دلایل سر و صدای هارد چیست ؟

فرض كنيد در حال كار با كامپيوتر می باشید و روی فايلی دو بار كليك مي كنيد و نرم افزار اجرا كننده آن احضار و اجرا مي شود تا آن فايل را برای شما باز كند. اين کار در بسياری از كامپيوترها بين 10 تا 30 ثانيه طول مي كشد. در طول اين مدت صداهای ضعیفی از هارد کامپیوتر خود مي شنويد.از صداهايي كه شنيده مي شود به نظر مي رسد كارهايي در حال انجام است اما چه كارهايی؟

در هارد ديسك ها يك بازو وجود دارد كه هدهای خواندن و نوشتن را نگه مي دارد. اين بازوها مي توانند هدهای خواندن و نوشتن را به سمت مركز يا لبه های ديسك حركت دهند. قطر يك هارد ديسك نرمال در حدود 5 اينچ يا 12.5 سانتي متر است بنابراين اين بازوها مي توانند در حدود 2 اينچ يا 5 سانتي متر در راستای شعاع ديسك حركت كنند.

سرعتی كه اين بازوها مي توانند حركت كنند حيرت انگيز است. اين بازوها بسيار سبك می باشند و محرك آنها قوی و بسيار دقيق است. اين بازوها مي توانند در صورت لزوم صدها بار در هر ثانيه در مقابل ديسك جلو و عقب بروند.

اگر درباره اساس كار يك اسپيكر هم بخواهيد بدانيد تفاوت زيادی با اين سيستم ندارد. اسپيكر هم دارای يك مخروط سبك وزن است كه قادر است با سرعت 400 بار در ثانيه نوسان كند و توليد صوت نمايد.

همانطور كه بازوي هارد ديسك با سرعت زياد در حال حركت به جلو و عقب است نوساناتي توليد مي كند كه اين نوسانات همان صدايي را توليد مي كنند كه ما می شنويم.

چرا زمانيكه بر روي يك فايل كليك مي كنيم هد هارد ديسك بايد اين مقدار حركت كند كه چنين صداهايي از آن شنيده شود؟

سه چيز باعث اين حركت ها مي شوند:

ــ وقتي يك فايل مثلاً يك فايل Excel را باز مي كنيد. هارد ديسك شما بايد خود نرم افزار را همراه با تعدادی فايل DLL (مخفف dynamic link libraries ) كه از آن نرم افزار پشتيباني مي كنند فراخواني كند. اين فايل ها جمعاً 10 تا 20 مگابايت حجم دارند و در قسمتهای مختلف هارد دیسک قرار گرفته اند. فراخواني 20 مگابايت اطلاعات زمان كمی نمي گيرد و هد هارد ديسك ما بايد هزاران بار جلو و عقب برود تا اين اطلاعات را جمع آوری كند.

ــ فراخواني خود فايل اطلاعاتي. در حقيقت هدف شما از اجراي يك نرم افزار دسترسي به اطلاعات موجود در فايل مورد نظرتان است. براي اين منظور سيستم عامل شما (مثلاً ويندوز XP) بايد هد هارد ديسك را به دايركتوري كه فايل شما در آن واقع است راهنمايي كند و از وجود فايلي با اين نام اطمينان حاصل كند، و سپس آن فايل را پيدا كند و سپس احتمالاً بايد يك دوجين تكه از فايل مورد نظر را بخواند تا كل فايل را فراخواني كند.

ــ اگر در هنگام انجام اين پروسه رم شما پر از اطلاعات شده باشد آنگاه سيستم عامل شما قسمتي از رم را روی هارد ديسك خالي مي كند و هنگامي كه نرم افزار شما در حال اجراست سيستم عامل شما ميليونها بايت اطلاعات نرم افزار و فايلهای DLL را روی هارد ديسك مي ريزد. براي انجام اين وظايف هد هارد ديسك بارها بايد حركت كند تا وظايف خود را به خوبي انجام دهد.

حال به خوبي مي دانيد كه چرا هارد ديسك شما چنين صدايي هنگام كار مي دهد. حقيقت اين می باشد كه با يك كليك ساده هارد ديسك شما كار سنگيني انجام می دهد.

yadbegir.com

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال