به چه دلیل پس از روشن شدن کامپیوتر تصویر در مانیتور نمی آید؟

تصویر ندادن کامیپوتر یکی از مشکلات کاربران می باشد . وقتی کلید پاور را می زنید چراغ پاور روشن می شود ولی علائمی از بالا آمدن ویندوز در صفحه مانیتور نمایش داده نمی شود . بروز این مشکل ریشه در نرم افزاری ندارد و در 90 درصد مواقع بدلیل خراب شدن سخت افزار می باشد.
اولین کاری که در این مواقع باید انجام بدهید چک کردن کابل VGA می باشد که معمولا دارای رنگ آبی می باشد و به پشت کارت گرافیک متصل می شود . (البته کابل DVI و HDMI هم شامل این چک کردن می باشد در صورتیکه ورودی و خروجی تصویر شما از این دو کابل پشتیبانی کند) روش چک کردن هم بسیار ساده می باشد کافیست کابل را یکبار از سر جای خود در خارج کنید و مجدد متصل کنید . یکی دیگر از راه های شناسایی عیب و خراب شدن کابل روشن کردن اسپیکر و بالا آمدن ویندوز می باشد . وقتی کابل باعث تصویر ندادن کامپیوتر باشد صدای بالا آمدن ویندوز و صفحه شروع از طریق اسپیکر به گوش می رسد. اگر این روش را چک کردید و جوابی دریافت نکردید بهتر است مواردی که در ادامه توضیح می دهم را بررسی کنید .

 روشی که در ادامه میخواهم توضیح بدهم فقط برای افرادی پیشنهاد می شود که اطلاعات دقیقی از سخت افزار دارند و قطعات را به خوبی می شناسند . در صورتیکه قطعه ای را از جای خود خارج کنید و به درستی در جای خود قرار ندهید ممکن است باعث سوختن مابقی قطعات شوید پس این تذکر را به دقت در نظر داشته باشید .

کابل برق را ازکامپیوتر جدا کنید . اولین قطعه ای که باید مورد بررسی قرار بگیرد منبع تغذیه یا همان پاور است . درب کیس را باز کنید و کابل پاور را از جای خود یکبار خارج و دوباره متصل کنید . کابل پاور از طرف جلو دارای یک پین می باشد که باید آن را به طرف داخل فشار بدهید و سپس کابل را بیرون بکشید. اگر تستر پاور داشته باشید می توانید متوجه شوید که پاور نوسان دارد یا خیر در غیر اینصورت بعد از جا زدن کابل پاور دوباره کامپیوتر را روشن کنید و ببینید که آیا صدای  بوق رم می شنوید یا خیر؟ اگر صدایی نشنیدید (صدای بیپ اسپیکر مادربرد) سیستم را خاموش کرده و رم را از جای خود خارج کرده و کلید پاور را یکبار دیگرفشار دهید . اگر صدای بوق اسپیکر مادربرد به گوشتان نخورد به احتمال 90 درصد مادربرد شما خراب شده است .  به این نکته توجه داشته باشید که برای تست قطعات حتما باید قطعات جایگزین داشته باشید.احتمال خراب شدن پردازنده خیلی کم است و در 99 درصد مواقع علت چنین مشکلی برد اصلی می باشد .
زیرا رم اگر خراب شود با ارور صفحه آبی روبرو می شوید . اگر گرافیک خراب شود مانیتور یکبار تصویر می دهد یکبار تصویر نمی دهد و به صورت تصادفی ممکن است صدای بوق اسپیکر شنیده شود. در مواقعی هم ممکن است بدلیل سوختن کارت گرافیک به طور کامل کامپیوتر تصویر ندهد ولی در این مواقع بوی سوختگی از داخل کیس به مشام میرسد  .

نتیجه گیری :
1. اول کابل های ارتباطی را تست کنید .
2. سعی کنید قطعات را از داخل کیس خارج کرده و در بیرون کیس آنها را تست کنید .
3.برای تست قطعات باید قطعه جایگزین داشته باشید و هر قطعه ای را یکبار با قطعه سالم جایگزین کنید . 

learning.asarayan

 

 

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال