طراحی پاسخگوی وب

در میان كاربران اینترنت تصورات غلطی در رابطه با نظرات گوگل درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای موبایل وجود دارد. اولین و مهم‌ترین تصورات، این است كه گوگل، استفاده از «طراحی پاسخگوی وب» (Responsive Web Design یا RWD) را به‌عنوان بهترین گزینه برای SEO، ضروری نمی‌داند.
در حالی كه گوگل بصراحت اعلام كرده است «گوگل به فرمت URLهای خاص تا زمانی‌كه هم برای گوگل‌بات (Googlebot) و هم برای گوگل‌بات‌ ـ‌ موبایل (Googlebot-Mobile) در دسترس باشند، اهمیتی نمی‌دهد»؛ گوگل از این بات‌ها برای به‌دست آوردن محتوا بویژه برای تلفن‌های هوشمند و سیستم‌های رومیزی استفاده می‌كند؛ لذا این مساله كه گوگل به‌صورت جداگانه برای موبایل و سیستم رومیزی به‌دنبال محتوا می‌گردد درست نیست. از طرفی گوگل گفته است از سایت‌هایی كه در سه پیكربندی مختلف برای تلفن‌های هوشمند بهینه‌سازی شده‌اند پشتیبانی می‌كند؛ این پیكربندی‌ها عبارتند از، 1) آنهایی كه RWD شده‌اند، 2) محتوای خود را منطبق كرده‌اند و 3) سایت‌هایی كه مختص دستگاه‌های موبایل طراحی شده‌اند.
این موتور جستجو در جایی دیگر RWD را برای سایت‌های تلفن‌های هوشمند پیشنهاد كرده است، چرا كه استفاده از یك URL واحد برای یك محتوا، به كاربران كمك می‌كند راحت‌تر با آن تعامل برقرار كنند، ساده‌تر آن را به‌اشتراك بگذارند یا به آن لینك دهند. همچنین یك URL واحد برای محتوا به الگوریتم‌های گوگل كمك می‌كند، تا خصوصیات اندیس‌دهی به مطالب را ساده‌ و راحت‌تر انجام دهند. از مطالب گفته شده نتیجه گرفته می‌شود كه در طراحی وب ابتدا باید میان طراحی پاسخگوی وب (RWD) و یك «سایت جداگانه» یكی انتخاب شود.
شما بسادگی می‌توانید یك «سایت واحد» داشته باشید كه بتواند دستگاه كاربر را تشخیص دهد در حالی كه برای بهینه‌سازی سرعت و كیفیت محتوای ارسال شده برای دستگاه، انطباق محتوا باید در سمت سرور انجام گیرد. البته جالب است بدانید كه خود گوگل از RWD برای هیچ‌یك از محصولات اصلی خود استفاده نكرده است؛ بنابراین حرف گوگل با عمل آن مطابقت ندارد!
نگرانی‌های SEO
البته RWD كه در آن، سایت‌ها در سمت كلاینت سازگارپذیر هستند، همواره بهترین گزینه نخواهد بود. برای SEO موبایل، مهم‌ترین مشكل، اندیس‌دهی نسخه موبایل سایت است. ساخت سایتی پاسخگو كه با یك دستگاه دارای یك مرورگر كامل منطبق باشد، تضمین‌كننده آن نیست كه توسط گوگل به‌عنوان یك وب‌سایت موبایل اندیس‌دهی شود. اگر URL نسخه موبایل و نسخه رومیزی یكسان، باشد ممكن است توسط موتور جستجوی موبایل‌بات نادیده گرفته شود، كه در این صورت نسخه موبایل وب‌سایت به‌عنوان یك سایت موبایل شناخته و رتبه‌دهی نخواهد شد.
اگرچه طراحی و راه‌اندازی یك وب‌سایت پاسخگو، بسیار زیبا و مناسب است، اما بررسی كلمات كلیدی است كه برای SEO اهمیت دارد؛ چراكه سایت شما از همان كلمات كلیدی برای نسخه‌های موبایل و معمولی خود استفاده می‌كند. برای سایتی كه به‌طور خاص برای استفاده موبایل طراحی شده است، استفاده از كلمات كلیدی و محتوای متفاوت در صفحه‌های موبایل می‌تواند در رسیدن به اهداف موبایلی یك وب‌سایت مناسب‌تر باشد.
بنابراین در حالی كه گوگل از ترجیح خود در استفاده از طراحی پاسخگوی وب سخن می‌گوید، متخصصان وب توصیه می‌كنند: «به كلماتی كه كاربران برای یافتن صفحات شما تایپ می‌كنند بیندیشید و اطمینان حاصل كنید كه سایت‌تان آن كلمات را در خود جای داده است».
از جنبه SEO ، این به معنی بهینه‌سازی هر دو سایت با كلمات كلیدی مختلف است كه پیاده‌سازی آن در صورت داشتن استراتژی «یكی برای همه» بسیار سخت خواهد بود. خودتان می‌توانید این مساله را در ابزار كلمات كلیدی گوگل بررسی كنید. اگر در «گزینه‌ها و فیلترهای پیشرفته»، «تمام دستگاه‌های موبایل» را انتخاب كنید، كلمات كلیدی از تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند را دریافت خواهید كرد. همچنین تحلیل‌های گوگل، مروری بر كلمات كلیدی را كه توسط كاربران تبلت و موبایل مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ارائه می‌كنند.
در نهایت این‌كه بهترین استراتژی برای SEO موبایل، آن است كه بیشترین ترافیك مفید را به سمت سایت هدایت می‌كند. اگر می‌خواهید سایت موبایل خود را برای كلمات كلیدی متفاوت از نسخه معمولی بهینه كنید، استفاده از دو URL كه هر كدام با مجموعه‌های متفاوتی از كلمات كلیدی اندیس‌گذاری شده‌اند، بهترین گزینه است. به عبارت دیگر، داشتن سایت‌هایی مجزا با كلمات كلیدی متفاوت، برای بیشتر سایت‌ها بهترین رویكرد خواهد بود. اگر می‌خواهید یك محتوا را بدون هیچ‌گونه بهینه‌سازی برای موبایل نمایش دهید، یك URL واحد مفیدتر خواهد بود.
مشخص است كه داشتن یك URL موبایل روی ترافیك جستجوی سایت تاثیری نمی‌گذارد، زیرا گوگل روشی را برای تمییز دادن سایت معمولی از موبایل معرفی نكرده است و همواره URL بدون توجه به دستگاهی كه می‌خواهد به سایت‌ها دسترسی پیدا كند، صحیح نمایش داده می‌شود.
موارد مهم دیگر:
یكی دیگر از نگرانی‌های اصلی سرعت است. سایت‌هایی كه به روش طراحی پاسخگو ساخته شده‌اند به تعداد زیادی جاوااسكریپت و CSS برای نمایش صحیح خود احتیاج دارند كه خود مسبب دانلود زیاد است. این به معنای آن است كه این سایت‌ها روی دستگاه‌هایی با پردازنده ضعیف‌تر یا ارتباطات كندتر، با سرعت پایین‌تری رندر می‌شوند. معمولا تصاویر برای موبایل تغییر اندازه داده نشده‌اند و همین مساله زمان و پهنای باند بیشتری نیز مصرف می‌كند. این مساله همچنین روی SEO تاثیرگذار است؛ زیرا یكی از عوامل موثر در رتبه‌بندی گوگل، نسبت وزن صفحه به زمان بارگذاری آن است. هرچه محتوای بیشتری روی سایت معمولی خود قراردهید، نسخه موبایل سایت‌تان كندتر خواهد شد.
ساخت یك سایت با طراحی پاسخگو می‌تواند زمان بسیار بیشتری از ساخت یك سایت مخصوص موبایل صرف كند. اگر روی RWD می‌خواهید كار كنید حتما باید استفاده از تكنیك تشخیص نوع دستگاه در سمت سرور (RESS) را مدنظر داشته باشید؛ زیرا اطلاع از نوع دستگاه می‌تواند برای تصمیم‌گیری در ارسال محتوای مناسب به دستگاه موثر باشد.
به‌طور خلاصه استفاده از RWD باید براساس اهداف كسب‌وكار شما برنامه‌ریزی شده باشد: اگر وب‌سایت شما محتوای زیادی دارد، اگر كاربران شما انتظار ندارند محتوای نسخه موبایل متفاوت از نسخه معمولی باشد و اگر سرعت و كارایی مدنظر شما نیست، شاید طراحی پاسخگو بتواند گزینه مناسبی برایتان باشد، اما اگر می‌خواهید به كاربران اجازه دهید تجربه كاربری خوب و منحصربه‌فرد داشته باشند، اگر می‌خواهید به كاربران اجازه دهید تا بتوانند بین مشاهده وب‌سایت موبایل شما یا نسخه كامل وب‌سایت یكی را انتخاب كنند یا اگر وب‌سایت شما در درجه بالایی از تعامل قرار دارد و می‌خواهید به اهداف گوناگونی برای كاربران موبایل دست پیدا كنید، RWD همواره گزینه بهتری است. البته برای ارائه این سطح كنترل كیفی روی محتوایی كه كاربر مشاهده می‌كند، باید دستگاه كاربر را نیز بشناسید.
بنابراین درست است كه برای گوگل، پیدا كردن سایت‌های پاسخگو ساده‌تر است؛ ولی لزوما آنها تنها گزینه و بهترین نیستند!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال