انواع حافظه در گوشی‌های موبایل

حافظه یا در گوشی‌های موبایل یکی از مقدماتی‌ترین موارد در تعیین کارآیی گوشی هستند. این حافظه‌ها مشخص می‌کنند که چقدر فضا در اختیار سیستم عامل است و یا تا چه میزان می‌توانید پیامک‌ها را در گوشی ذخیره کنید.حافظه‌ها نیز انواع مختلفی دارند.
به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از روزنامه شرق، برخی از آنها درون سخت‌افزار گوشی موبایل قرار دارند و برخی دیگر نیز باید به گوشی اضافه شوند تا امکانات آن افزایش پیدا کند. شناخت انواع حافظه کمک می‌کند تا با محدودیت‌های گوشی بیشتر آشنا شویم و فضای لازم را برای کاربردهای مختلف در اختیار گوشی قرار دهیم.
حافظه ROM
این حافظه معمولا به سیستم عامل اختصاص دارد و توسط کاربر قابل استفاده نیست. به این معنی که فقط فایل‌های اصلی سیستم در این بخش قرار دارد و نمی‌توانید فایلی را به آن اضافه یا از آن کم کنید. به همین دلیل است که وقتی گوشی را به تنظیمات اولیه کارخانه باز می‌گردانید تمام فایل‌ها و اطلاعات از روی گوشی پاک می‌شود ولی سیستم عامل آن همچنان کار می‌کند.
البته اطلاعات ذخیره شده روی حافظه ROM هم قابل تغییر هستند ولی این کار تنها از طریق تجهیزات خاص خود قابل انجام است و کاربران در شرایط عادی نمی‌توانند تغییری در آن ایجاد کنند. نکته دیگر اینکه به دلیل حجم مشخص سیستم عامل، فضای در نظر گرفته شده برای حافظه ROM معمولا تاثیری در کارآیی گوشی ندارد. ضمن اینکه ویروس‌ها و بدافزارها نیز نمی‌توانند وارد این بخش شوند.
حافظه RAM
رم، حافظه موقت گوشی است در نتیجه با خاموش و روشن کردن دستگاه و یا بستن یک نرم‌افزار، اطلاعات روی آن خالی می‌شوند. حافظه RAM معمولا سرعت بالایی دارد و به همین دلیل به عنوان پلی بین سیستم‌عامل و حافظه اصلی دستگاه استفاده می‌شود تا فایل‌های مورد نیاز بتوانند با سرعت بهتری در اختیار سیستم و برنامه‌ها قرار بگیرند.
هر چقدر این فضا بیشتر باشد به این معنی است که می‌توان فایل‌های بیشتری را در حالت آماده باش یا اجرا نگه داشت. حافظه رم قابل خواندن و نوشتن است اما اطلاعات به صورت ثابت روی آن ذخیره نمی‌شوند. حجم این حافظه نیز در اغلب گوشی‌ها ثابت است و قابل تغییر نیست. البته در گوشی‌های پیشرفته برنامه‌های زیادی برای مدیریت رم وجود دارد.
حافظه داخلی
حافظه داخلی گوشی محلی است که فایل‌ها و اطلاعات شما را به صورت ثابت و دایم نگهداری می‌کند. معمولا اطلاعاتی از قبیل دفترچه تلفن، پیامک‌ها، فایل‌های صوتی و تصویری و انواع داده‌های دیگر که توسط کاربر به گوشی اضافه می‌شوند در محل حافظه داخلی گوشی قرار می‌گیرند.
شرکت‌های مختلف براساس نوع گوشی مقدار مشخصی را به عنوان حافظه داخلی در نظر می‌گیرند که این حافظه نیز قابل تغییر نیست ولی اگر گوشی این توانایی را داشته باشد می‌توانید فضای حافظه آن را از طریق کارت‌های حافظه افزایش دهید. معمولا اغلب شرکت‌های سازنده گوشی در مدل‌های موجود در بازار فضایی معادل ۵۱۲ مگابایت تا دوگیگابایت را به عنوان حافظه داخلی در نظر می‌گیرند.
تمام برنا‌مه‌هایی که روی گوشی نصب می‌شوند روی این حافظه قرار دارند و اگرچه کار با آن محدودیت‌های خاص خود را دارد با این حال امکان مدیریت روی این بخش از حافظه بسیار بیشتر از بخش‌های دیگر است.
حافظه بیرونی
علاوه‌ بر حافظه داخلی که تقریبا در تمام گوشی‌های جدید استفاده می‌شود، می‌توان برای ذخیره‌سازی اطلاعات از حافظه بیرونی یا مموری کارت هم استفاده کرد. حافظه‌‌های بیرونی انواع مختلفی دارند و به همین دلیل هر یک از تولید‌کنندگان گوشی بنابر توانایی و نیاز گوشی یکی از این مدل‌ها را انتخاب می‌کنند.
درحال حاضر مدل‌های رایج حافظه بیشتر از نوع MMC،RS MMC،MiniSD هستند زیرا این مدل‌ها حجم کوچکی دارند و به راحتی می‌توان آنها را در فضای اندک موجود در گوشی استفاده کرد. ظرفیت حافظه‌های بیرونی براساس نیاز و سلیقه کاربر و البته هزینه‌ای که برای آن در نظر گرفته، تعیین می‌شود.
به عنوان مثال امروزه حافظه‌هایی با ظرفیت دو تا ۱۶ گیگابایت در بازار به آسانی یافت می‌شوند اما این ظرفیت‌ها هر کدام قیمت خاص خود را دارند. نکته دیگری که در مورد حافظه‌ها باید گفت این است که اطلاعات روی این بخش از حافظه‌، مانند حافظه درونی قابل خواندن و نوشتن است به این معنی که می‌توانید فایل‌ها را روی این بخش کپی کنید، تغییر دهید و یا حذف کنید.
حافظه سیم‌کارت
علاوه‌بر تمام حافظه‌هایی که گفته شد، مقداری حافظه نیز روی سیم‌کارت گوشی موجود است که کارآیی خاص خود را دارد. این حافظه معمولا در گوشی‌هایی که از نوع GSM‌ هستند، قابل استفاده است. یعنی اغلب گوشی‌های معمولی و رایج نه مدل‌های ماهواره‌ای یا گوشی‌هایی که کاربرد خاص دارند می‌توانند از این نوع حافظه برای اطلاعات استفاده کنند.
معمولا حجم زیادی روی سیم‌کارت قابل ذخیره نیست به همین دلیل تنها می‌توان اطلاعات مهم را روی آن قرار داد که شامل اطلاعات‌تماس‌ها، دفترچه تلفن با ظرفیت محدود و چند پیامک است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس