انواع آی سی های ttl

 نوعی از آی سی ها که در رده لاجیک قرار می گیرند و در مدارات خیلی ساده تا مدارات اسیلاتور وغیره کاربرد دارند این نوع از آی سی ها هستند. آی سی ها ی نوع ttl دارای انواع گوناگونی می باشند که ما به 3 مورد از آن ها اشاره می کنیم :
الف- آی سی های ttl نوع کم قدرت : این نوع آی سی ها دفع حرارت کمتری نسبت به دیگر نوع ها دارند ودلیل این امر این است که مقاومت های استفاده شده در این نوع آی سی ها اهم بیشتری دارند و در نتیجه دفع حرارت آن ها کمتر است.
ب- آی سی های ttl نوع استاندارد: این نوع آی سی ها پر مصرف ترین و معمول ترین آی سی ها در خانواده ی آی سی ها ttl هستند و مدارات لاجیک بسیاری را شکل می دهند.
ج- آی سی های ttl با سرعت زیاد: این نوع آی سی ها از نظر مدارات داخلی شبیه به آی سی های نوع کم قدرت هستند با این تفاوت که برای سرعت بخشیدن به آن ها اهم مقاومت های داخلی آن ها را کاهش داده اند.
3- آی سی های cmos : این آی سی ها را که با نام طولانی نشان داده شده در زیر می شناسند: Ompelementary metal-oxid semiconductor از نوع آی سی های لاجیک بوده وحداقل حرارت را دفع می کند ولتاژ کاری آن ها معمولا بین 3 الی 18 ولت است. از نظر سرعت از خانواده ttl کند تر هستند ولی در خانواده cmos از مقاومت در ساختمان داخلی آن ها استفاده نمی شود.


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال