اسنپ ‌دراگون 810

در حالی که تا معرفی و ورود نخستین محصولات مجهز به اسنپ‌ دراگون 810 زمان زیادی باقی نمانده، گزارش‌ها از بروز مشکلاتی در تست و احتمال تأخیر در تحویل آن‌ها دیده می شود. با این حال مسئول بخش روابط عمومی کوالکام این گزارش‌ها را رد کرده و معرفی این چیپست را همچنان برقرار دانسته است.

حدود هشت ماه از معرفی اسنپ‌ دراگون 810 می‌گذرد و از آن زمان تاکنون، مسئولین کوالکام بارها به معرفی اولین دستگاه مجهز به این چیپست 64 بیتی در نیمه اول سال 2015 تأکید می‌کنند.

بنابرگزارش‌هایی از کره جنوبی در دست داریم از بروز مشکلاتی برای شرکای کره ای کوالکام در استفاده از این چیپست ها حکایت می‌کند. بر اساس خبری که بیزینس کوریا منتشر کرده، این چیپست در درجه خاصی از ولتاژ گرمای بیش از حدی تولید می کند و عملکرد آن را با مشکل مواجه می کند.

اما این تنها مشکل اسنپ ‌دراگون 810 نیست و گزارش شده که پردازنده گرافیکی آدرینو 430 آن نیز دارای مشکلاتی در درایور خود می‌باشد. به همین ترتیب مشکلاتی در کنترل ‌کننده رم اسنپ‌ دراگون 810 نیز مشاهده شده است.

این گزارش‌ها باعث بروز نگرانی ‌هایی در تأخیر عرضه این چیپست و در نتیجه فروش دیرهنگام آن درسال 2015 شده است.

جان کارویل مسئول بخش روابط عمومی کوالکام در مصاحبه ای با Fudzilla گفته که شرکتش به شایعات و اخبار تأیید نشده پاسخ نمی‌دهد و تنها جوابی که در برابر این سؤال دارد این است که "تمام برنامه‌های از پیش اعلام شده برای اسنپ ‌دراگون 810 سر جای خود قرار دارد و انتظار داریم که نخستین دستگاه مجهز به این پردازنده در نیمه اول سال 2015 وارد بازار شود."

تحلیل شرایط بازار نشان از آن دارد که هر گونه تأخیری در ارائه این چیپست بیش از دیگران برای شرکت سامسونگ خبر بدی خواهد بود.زیرا تصمیم سامسونگ بر این است که در اواخر مارس - اوایل آوریل گلکسی S6 را با چیپست جدید کوالکام به بازار عرضه کند و ممکن است عقب افتادن تحویل اسنپ ‌دراگون 810، سامسونگ را به سمت وابستگی بیشتر به چیپ ست اگزینوس 7420 سوق دهد؛ اتفاقی که ممکن است سامسونگ را با خطر کاهش فروش در بازارمواجه کند.

البته وابستگی کمپانی ال‌ جی به اسنپ ‌دراگون 810 بیش از رقیب هم وطنش خواهد بود. این شرکت که سعی داشت با تولید چیپست اختصاصی نوکلون اندکی از وابستگی‌ اش به کوالکام را بکاهد به دلیل فروش بسیار پایین گوشی جی 3, ال جی اسکرین مجهز به نوکلون به سمت استفاده از اسنپ‌ دراگون باز خواهد گشت.

البته لازم به ذکر است که شرکت ال ‌جی هیچگاه به سمت استقلال در تولید چیپست نرفته و مسئولین این شرکت تولید نوکلون را ایجاد اندکی انعطاف در تولید محصولات ال ‌جی اعلام کرده‌ اند.

چیپست کوالکام اسنپ ‌دراگون 810 از مدل‌های 64 بیتی بازار است و نخستین چیپ ست تولید شده کوالکام با معماری 20 نانومتری است. این چیپست از چهار هسته کرتکس A57 با کلاک 1.96 گیگاهرتز و چهار هسته A53 با فرکانس 1.56 گیگاهرتز بهره می‌برد.    

دیجی کالا

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال