سیستم ترمز

 سیستم ترمز کمکی EBA :
سیستم EBA به منظور آن طراحی شده است تا بیشترین نیروی ترمز را در توقف های ناگهانی تأمین کند . این سیستم با محاسبه سرعت و نیرویی که پدال ترمز با آن فشار داده می‌شود تشخیص می‌دهد که راننده قصد ترمز شدید ناگهانی دارد و چنانکه راننده ترمز را به صورت کافی تا انتها فشار ندهد وارد عمل شده و با ایجاد نیرویی بیشتر از حداکثر توان ترمز خودرو استفاده می‌کند و در این حالت است که ABS وارد عمل می‌شود تا چرخ ها قفل نکنند و خودرو هم قابل کنترل شود . تحقیقات نشان داده‌اند که راننده ها حتی بهترین های آن‌ها در هنگام مواجه شدن با خطر نمی‌توانند به اندازه کافی پدال ترمز را فشار دهند و به همین دلیل سیستم EBA طراحی شده است تا به کمک راننده بیاید و از خطرات احتمالی بکاهد.
سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD :
سیستم EBD یا EBFD یکی دیگر از سیستم‌های ترمز می‌باشد به صورت اتوماتیک و بسته به شرایط جاده ,سرعت خودرو و میزان بار خودرو نیروی متفاوتی را به هر یک از ترمزها منتقل می‌کند . این سیستم که عموماً با همکاری ABS کار می‌کند باعث می‌شود تا فشار ترمز بیشتر یا کمتری به هر یک از چرخ ها وارد شود تا بیشترین نیروی توقف لازم را در کنار کنترل مناسب خودرو به ارمغان آورد . معمولاً ترمز های جلو چون بیشترین وزن را تحمل می‌کنند بیشترین نیروی ترمز هم روی این چرخ ها اعمال می‌شود EBD نیروی ترمز کمتری را هم به چرخ های عقب اعمال می‌کند تا چرخ های عقب قفل نکنند و قسمت عقب خودرو سر نخورد .
سیستم پایداری الکترونیکی : ESP
این سیستم در برندهای مختلف نام های متفاوتی دارد به چندتای آن‌ها اشاره می‌کنم در خودروی آکیورا VSA بی ام و DSC ولی برای اولین بار این سیستم در مرسدس بنز در سال 1995 معرفی شد . این سیستم وظیفه افزایش پایداری خودرو را با تشخیص و کاهش سر خوردن بر عهده دارد . هنگامی که ESP از دست رفتن کنترل خودرو را تشخیص دهد به صورت اتوماتیک ترمزها را برای کمک به کنترل خودرو در مسیری که راننده می‌خواهد به کار می‌گیرید . البته لازم به ذکر است که سیستم ESP Corneringخودرو و یا به اصطلاح توانایی عبور از پیچ ها را افزایش نمی‌دهد و بیشتر احتمال از دست رفتن کنترل خودرو را کاهش می‌دهد .
سیستم کنترل ترمزها در پیچ : CBC
سیستم CBC سیستمی می‌باشد که برای اولین بار توسط شرکت بی ام و معرفی شد و به نوعی مکمل سیستم ABS به حساب می‌آید و برای توزیع نیروی ترمز در حال ترمز کردن در سر پیچ ها طراحی شده است .
سیستم کنترل هرز گردی (TRACTION CONROL SYSTEM) : TCS
سیستم TCS نیز یکی دیگر از سیستم‌هایی است که در خودرو ها به کار گرفته می‌شود. این سیستم مانع هرز گردی چرخ ها در هنگام شتاب گیری می‌شود . که باعث شتاب گیری های سریع‌تر و کنترل شده تر می‌شود و همچنین باعث می‌شود که نیروی پیشرانه هدر نرود.
سیستم دید در شب : NV
سیستم دید در شب یکی از سیستم‌های ایمنی خودرو می‌باشد که برای اولین بار در چند سال قبل و برروی نسل جدید بنز کلاس S معرفی شد. سیستم دید در شب با نشر اشعه مادون قرمز فضای بسیار وسیعی در جلوی خودرو را قابل رویت می‌کند این محدوده بیشتر از محدوده‌ای می‌باشد که توسط چراغ ها در شب روشن می‌شود . این سیستم تصاویری که فیلم‌برداری کرده است را در اختیار راننده می‌گذارد تا راننده با اطمینانی دو چندان در شب به رانندگی بپردازد .
کروز کنترل تطبیق شونده : ACC
این سیستم جدید که برخلاف سیستم کروز کنترل معمولی که ابتدا طراحی شده است فاصله خودرو شما را با خودروی روبرویی تنظیم می‌کند برای مثال شما سرعت را روی80 KM/H تنظیم می‌کنید و راه می‌افتید دراین هنگام اگر ماشینی در روبروی شما ترمز کند خودروی شما نیز ترمز می‌کند و اگر خودروی روبرویی متوقف شود خودروی شما نیز متوقف می‌شود و وقتی که خودروی روبرویی شما به حرکت خود ادامه دهد خودروی شما نیز دوباره سرعت میگیرد ولی فاصله را رعایت می‌کند .
سیستم کمکی هشدار انحراف از مسیر :
این سیستم نیز اگر خودروی شما از مسیر خود منحرف شود با لرزاندن فرمان و یا هشدارهای صوتی اخطار می‌دهد . همچنین در خودروهایی مانند نسل جدیدE کلاس بنز اگر راننده به هشدارهای این سیستم توجهی نکند به صورت اتوماتیک وارد عمل می‌شود و با ترمز کردن مانع بروز سانحه می‌شود همچنین اگر خودرویی از پشت در حال نزدیک شدن باشد و راننده بدون توجه اقدام به تغییر مسیر نماید باز با همان شیوه به راننده هشدار می‌دهد و اگر راننده توجه نکند مانع تغییر مسیر وی می‌شود .
سیستم نمایش فشار باد لاستیک :
این سیستم همانطور که از نامش پیداست اگر فشار باد لاستیک کم یا زیاد شود به راننده اطلاع می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال