راهنمای خرید مادربرد

انتخاب یک مادربورداصلی ترین قطعه ای که در هنگام خرید رایانه باید به آن دقت ویژه ای کرد مادربرد می باشد .ممکن است پردازنده قلب کامپیوتر شما باشد ولی بدون مادربورد مناسب نمی توانید به کارایی مورد نظر خود دست یابید. مادربورد تعیین می کند کدام اجزا با کامپیوتر سازگارند و در آینده چه به روز رسانی هایی می توانید انجام دهید. در مادربوردهای جدید مشخصه هایی مانند گرافیک های مجتمع، گنجانده شده اند که می توانند از عهده اینترفیس Aero ویندوز 7 برآیند و فیلم هایی با رزولوشن بالا را باز کنند، در نتیجه کسانی که از کامپیوتر به منظور بازی استفاده نمی کنند، مجبور نیستند هزینه اضافی برای تهیه کارت گرافیکی مخصوص به آن پرداخت نمایند. این یک مشخصه برای انتخاب مادربرد بود که به آن اشاره ای کوتاه کردم  . به طور کلی در هنگام خرید مادربرد باید به یک سری از نکات دقت ویژه ای داشته باشید مثل سوکت پردازنده ، رابط های PCI  ، تعداد پورت ساتا و موارد مهم دیگری که به آنها اشاره میکنم.

1. سوکت پردازنده را با بررسی دقیق انتخاب کنید :  مادربوردها برای پردازنده های خاصی طراحی می شوند، بنابراین باید مادربوردی با سوکت مناسب پردازنده خود انتخاب نمایید. سعی کنید مادربردی را بخرید که از جدیدترین سوکت های پردازنده های موجود در بازار پشتیبانی کند . وقتی سوکت های جدید جایگزین سوکت های قدیمی می شوند (پردازنده های جدید جایگزین پردازنده های قدیمی) ، مادربرد و پردازنده هایی که با سوکت های قدیمی همخوانی داشته اند تعدادشان در بازار کم و قیمت آنها افزایش پیدا می کند.  سوکت های جدید دارای امکانات بیشتری نسبت به سری های قدیمی می باشد و این ویژگی مثبت را در اختیار شما قرار میدهد تا برای مدت چند سال نیاز به بروز رسانی و ارتقا سیستم نداشته باشید .

2. رابط و پورت های داخلی مادربرد را بررسی کنید :

بسیاری از مادربوردها کنترل کننده های RAID نیز دارند که از چندین هارد دیسک استفاده می کنند. این کنترل کننده ها می توانند بسته به حالت انتخاب شده، سرعت دستیابی دیسک را ارتقا دهند، از داده های شما دربرابر خرابی دیسک حفاظت کنند و یا هر دوی این کارها را انجام دهند. با این وجود، cpu را به کار می گیرند، بنابراین خیلی بهتر از نرم افزار RAID در ویندوز نیستند. بدترین قسمت این است که اگر مادربورد شما به هر دلیلی خراب شود، مجبورید آن را با یک مدل مشابه جایگزین نمایید تا بتوانید به هارد دیسک های RAID خود دسترسی پیدا کنید.

اسلات های PCI Express (PCI-E) x16 اساسا برای اضافه نمودن کارت های گرافیکی هستند. هر مادربوردی حداقل یکی از این اسلات ها دارد و بعضی دیگر دو اسلات دارند که به منظور استفاده از دو کارت با فناوری ATI CrossFire یا Nvidia SLI قرار داده شده است. اسلات های PCI-E x4 و PCI-E x1 به منظور اضافه کردن کارت های توسعه مانند تیونر تلویزیون استفاده می شوند. اسلات های PCI قدیمی تر سال هاست که وجود دارند ولی بسیاری از کارت های توسعه امروزی هنوز هم از این قالب استفاده می نمایند – غالبا برای شبکه های بی سیم یا اضافه نمودن پورت هایی مانند USB یا FireWire.
پورت های Sata این امکان را در اختیار شما قرار میدهد تا هارد دیسک ، درایورهای نوری و قطعاتی که از این رابط استفاده می کنند را به برد اصلی متصل کنید . از همان ابتدا بررسی کنید که به چه تعداد رابط ساتا نیاز دارید .

3. به چه میزان حافظه رم نیاز دارید : هر مادربردی بسته به چیپ ست اصلی از یک مقدار حافظه رم مشخص پشتیبانی می کند . اگر نیاز شما به حافظه رم زیاد می باشد به سراغ بردهایی بروید که دارای 4 اسلت یا Dual Channel می باشند .  مادربردهایی که از این ویژگی پشتیبانی می کنند می توانند حداقل 16 گیگابایت حافظه را ساپورت کنند .

4. مادربری بخرید که حداقل 4 رابط USB  داشته باشد : شما حداقل چهار پورت USB روی هر مادر بورد پیدا خواهید نمود، ولی این امکان وجود دارد که به بیش از آن نیاز پیدا کنید. هدرهای USB روی بورد به پورت های جلویی کامپیوتر شما متصل می شوند و می توانند با استفاده از یک رابط، پورت های بیشتری نیز تولید کنند. گاهی این رابط ها به صورت رایگان در جعبه مادربوردی که می خرید قرار داده شده اند که یک امتیاز غیر منتظره است.

USB3 جدیدترین ورژن استاندارد اتصالات موجود است و بسیاری از مادربوردهای بررسی شده یک یا دو پورت USB3 دارند. USB3 به صورت تئوری در مقایسه با سرعت USB که 480Mbit/s است، حداکثر سرعتی معادل 4.8Gbit/s (یا تقریبا 600MB/s) دارد.

نتیجه گیری :
هر یک از اجزای کامپیوتر شما به مادربورد متصل می شود، بنابراین ضروری است مادربوردی انتخاب نمایید که سوکت ها، اسلات ها و پورت های مناسبی برای ساخت کامپیوتری با تمام مشخصاتی که شما نیاز دارید، داشته باشد پس در هنگام خرید کمی وقت برای بررسی فنی این قطعه با ارزش گذاشته و سپس اقدام به خرید کنید .

learning.asarayan

 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس