شناخت سیستم‌عامل

 در این مقاله، شما با ضرورت وجود سیستم‌عامل در کامپیوتر آشنا می‌‌شوید و دو وظیفه اساسی آن را فراخواهید گرفت. در این مقاله مثال‌‌های متنوعی در مورد عمل‌کرد سیستم‌عامل ذکر شده است. پس از مطالعه‌ی این مقاله، خواننده باید بتواند دو وظیفه‌ی اصلی سیستم‌‌عامل را با ذکر یک مثال بیان کند و اصطلاحات O.S. ،APT و VM را نیز تعریف نماید.

● ضرورت وجود سیستم‌‌عامل:
آیا می‌‌دانید رابطه‌ی کامپیوتر با سیستم‌‌عامل چیست؟ آیا می‌‌دانید سیستم‌‌عامل چه خدمت بزرگی به شما می‌‌کند؟ سیستم‌‌عامل نرم‌‌افزار یا برنامه‌‌ای است که شما را از پیچیدگی‌‌های سخت‌‌افزاری دور کرده و رابطه شما را با کامپیوتر به یک رابطه صمیمی‌‌تر تبدیل می‌‌کند و این هنر سیستم‌‌عامل است. کامپیوتر دستگاهی است سخت‌‌افزاری که از قطعات مختلفی مانند ریزپردازنده، حافظه، دیسک سخت، کی‌‌برد،... تشکیل شده است ولی هیچیک از این قطعات حس و شعور ندارند تا به خودی‌خود، برای شما کاری انجام دهند، بلکه این شما هستید که بایستی به این مجموعه قطعات بی‌‌روح، فرمان بدهید، خطاهای آنها را در نظر بگیرید و از میان عمل‌کرد آنها جواب خود را بیابید و یا ارتباط این قطعات را با یکدیگر حفظ کنید.
▪ تفسیر: چند قطعه کامپیوتری که تار عنکبوت روی آنها بسته شده است
▪ نوشته: قطعات کامپیوتری بدون نرم‌‌افزاری بی‌‌فایده هستند.
مهمترین قطعه سخت‌‌افزاری یک کامپیوتر که مغز متفکر آن هم خوانده می‌‌شود، CPU یا ریزپردازنده ((Micro Processor نام دارد. تمامی این اسامی در کامپیوترهای شخصی معادل یکدیگر هستند. اما این مغز متفکر همه‌ی کارها را انجام می‌‌دهد؟ CPU با تمام قدرتی که دارد فقط می‌‌تواند دستوراتی را که به او داده می‌‌شود انجام دهد. هر چه CPU قدرتمند‌‌تر باشد سرعت انجام این دستورات بیشتر است و دستورات هم متنوع‌‌تر خواهند بود ولی به هر حال CPU قدرت مدیریت سخت‌‌افزارها را ندارد و یا نمی‌‌تواند بین سخت‌‌افزارهای مختلفی که در کامپیوتر وجود دارد هماهنگی ایجاد کند. این شما هستید که با نوشتن برنامه‌‌های کامپیوتری مختلف، از سخت‌افزارها بهره می‌ببرید و مدیریت آنها را انجام می‌دهید. مثلاً اگر بخواهید فایل را از روی دیسک‌سخت (Hard Disk) بخوانید بایستی برنامه‌‌ای بنویسید که کارهای زیر را انجام دهد:
▪ به نقطعه مشخصی در روی دیسک‌سخت بروید که در آنجا لیست نام فایل‌‌ها قرار دارد.
▪در میان انبوهی از نام فایل‌‌ها، اسم فایل خود را جستجو کنید.
▪اگر اسم فایل را یافتید، در کنار نام فایل اطلاعات مربوط به محل قرار گرفتن فایل در روی دیسک‌سخت و اندازهٔ فایل (برحسب بایت) را بخوانید و یادداشت کنید.
▪ سپس به نقطه‌ی موردنظر روی دیسک‌سخت مراجعه کرده و فایل را از روی دیسک‌سخت بخوانید. همچنین باید دقت کنید که اطلاعات خوانده شده از روی دیسک خراب نشده باشند. ملاحظه کردید که کنترل و هدایت دیسک‌سخت، بسیار مشکل است.کنترل سایر سخت‌افزارها نیز اگر مشکل‌‌تر نباشد، ساده‌‌تر نخواهند بود. با این تفاسیر احتمالا"از کار کردن با کامپیوتر منصرف شده‌‌اید. اما نگران نباشید!
در هر کامپیوتر، نرم‌‌افزاری به نام سیستم‌‌عامل موجود است که این وظیفه‌ی خطیر، دشوار و دائمی را به عهده دارد. اگر سیستم‌‌عامل نبود، شما مجبور بودید برای هر بار روشن کردن کامپیوتر خود، برنامه‌‌ای به آن بدهید که سرگردان نباشد و بداند پس از روشن شدن، چه باید بکند. احتمالا" با نام سیستم‌‌عامل معروفDos (یا همان MS-DOS) آشنا هستید و یا شاید نام سیستم‌‌عامل‌‌های دیگری از قبیل Windows ۹۵, UNIX,DR_DOS, OS/۲ و یا Windows NT را شنیده باشید. هر یک از این سیستم‌‌عامل‌‌ها با یکدیگر چه فرقی می‌‌کنند و یا آیا اصولا" با هم تفاوت دارند؟ کدامیک بهتر از دیگری است؟ برای پاسخ به این سؤالات لازم است وظیفه سیستم‌‌عامل را دقیق‌‌تر بشناسیم.
● وظایف سیستم‌‌عامل:
در تقسیم‌‌بندی فعالیت‌‌های سیستم‌‌عامل، دو وظیفه اصلی را برای آن در نظر می‌‌گیرند:
الف) پنهان کردن پیچیدگی‌‌های سخت‌‌افزار از دید کاربر
ب) مدیریت سخت‌‌افزارها
الف) پنهان کردن پیچیدگی‌‌های سخت‌‌افزاری از دیدگاه کاربر
مهندسین کامپیوتر با توجه به پیچیدگی و دشواری برنامه‌‌ریزی و مدیریت سخت‌‌افزار توسط کاربران، سعی کردند که این مشکلات و پیچیدگی‌‌ها را از دیدگاه کاربر مخفی نگهدارند و او را با این کارها درگیر نسازند. لذا برنامه‌‌ای کامپیوتری تهیه کردند که وظیفه‌‌اش گرفتن دستورات از شما و اجرای آنها با توجه به تمام ظرافت‌‌ها و پیچیدگی‌‌های سخت‌‌افزار است، که در چند سطر فوق بخشی از این پیچیدگی را در رابطه با دیسک‌‌سخت بیان کردیم. به این ترتیب، سیستم‌‌عامل را می‌‌توان مانند پوششی دانست که پیچیدگی‌‌های سخت‌‌افزاری را از دید کاربر مخفی نگه می‌‌دارد.
گاهی اوقات کاربر درخواست‌‌های خود را در مورد استفاده از سخت‌‌افزار مستقیما" از سیستم‌‌عامل می‌‌خواهد. مثلا" وقتی که شما دستور dir c: را اجرا کنید، مستقیما" از سیستم‌‌عامل درخواست کرده‌‌اید. پس در این حالت سیستم‌‌عامل رابط بین شما و سخت‌‌افزار است.
اما هنگامی که یک برنامه کاربردی مثلNorton Commander را اجرا می‌‌کنید، درخواست‌‌های خود را به برنامه کاربردی اعلام کرده و آن برنامه ارتباط شما با سیستم‌‌عامل برقرار می‌‌کند.
در مورد وظیفه اول باید گفت برخی سیستم‌‌عامل‌‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌‌کنیم. اگر بخواهید در کامپیوتری که سیستم‌عامل آن MS-DOS است، برنامه NC را اجرا کنید، باید روی خط فرمان(Norten Commander )، کلمه‌ی NC را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. ولی این کار در سیستم‌‌عاملWindows ۹۵ به سادگی قابل اجرا است. کافیست روی شمایل(Icon) مربوط به برنامه NC دوبار کلیک کنید تا برنامهNC اجرا شود. بنابراین می‌‌توان گفت در زمینه ارتباط با کاربر، سیستم‌‌عاملWindows ۹۵ ساده‌‌تر از کار کردن با سیستم‌‌عامل MS-DOS است. سیستم‌‌عامل UNIX برای ارتباط با کاربر زبان پیچیده‌‌تری نسبت به سیستم‌‌عامل Windows ۹۵ دارد، لذا از این جهت سیستم‌‌عامل UNIX نسبت به Windows ۹۵ در سطح پایین‌‌تری قرار دارد. به‌طور کلی می‌‌توان گفت سیستم‌‌عامل‌‌هایی که برای ارتباط با کاربر از تصاویر استفاده می‌‌کنند، موفق‌‌تر از سیستم‌‌عامل‌‌هایی هستند که از خط فرمان استفاده می‌‌نمایند، چرا که "یک تصویر به هزار کلمه می‌‌ارزد" . در مورد سیستم‌‌عامل‌‌هایی که برای ارتباط با کاربر از تصویر استفاده می‌‌کنند،اصطلاحا" گفته می‌‌شود که یک رابط تصویری برای کاربر دارند و یا به طور خلاصه‌‌تر، رابط کاربر تصویری(GUI) دارند. پس سیستم‌‌عاملWindows ۹۵ دارای GUI است. Windows NT نیز دارای GUI است. موفقیت ارتباط تصویری با کاربر باعث شده است، سایر سیستم‌‌عامل‌‌ها نیز به این جهت پیش روند که رابط خود با کاربر را به یک رابط تصویری تبدیل کنند. به همین دلیل است که برای سیستم‌‌عاملUNIX، یک رابط گرافیکی با کاربر به نام X Windows طراحی شده است و یا سیستم‌عامل کامپیوترهایApple- Macintoch یک رابط گرافیکی دارد.
هر سیستم‌‌عامل برای ارتباط با برنامه‌ی کاربردی از زبان مخصوص به خود استفاده می‌‌کند، یعنی اگر شما بخواهید برنامه‌‌ای بنویسید که تحت سیستم‌‌عامل خاصی اجرا شود باید به زبان مخصوص (لیست دستورات قابل فهم) آن سیستم‌‌عامل آشنا شوید. به این زبان ارتباط با برنامه‌‌های کاربردی، API می‌‌گویند.
مثلا" سیستم‌‌عامل MS-DOS دارای لیست دستورات خاصی است که برنامه‌‌های کاربردی فقط می‌‌توانند از این لیست دستورات برای ارتباط با سیستم‌‌عامل MS-DOS استفاده کنند، بنابراین سیستم‌‌عامل MS-DOS، API خاص خود را دارد. سیستم‌‌عامل Windows ۹۵ نیز دارای API مخصوص به خود است. سایر سیستم‌‌عامل‌‌ها نیز این‌گونه‌‌اند. چون ممکن است زبان API یک سیستم‌‌عامل با API سیستم‌‌عامل دیگر نیز اجرا شوند. مثلا" برنامه‌‌های تحت سیستم‌‌عامل UNIX، بر روی سیستم‌‌عامل MS-DOSاجرا نمی‌‌شوند. زیرا زبان API مربوط به UNIX با زبان API مربوط به MS-DOS فرق می‌‌کند. می‌‌توان گفت که با ورود هر سیستم‌عامل جدید به دنیای سیستم‌‌عامل‌‌ها، مجموعه‌‌ای از برنامه‌‌های کاربردی مورد نیاز است که با API آن سیستم‌‌عامل همخوانی داشته باشند.گاهی در مورد وظیفه سیستم‌‌عامل برای پنهان کردن پیچیدگی‌‌های سخت‌‌افزاری از دید کاربر، گفته می‌‌شود که سیستم‌‌عامل به کاربر کامپیوتر دیگر ارایه می‌‌دهد که کارکردن با آن ساده‌‌تر از کامپیوتر واقعی است، یعنی سیستم‌‌عامل به کاربر یک کامپیوتر مجازی معرفی می‌‌کند که این کامپیوتر مجازی پیچیدگی کامپیوتر واقعی را ندارند. به این کامپیوتر مجازی، ماشین مجازی یا (Virtual Machine) گفته می‌‌شود. البته مفهوم ماشین مجازی یا VM در موارد دیگری هم به کار می‌‌رود که در آینده در مورد آن بیشتر خواهیم گفت.
ب) مدیریت سخت‌‌افزارها توسط سیستم عامل
شاید توان گفت که این وظیفه سیستم‌‌عامل مهمتر از وظیفه قبلی است، زیرا هرگونه اشکال و ضعف در این مدیریت، می‌‌تواند منجر به خرابی و اشکال در کل کامپیوتر شود. اگر برخی مواقع ملاحظه می‌‌کنید که کامپیوتر شما به هنگام اجرای یک برنامه قفل (Hang) می‌‌کند، به‌دلیل ضعف مدیریت سیستم‌‌عامل است. یک سیستم‌عامل قوی هرگز به نرم‌‌افزارهای کاربردی اجازه نمی‌‌دهد که مستقیما" به سخت‌‌افزار دسترسی پیدا کنند، زیرا مدیریت سخت‌‌افزارها به عهده سیستم‌‌عامل است و اگر آشپز دو تا شود آش یا شور است یا بی‌‌نمک. اگر مدیریت سخت‌‌افزار کامپیوتر خود را به یک سیستم‌‌عامل معمولی واگذار کنید. باید منتظر هرگونه حادثه‌‌ای باشید. سیستم‌‌عامل مدیر سخت‌‌افزار سیستم است، زیرا تمام سخت‌‌افزارها در اختیار سیستم‌عامل قرار دارد و هدایت و کنترل آنها به عهده سیستم‌‌عامل است. مجموعه‌‌ای متشکل از CPU ، صفحه کلید، دیسک سخت، فلاپی، صفحه‌نمایش، حافظه و ... را در نظر بگیرید که هر یک با قراردادها و روش‌‌های خاص خودشان کار می‌‌کنند.
مثلا" صفحه کلید، اطلاعات خود را بیت به بیت تحویل می‌‌دهد. ولی ارسال اطلاعات برای کارت گرافیکی بایت به بایت انجام می‌‌شود، یا این‌که CPU فقط برنامه‌‌هایی را اجرا می‌‌کند که در حافظه اصلی قرار گرفته باشند. مدیر لایق وکاردانی که بر این مجموعه مدیریت می‌‌کند، با هر عنصر به زبان خاص خودش صحبت می‌‌کند و همه این اجزای را با هم هماهنگ می‌‌نماید و کاربر سرویس و خدمات لازم را رابط سیسم‌‌عامل دریافت می‌‌کند.
هرچه مدیریت سیستم‌‌عامل قوی‌‌تر باشد، از امکانات سخت‌‌افزاری بیشتر و بهتر می‌‌توان استفاده کرد. اگر سیستم‌‌عامل قوی باشد می‌‌تواند در آنِ واحد به چندین نرم‌‌افزار کاربردی سرویس بدهد. اگر سیستم‌‌عامل قوی باشد می‌‌تواند درخواست‌‌های غیرمنطقی نرم‌‌افزارهای کاربردی را با پاسخ منطقی جواب دهد. اگر سیستم‌‌عامل قوی باشد می‌‌تواند امکانات سخت‌‌افزاری خود را به سایر کامپیوترها ارایه بدهد(اشتراک سخت‌‌افزار).
اگر سیستم‌‌عامل قوی باشد هرگز به برنامه‌ی کاربردی اجازه نمی‌‌دهد که مستقیما" به سخت‌افزار دسترسی پیدا کند، زیرا دسترسی برنامه‌ی کاربردی به سخت‌‌افزار، یعنی دخالت در مدیریت وسیستم‌‌عامل MS-DOS از این جهت، قابل انتقاد است. یعنی به‌دلیل ضعف در مدیریت MS-DOS، نرم‌‌افزارهای کاربردی می‌‌توانند به سخت‌‌افزار دسترسی پیدا کنند و کنترل سخت‌‌افزار را به عهده بگیرند و این یکی از دلایلی است که برخی مواقع کامپیوتر تحت سیستم‌‌عامل MS-DOS قفل (Hang) می‌‌کند. برای روشن شدن نقش سیستم‌‌عامل در این مدیریت، چند مثال می‌‌آوریم. یکی از سخت‌‌افزارهایی که تحت کنترل سیستم‌‌عامل قرار دارد، دیسک سخت است. نحوهٔ قرار گرفتن فایل‌‌ها بر روی دیسک سخت از جمله وظایف سیستم‌‌عامل است و این مدیر هر طرحی یا راه‌‌حلی که برای این مورد پیشنهاد کند، مستقیما" بر عمل‌کرد کامپیوتر تأثیر می‌‌گذارد.
مثلا" سیستم‌‌عامل MS-DOS برای نامگذاری فایل‌‌ها از قانون ۸۰۳ استفاده می‌‌کند. یعنی نام فایل از دو قسمت تشکیل شده است، بخش اول نام فایل حداکثر از هشت کاراکتر تشکیل می‌‌شود و قسمت دوم که پسوند (extension) است، حداکثر سه کاراکتر خواهد بود. پس در سیستم‌‌عامل MS-DOS ، نام یک فایل حداکثر ۱۱ کاراکتر است. سیستم‌‌عاملOS/۲ برای این مورد راه‌‌حل دیگری در نظر گرفته است و آن اختصاص ۲۵۴ کاراکتر برای نام هر فایل است که به این ترتیب سیستم‌‌عاملOS/۲ در مورد نام فایل‌‌ها راه حل بهتری ارایه داده است.یکی دیگر از سخت‌‌افزارهای کامپیوتر، میکروپروسسور را انجام دهد، یعنی می‌‌توانید روی کامپیوتری که دو میکروپروسسور دارد، از سیستم‌‌عاملWindows NT استفاده کنید ولی سیستم‌‌عاملMS-DOS در این مورد قابل استفاده نیست. استفاده از دو میکروپروسسور به معنی افزایش قدرت و سرعت کامپیوتر است، پس نقش سیستم‌‌عامل در افزایش قدرت کامپیوتر نیز مشخص گردید.
سیستم‌‌عامل چون رابط کاربر و سخت‌‌افزار است می‌‌تواند سطح دسترسی کاربر به سخت‌‌افزار کامپیوتر را تعیین کند. البته این بدان معنی نیست که همه سیستم‌‌عامل‌‌ها دارای این قابلیت هستند. سیستم‌‌عامل UNIX می‌‌تواند لیستی از کاربران کامپیوتر را تهیه کند و برای هر یک اجازه دسترسی به امکانات کامپیوتری را تعیین نماید. مثلا" کاربری به نام Admininstrator (مدیر) بتواند به تمام فایل‌‌های روی دیسک‌سخت دسترسی داشته باشد، در حالی که کاربر دیگری، مثلا" بنام John، فقط به بخشی از فایل‌‌های روی دیسک‌سخت دسترسی داشته باشد. به این ترتیب از یک کامپیوتر چندین نفر استفاده می‌‌کنند و امنیت فایل‌‌های روی دیسک‌سخت نیز حفظ شده است. هرگاه این کامپیوتر را روشن می‌‌کنید، سیستم‌‌عاملUNIX نام کاربر و اسم رمز وی را جویا می‌‌شود و بر اساس نام کاربر، سطحی از دسترسی به کامپیوتر را که برای وی تعیین شده است، در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد. پس امنیت فایل‌‌ها نیز به سیستم‌‌عامل بستگی دارد.
از مطالب فوق نتیجه می‌‌گیریم که نقش سیستم‌‌عامل در بهره‌‌وری و استفاده درست از سخت‌‌افزار کاملا" مشهود است و نقش دیگری که سیستم‌عامل بازی می‌‌کند پنهان کردن چهرهٔ پیچیده سخت‌‌‌‌افزار از دید کاربر است. امیدواریم دید بهتری نسبت به نقش سیستم‌‌عامل به دست آورده باشید. در شماره‌‌های بعد مطالب بیشتری با ذکر جزییات از ساختار سیستم‌‌عامل، وظایف آن در رابطه با اجزای سخت‌‌افزاری و مقایسه سیستم‌‌عامل بیان خواهیم کرد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال