شناخت حافظه های ثانویه یا جانبی و كاربرد آن

حافظه ثانویه (SECONDARY MEMORY) یا (SECONDARY STORAGE) دارای انواع گوناگونی هستند . این حافظه ها دارای ظرفیت بالا و قدرت نگه داری اطلاعات را برای زمان طولانی دارا می باشند و امروزه در جامعه كاربرد فراوان دارند كه در ادامه به شرح رایج تر ین آنها می پردازیم :
FLOPPY DISK :
دیسك نرم یا فلاپی دیسك یكی از حافظه های جانبی است كه هنوز با وجود ظرفیت كم آن نسبت به حافظه جدید در ادارات و شركت ها كاربرد دارد ؛ دیسك نرم از یك صفحه دایره ای كه مواد مغناطیس شونده بر روی آن قرار دارد تشكیل شده است . اطلاعات بر روی دایره های هم مركز ذخیره می شوند . نام این دایره ها شیار یا TRACK است .هر شیار از چند قطاع یا SECTOR تشكیل شده است. به هر چند قطاع یك كلا ستر CLUSETR گفته می شود .
HARD DISK :
دیسك سخت یكی دیگر از حافظه های جانبی است كه برای نگهداری برنامه ها و داده ها برای مدت زمان طولانی بسیار مناسب خواهد بود . دیسك سخت از چند صفحه دایره ای موازی از جنس شیشه یا فلز را كه دارای روكش مغناطیس است ساخته شده است .یك موتور آن را می چرخاند و یك هد در هر طرف صفحه دایره ای برای خواندن و نوشتن اطلاعات قرار دارد .
CD ROM :
(CD ROM)(COMPACT READ ONLY MEMORY) حافظه جانبی رایج دیگر است كه رفته رفته جای خود را به DVD ROM داده است و این حافظه فقط خواندنی می باشد. البته مدل هایی از آن نیز قابلیت نوشتن را نیز دارد . این دیسك بر خلاف حافظه های دیگر از روش پرتو های لیزری به جای روش مغناطیسی برای خواندن داده ها استفاده می شود .
DVD :
دیسك ویدیویی دیجیتال (DVD)(DIGITAL VIDEO DISK) حافظه جانبی مناسب و رایجی است كه دارای ظرفیت بالا و قابلیت نگه داری اطلاعات تا حجم 4.7 گیگا بایت و در بعضی مدل ها حتی تا حجم 17 گیگا بایت را در خود دارند .
TAPE :
نوار مغناطیسی یكی از حافظه های جانبی است كه دیگر چندان مورد استفاده قرار نمیگیرد . در گذشته به علت ارزان بودن و توانایی ذخیره اطلاعات در حجم بالا و ماندگاری طولانی آن ها به خصوص در پشتیبان گیری اطلاعات بسیار مناسب بوده مورد استفاده قرار میگرفته است . در این حافظه همچنین می توان اطلاعات را به طور مكرر پاك یا مجدد بر روی آن نوشت لذا بهترین نوع حافظه در آن زمان بوده است .
آشنایی با دسترسی مستقیم و ترتیبی :
به طور كلی دسترسی به حافظه ها در كامپیوتر ها به دو صورت امكان پذیر می باشد .
1- دسترسی مستقیم : در این روش برای رسیدن به اطلاعات در مدت زمان كوتاهی طول می كشد به طور مثال برای شفاف سازی فرض كنیم بر روی یك دیسك 4 آهنگ وجود دارد هنگامی كه كاربر بخواهد از آهنگ 1 به آهنگ 4 برود بلافاصله میتواند در مدت كوتاهی به آن برسد .
2- دسترسی ترتیبی : در این دسترسی برای رسیدن به اطلاعات كاربر باید ناخواسته اطلاعات قبل از مورد درخواستی خود را بگذراند تا به آن برسد . مثلاً در مثال بالا اگر كاربر بخواهد از آهنگ 1 به آهنگ چهارم برود باید آهنگ دوم و سوم را نیز گوش دهد تا به آهنگ چهارم برسد .
مثال : دسترسی در نوار مغناطیسی ترتیبی و در دیسك سخت مستقیم است.
شناخت دستگاه های ورودی و كاربرد آن :
هر كامپیوتر برای عملكرد خود داده ها را از دستگاه های ورودی میخواند و پس از پردازش آنها بر روی دستگاه های خروجی ارسال می كند .

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس