دوربین دید در شب آی آر

واژه infrared) IR) به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین های دید در شب IR از طریق استفاده از LEDهای مادون قرمز فضای اطرافشان را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را بوجود می آورند.
امواج مادون قرمز به قسمتی از طیف امواج گفته می شود که با چشم انسان آن ها را نمی توان دید.اما به وسیله سنسورهای تصویر دوربین ها قابل شناسایی هستند. از این طریق دوربین های دید در شب می توانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف خود را روشن کنند.
باید توجه داشته باشید که برد نور مادون قرمز نسبت به نور مرئی کمتر است و قسمت وسیعی از طیف آن امکان عبور از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر دوربین نور دوربین به وسیله آن منعکس می شود.
پرتو مادون قرمز همچنین امکان شناسایی رنگ ها برای حسگر دوربین را از بین خواهد برد به همین دلیل تمامی تصاویری که از طریق روشنایی این چراغ ها ضبط شده باشند به صورت سیاه و سفید دیده می شوند.
نقاط ضعف دید در شب IR
با وجود اینکه به واسطه سادگی و کم هزینه بودن استفاده از دید در شب IR در دوربین های مداربسته بسیار رایج است اما با این حال این شکل از دید در شب از نقاط ضعف برخوردار است :

اشباع تصویر: بزرگترین نقطه ضعف دید در شب IR اشباع شدن تصویر به علت نزدیک شدن اجسام با افراد به دوربین است. به دلیل پرتاب نور بالا در دوربین های دید در شب و سیاه و سفید بودن تصویر در صورت نزدیک شدن افراد به دوربین ممکن است صورت آنها به طور کامل روشن به نظر رسد که خود این باعث می شود که در تشخیص چهره به مشکل بخوریم.مکانیزم Smart IR برای جبران این نقطه ضعف ایجاد شده است و با تنظیم IR دوربین احتمال اشباع شدن اجسام نزدیک به دوربین را کاهش می دهد.
انعکاس روی سطوح : سطح فلزی و شیشه ای نور مادون قرمز را به نحوی متفاوت از نور قابل دید منعکس می کنند. این موضوع باعث خواهد شد امکان دیدن اجسام پشت شیشه کاهش یابد و یا پلاک خودروها بر اثر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت کاملا روشن به نظر رسد. به همین دلیل دوربین های دید در شب را به صورت بدون IR انتخاب کرده و برای خواندن پلاک از نور مرئی استفاده می کنند.
برد پایین : انتشار امواج مادون قرمز با برد کمتری نسبت به نور مرئی صورت می گیرد و البته LEDهای مادون قرمز حتی در صورت زیاد بودن از نظر تعداد هم نورکمی تولید می کنند. برد مفید دوربین های دید در شب معمولا بیش از 30 متر نیست و در صورتی که محیط کاملا تاریک و باز باشد این برد کمتر نیز خواهد شد.

EXIR IR به چه معناست ؟
LEDهای دید در شب EXIR نوعی از LEDهای پرقدرت دید در شب هستند که به علت تمرکز بیشتر و انتشار متمرکز برد دید در شب بسیار بیشتری را برای دوربین های مداربسته ایجاد می کنند. استفاده از دوربین های با این نوع دید در شب برای ایجاد دید در شب برد بالا بسیار مناسب خواهد بود.

IR Cut به چه معناست؟
IR Cut نام نوعی فیلتر است که از ورود انواج مادون قرمز در طول روز به دوربین جلوگیری می کند.

tticctv.com

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال