علت برجستگی انتهای کابل های کامپیوتری چیست؟

اگر دیده باشید در وسایل کامپیوتری معمولی در خانه یا شرکت, همیشه برجستگی هایی در انتهای کابل موس, کیبورد یا مانیتور وجود دارد.این اشیاء معمولا درانتهای کابل های انتقال قدرت که به انتقال دهنده های خارجی وصل اند(مانند کابل برق لپ تاپ یا پرینتر های جوهر افشان) نیز وجود دارند.

این برجستگی در انتهای کابل را به نام مهره فریت یا چوک فریت شناخته و هدف از کار گذاشتن آن در دستگاه های دیجیتال پایین آوردن تداخل الکترومغناطیسی و تداخل فرکانس های رادیویی است. مهره فریت طراحی بسیار ساده ای دارد و تنها از یک محفظه خالی حاوی یک استوانه فلزی تشکیل می شود. جنس فریت آلیاژ اکسید آهن (زنگ آهن, ماده ای نیمه مغناطیس ) و درصد بسیار کمی از فلزات دیگر است وموقع ساخت کابل زیر روکش پلاستیکی قرار می گیرد.

کامپیوتر ها سیستم های دارای نویزی هستند. در زیر کیس کامپیوتر و بر روی مادر بورد نوسان سازهای از  ۳۰۰ تا  ۱۰۰۰مگاهرتز مدام در حال کارهستند. موس, کیبورد و سایر قطعات جانبی نیز در نوع خود پردازنده و نوسان ساز داشته وهمه این نوسان سازها در فرکانس رادیویی مخصوص خود کارمی کنند که در نهایت تمامی این امواج رادیویی توسط پوشش دور دستگاه ها تا جایی که ممکن است از بین خواهند رفت.

منبع دیگراعوجاج و نویز, کابل اتصال بین دستگاه هاست. کابل, امواج را در مسیرهای طولانی جا به جا کرده و به سادگی اطلاعات را به دستگاهی دیگر منتقل می کند. اما اصلی ترین مشکل بعد از افت سیگنال در مسیرهای طولانی, تداخل امواج آن با امواج دستگاه هایی نظیر رادیو ,تلوزیون یا دستگاه های اطراف آن است. مهره فریت توانایی حذف نسبی امواج تولید شده و تبدیل آنها به حرارت را در خود دارد و به همین خاطر آن را همیشه در انتهای طول کابل های استاندارد مشاهده می کنیم.

بهین افزار اصفهان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس