفی دارند. متنوع ترین و معمول ترین نوع اسكنر، Flatbed نام دارد كه همان اسكنری است كه اغلب دیده اید و همه جا از آن استفاده می كنند. به این اسكنر، رومیزی Desktop هم گفته می شود. اسكنرهای Sheet-fed نیز بسیار شبیه به اسكنرهای رومیزی عمل می كنند با این تفاوت كه هنگام اسكن كردن، به جای هد اسكن كننده، سند حركت می كند. این اسكنرها از نظر ظاهری شبیه به یك پرینتر كوچك هستند.دسته سوم اسكنرهای Handheld نام دارند. این اسكنرها، برخلاف ۲ نوع قبلی، دستی هستند و خود كابر باید هد اسكن كننده را روی سند حركت دهد، به همین دلیل هم از كیفیت چندانی برخوردار نیستند و بالاخره دسته آخر كه به اسكنرهای Drum معروفند، بسیار دقیق هستند و در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرند. ما در اینجا به بررسی طرز كار اسكنرهای رومیزی می پردازیم، اما فن آوری به كار رفته در دیگر اسكنرها هم بسیار شبیه به این نوع است و شما می توانید تا حدود زیادی آن را تعمیم دهید. در قدم اول شما سند را روی یك صفحه شیشه ای گذاشته و پوشش آن را می بینید اما پس از آن چه اتفاقی می افتد؟
ابتدا سند به وسیله یك لامپ گزنون یا یك لامپ CCFL روشن می شود. در اسكنرهای قدیمی تر از لامپ های فلورسنت معمولی استفاده می شد كه از شفافیت تصویر كم می كرد. پس از این مرحله، تصویر سند به وسیله یك آیینه ی زاویه دار به یك آیینه دیگر منعكس می شود. بعضی از اسكنرها ۲ آیینه و برخی دیگر ۳ آیینه دارند. هر یم از این آیینه ها، تقعر كمی دارند كه باعث می شود تصویر منعكس شده در یك سطح كوچك تر متمركز شود و در نتیجه وضوح تصویر بیشتر شود. آخرین آیینه، تصویر را به یك نفر منعكس می كند. لنز تصویر را از طریق یكسری فیلتر كه كارشان جدا كردن ۳ رنگ قرمز، آبی و سبز به كار رفته در تصویر است روی CCD متمركز می كند. CCD، مهمترین قسمت یك اسكنر و رایج ترین فن آوری برای دریافت تصویر در اسكنرهاست. اصولا هر اسكنری، باید بتواند به نحوی تصویر را به سیگنال الكتریكی تبدیل كند. CCD، این كار را انجام می دهد. CCD یك آرایه از دیودهای نوری است كه فوتون ها «نور» را به الكترون ها «بارالكتریكی» تبدیل می كند. این دیودها كه Photo site نامیده می شوند، به نور حساس هستند. هرچه نوری كه به یك دیود می تابد، روشن تر باشد، بار الكتریكی كه در آن مكان جمع می شود نیز بیشتر خواهد بود. به این ترتیب، رنگهای مختلف تصویر، بسته به شدت روشنایی كه دارند، از طریق دیودهای CCD به ولتاژالكتریكی تبدیل می شوند. كل مكانیزم بیان شده شامل آیینه ها، لنز، فیلتر و CCD، هد اسكن كننده ی تصویر را می سازند. این هد كه به آرامی روی سند حركت می كند، به وسیله یك تسمه به یك موتور پله ای متصل است كه هد را به جلو می برد، هد اسكن كننده از یك طرف نیز به یك میله متصل است كه از ایجاد انحراف یا لغزش در مسیر هد، هنگام خواندن سند جلوگیری می كند. تنظیمات دقیق اجزای مختلف هد، به مدل اسكنر بستگی دارد، اما اصول آن در تمام اسكنرها مشابه است، البته به جز این فن آوری، فن آوری های دیگری نیز برای ساخت اسكنر وجود دارد، اما فن آوری غالب، همان است كه بیان شد. اسكنرها از نظر شفافیت و وضوح تصویر با هم تفاوت دارند، این مسئله به تعداد سنسورها در هر سطر آرایه CCD، دقت موتور پله ای، كیفیت لنز و نیز میزان روشنایی منبع نور بستگی دارد، بدیهی است كه یك لامپ گزنون با روشنایی زیاد به همراه یك لنز با كیفیت بالا، نسبت به یك لامپ فلورسنت معمولی با یك لنز معمولی و ساده تصویری با كیفیت بسیار بالاتر ایجاد خواهد كرد. اما اسكن كردن تصویر، مرحله اول كار است. مرحله بعدی، انتقال تصویر اسكن شده به رایانه است. برای اتصال اسكنر به رایانه و انتقال تصویر راههای متفاوتی وجود دارد. ساده ترین راه اتصال از طریق پورت موازی است كه البته كندترین روش ممكن هم هست.روش دوم، استفاده از رابط "Small SCSI computer system interface" است كه یك رابط موازی با سرعت بالاست. اسكنرهای «SCSI» از طریق یك كارت SCSI به رایانه متصل می شوند. راه سوم، استفاده از پورت USB است. اسكنرهای USB، سرعت خوبی دارند و كار كردن با آنها نیز ساده است. روش آخر نیز استفاده از Firewire است. Firewire یك گذرگاه سریال بسیار سریع است. البته این روش هزینه بیشتری هم دارد و برای تصویر با كیفیت بسیار بالا استفاده می شود. به این ترتیب كار اسكن تصویر پایان می رسد و تصویر به رایانه شما منتقل می شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال