جدیدترین مادربرد ایسوس

مادربوردهای مجهز به چيپ‌ ست Z68 وارد بازار شدند.چيپ‌ ستي که به گفته اينتل برخي نواقص و محدوديت‌های دو چيپ‌ ست P67 و H67 در آن برطرف شده و امکانات و قابليت‌های جديدی را در اختيار کاربر قرار مي‌دهد.اولين مادربورد از اين مجموعه که به دستمان رسيده است ، مادربرد P8Z68-V Pro محصول شرکت Asus می باشد و آنطور ک پيداست ، جزء محصولات ميان‌ قيمت به شمار می آيد.

پردازنده و چيپ‌ ست

اين مادربورد بسيار شبيه Asus P8P67 Pro طراحی شده که تا حدودی بهينه شده‌ است.خنک‌ کننده‌ های روی مادربورد برخلاف مدل قبلی به خوبي روی مادربورد محکم شده‌ اند و ظاهر آنها هم کمی تغییر کرده است.

رابط‌ ها و پورت‌ ها

چيپ‌ ست Z68 مانند P67 تنها از دو پورت SATA 3 پشتيبانی مي‌کند.شرکت Asus نيز يک کنترلر Marvell‌ روی مادربورد قرار داده تا تعداد اين پورت‌ ها به چهار عدد برسد.اين‌ بار Asus برای ارائه پورت‌های USB 3.0 به سراغ کنترلرهای ASMedia رفته‌ است.

دو عدد از اين کنترلرها روی مادربورد قرار گرفته و چهار پورت USB 3.0 نيز در اين مادربورد تعبيه شده‌ است.برای پورت eSATA II نيز يک کنترلر JMicron JMB362 در نظر گرفته شده‌ است.

رابط‌ های روی مادربورد شامل يک PCI-E x16، يک PCI-E x8، يک PCI-E x4، دو PCI-E x1 و دو PCI می باشد.نکته‌اي که بايد به آن دقت کرد اين است که ، رابط PCI-E x4 تنها در صورتي مي‌تواند با سرعت x4 فعاليت کند که دو رابط  PCI-Ex1، پورت eSATA II و يکي از کنترلرهای USB 3.0 غيرفعال شوند.فاصله ميان دو پورت PCI-E x16 و PCI-E x8 طوری است که فضای کافي براي عبور هوا وجود دارد و اين موضوع باعث کاهش دمای کارت‌ های ‌گرافيک هنگام استفاده از فناوری توسعه‌ دهنده گرافيکی مانند SLI يا CrossfireX مي‌شود.

پايين مادربورد دکمه‌ های روشن و خاموش قرار دارند اما خبری از Debug LED نيست.با وجود اين، چند ديود‌ نوری کوچک روی مادربورد قرار دارد که با بروز مشکل در هر قسمت روشن شده و به کاربر هشدار می دهند.

پانل پشت

همان‌طور که گفتيم ، Z68 ترکيبي از P67 و H67 است و در پانل پشت مادربورد مي‌توان بخشي از حاصل اين ترکيب را مشاهده کرد.در کنار پورت‌های معمول ، خروجي‌های تصوير D-Sub، DVI و HDMI نيز قرار دارند.با اين حال ، وجود اين پورت‌ ها باعث مي‌شود، جا براي پورت‌هاي ديگر تنگ شده و در نهايت پورت‌هاي ضروري مانند PS/2 حذف شوند. مورد ديگري که در اينجا خودنمايي مي‌کند، بلوتوث نسخه 1/2 است که از ويژگي BT GO پشتيباني مي‌کند.

Lucid Virtu

ما این مادربورد را در هر دو حالت iGPU (اولویت با پردازنده‌ گرافیکی مجتمع) و dGPU (اولویت با کارت گرافیک) تست کردیم.نرم‌افزار Lucid Virtu با برخي نرم‌ افزار‌ها و بازي‌ها مشکل دارد. به‌عنوان مثال، در تست‌هاي ما در حالت dGPU، اجراي نرم‌افزار 3D Mark 11 و بازي Stalker ممکن نبود و بايد Lucid Virtu را غير‌فعال مي‌کرديم.

در حالت iGPU نيز گاهي اوقات کارت‌ گرافيک شناسايي نمي‌ شد و مادربورد براي پردازش عکس ها همچنان از پردازنده‌ گرافيکي مجتمع استفاده مي‌کرد.این نکته را نیز باید توجه داشت که استفاده از حالت iGPU اندکی کارایی نهایی را کاهش می‌دهد .

بايوس

بايوس UEFI به دو صورت خلاصه و مفصل طراحي شده‌ است. در اولين ورود به بايوس، نخست مدل خلاصه نمايش داده مي‌شود که شامل مشخصات سيستم، انتخاب درايو بوت و ولتاژ و دما است. در حالت مفصل نيز تمامي امکانات و تنظيمات در اختيارتان قرار خواهد گرفت. بعضي از تنظيمات در جای مناسب قرار ندارند و برای اورکلاک نيز علاوه بر انجام آن به صورت دستي ، قابليتي نيز براي اورکلاک خودکار در نظر گرفته شده‌ است.

اورکلاک

قبلاً پردازنده Core i5 2500K را روی یک مادربورد مجهز به چیپ‌ ست P67 اورکلاک کرده بودیم.حالا در این مادربورد مشاهده می‌کنیم که در حالت اورکلاک حداکثر فرکانس همان پردازنده با خنک‌ کننده یکسان، 100 مگاهرتز افزایش یافته و به 5200 مگاهرتز می‌رسد (فرکانس پایه 100 مگاهرتز، ضریب 52، ولتاژ پردازنده 1/45 ولت).در این حالت نتایج تست WPrime، در دو دست 32M و 1024M به ترتیب 6/804 و 216/324 ثانیه است.

partoit

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال