خودورهایی که با هوا کار می کنند ( بخش دوم )

( ادامه بخش اول )

موتور حرارتی – برودتی :
این موتور نیز نوع دیگری از موتور می باشد که با فشار گاز کار می کند که توسط محققان دانشگاه واشنگتن ساخته شده است که در ساخت آن از ایده ی موتورهای بخار استفاده شده است، با این تفاوت که در آن هیچ نوع احتراق داخلی صورت نمی گیرد. محققان این دانشگاه از نیتروژن مایع به عنوان عامل محرک در نمونه اولیه خودرو Ln2000 استفاده کرده اند.این محققان دلیل استفاده از نیتروژن مایع را فراوانی آن در اتمسفر- نیتروژن در حدود 75% اتمسفر زمین را تشکیل می دهد.- و همچنین دسترس پذیر بودن نیتروژن مایع می دانند.
موتور خودروی Ln2000 دارای پنج جز اصلی می باشد :
مخزن 24 گالونه که از فولاد ضد زنگ می باشد.
پمپی که نیتروژن مایع را به گرمکن می فرستد.
گرمکن که نیتروژن مایع را با حرارت خروجی از اگزوز گرم می کند.
مبدل حرارتی که نیتروژن مایع را به جوش آورده و گاز با فشار بسیار بالا تولید می کند.
منبسط کننده که انرژی نیتروژن را به انرژی قابل استفاده برای موتور تبدیل می کند.
نیتروژن مایع در دمای 320- درجه فارنهایت ( 196- درجه سلسیوس ) نگهداری می شود. که به وسیله مبدل حرارتی به بخار تبدیل می شود. مبدل حرارتی قلب موتور برودتی Ln2000 نامیده می شود. این نام به این خاطر می باشد که می تواند نیتروژن با دمای بسیار پایین را دریافت کرده و تبدیل به بخار کند.از هوای جاری در اطراف خودرو برای گرم کردن نیتروژن مایع استفاده می شود. گاز نیتروژن تولید شده در مبدل حرارتی تا 700 بار بیشتر از حجم مایع خود منبسط می شود.این گاز با فشار بالا به منبسط کننده تغذیه شده، جایی که نیروی ناشی از گاز نیتروژن را به نیروی مکانیکی برای حرکت پیستون تبدیل می کند. تنها خروجی اگزوز نیتروژن می باشد و از آنجا که نیتروژن یکی از اجزای اصلی اتمسفر می باشد این خودرو مقدار بسیار کمی آلودگی تولید می کند اما در عین حال این خودرو می تواند آلودگی را از محلی به محل دیگر انتقال دهد.در این خودرو همانند خودروی ایولوشن به انرژی الکتریکی برای فشرده کردن گاز نیاز داریم.
مقداری از حرارت خروجی از خودرو به موتور برگردانده می شود و به گرمکن فرستاده می شود تا نیتروژن مایع را قبل از فرستادن به مبدل حرارتی گرم کند که باعث افزایش راندمان می شود. همچنین دو فن در عقب خودرو وجود دارد که هوای محیط را به داخل کشیده تا از این طریق مبدل حرارتی بتواند گرمای انتقالی به نیتروژن مایع را افزایش دهد.
محققان دانشگاه واشنگتن نمونه اولیه این خودرو را که در سال 1984 ساخته شده بود توسعه دادند. در نمونه اولیه این خودرو موتور دارای 5 سیلندر بود که 15 اسب بخار قدرت داشت همچنین دارای 5 دنده بوده مه توانایی آن را داشت که تنها 3.2 کیلومتر مسافت را در سرعت ماکزیمم 22 مایل بر ساعت ( 35.4 کللومتر در ساعت ) با مخزن نیتروژن خود بپیماید. اما در خودروی Ln2000 مخزن خودرو گنجایش 227 لیتر مایع را دارد که به وسیله آن خودرو می تواند بالای 200 مایل( 321.8 کیلومتر ) مسافت را طی کند.
با بالا رفتن قیمت سوخت در سالهای اخیر، خیلی طول نخواهد کشید که بسیاری از خودورها با سوخت های جایگزین کار خواهند کرد.مانند هوا که در عین حال که ارزان می باشد بدون هیچگونه آلودگی بوده و در واقع دوستدار محیط زیست می باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس