عملکرد پرینتر جوهرافشان

داخل یک چاپگر جوهرافشان، چاپگرهای جوهرافشان قطرات کوچک جوهر را بر روی کاغذ تزریق می کنند تا تصاویر را به وجود آورند. عکس های بیشتری را در این خصوص ببینید. مهم نیست که این مقاله را در کجا می خوانید، مهم این است که احتمالاً یک پرینتر در اطراف خود در اختیار دارید و اگر آن پرینتر جوهرافشان باشد بسیار خوش شانس خواهید بود. عملکرد و محبوبیت پرینترهای جوهرافشان از زمان معرفی شان در نیمه دوم دهه ۱۹۸۰ افزایش یافته است در حالیکه به طور قابل توجهی با کاهش در قیمت مواجه بوده اند.

یک پرینتر جوهرافشان، پرینتری است که قطرات بسیار ریز جوهر را بر روی کاغذ قرار می دهد تا تصویری را بوجود آورد. اگر یک تکه کاغذ را که از یک پرینتر جوهرافشان بیرون می آید دیده باشید، متوجه شده اید که:

قطرات بسیار کوچک (بین ۵۰ تا ۶۰ میکرون قطر) هستند. چنان ریز که ضخامتشان کمتر از ضخامت موی انسان (۷۰ میکرون) محسوب می شود

این نقاط خیلی فشرده، با درشت نمایی ۷۲۰×۱۴۴۰ نقطه در هر اینچ قرار می گیرند

این نقاط دارای رنگ های متفاوتی هستند که با هم ترکیب شده تا تصاویر با کیفیتی را به وجود آورند.

در این مقاله در مورد اجزای مختلف چاپگرهای جوهرافشان و همچنین چگونگی عملکرد این اجزاء در کنار هم برای بوجود آوردن تصاویر ، مطالبی را می خوانید. همچنین مطالبی در خصوص محفظه جوهر و کاغذ های مخصوصی که در بعضی از چاپگرهای جوهر افشان استفاده می شوند، می آموزید. در ابتدا بهتر است نگاهی گذرا به تکنولوژی های متفاوت پرینترها داشته باشیم.

تماسی و غیر تماسی

چند تکنولوژی مهم در چاپگرها موجود می باشد. این تکنولوژی ها را می توان به دو تقسیم بندی که هر کدام شامل چند نوع است، مجزا کرد.

تماسی: این چاپگرها دارای مکانیسمی هستند که برای ایجاد تصاویر بر روی کاغذ با کاغذ در تماس قرار می گیرند. دو نوع تکنولوژی تماسی وجود دارد:

چاپگر با ماتریس نقطه ایی ( چاپگر سوزنی): در این نوع تکنولوژی از یک سری سوزن های ریز برای ضربه زدن به یک نوار آغشته به جوهر استفاده می شود که باعث انتقال جوهر به کاغذ در نقطه تماس می شود.

چاپگر کاراکتری: چاپگرهای کاراکتری اساساً دستگاه تایپ کامپیوتری هستند. آنها دارای یک گوی یا یک مجموعه نوار با کاراکترهای واقعی ( حروف و اعداد) هستند که روی سطح بصورت برجسته قرار می گیرند. کاراکتر مورد نظر به نوار جوهری ضربه زده می شود و تصویر کاراکتر بر صفحه منتقل می شود. چاپگرهای کاراکتری برای چاپ های متنی با سرعت و دقت عمل می کنند، اما برای استفاده در دیگر زمینه ها دارای محدودیت هستند.

زیر تصویر: یک چاپگر لیزری هولت پاکارد مدل ۴۰۵۰تی

غیر تماسی: این نوع چاپگرها هنگام ایجاد تصویر با کاغذ در تماس قرار نمی گیرند. چاپگرهای جوهرافشان در این دسته قرار می گیرند و این دسته شامل چاپگرهای زیر می شود: 

چاپگرهای جوهرافشان: این نوع چاپگر که در این مقاله توصیف می شود از مجموعه ایی از افشانک ها برای تزریق مستقیم قطرات جوهر بر روی کاغذ استفاده می کند.

چاپگرهای لیزری : در این چاپگرها از جوهر خشک ( تونر)، الکتریسته ثابت و گرما برای تزریق جوهر بر روی کاغذ استفاده می شود.

چاپگر با جوهر جامد: این چاپگرها از جوهر پارافین مانند استفاده می کنند که ذوب می شود و برروی کاغذ متمرکز می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپگرهای تصعید رنگ : چاپگرهای تصعید رنگ دارای ورقه ایی شفاف شبیه به ورقه هایی از لایه پلاستیکی شفاف با رنگ های خاکستری، زرد، آبی و قرمز است که به هم متصل شده اند. رنگ های جامد مطابق با چهار رنگ اصلی در پرینترها یعنی سبز آبی ( سیان)، جوهر قرمز، زرد و مشکی‌( سی ام وای کی) کار گذاشته شده است. سر چاپگر ( هد چاپگر) از یک المنت گرمایی استفاده می کند که بسته به مقدار رنگ مورد نیاز، در دماهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ ها بخار می شوند و قبل از اینکه به فرم جامد خود بازگردند، به سطح صیقلی کاغذ نفوذ می کنند. چاپگر برای چاپ هر رنگ بصورت کامل از کاغذ عبور می کند و به تدریج تصویر را کامل می کند.

چاپگر واکس گرمایی ( حرارتی): تکنولوژی چاپگرهای واکس حرارتی شبیه تکنولوژی تصعید رنگ و جوهر جامد است. آنها از یک نوار با رنگ های متناوب سبزآبی، زرد، قرمز و مشکی (سی ام وای کی) استفاده می کنند. این نوار از جلوی یک سر چاپگر که دارای یک مجموعه سوزن های گرمایی کوچک است، عبور می کند. این سوزن ها باعث می شود پارافین ذوب شود و به کاغذ در قسمت های سخت بچسبد.

چاپگر اتوکروم گرمایی: این چاپگرها از رنگ هایی که در کاغذ است، استفاده می کنند. سه لایه رنگ ( سبزآبی، قرمز و زرد) در کاغذ وجود دارد و هر لایه با استفاده از مقدار مشخصی گرما، مورد استفاده قرار می گیرد. سر چاپگر دارای یک المنت گرمایی است که این المنت ها با توجه به دما با هم تفاوت دارند. سر چاپگر در حالیکه دمای مناسب برای هر لایه رنگ را فراهم می سازد، سه مرتبه از روی صفحه عبور می کند.

در میان همه این تکنولوژی ها، چاپگرهای جوهرافشان به مراتب از همه مشهورترند. اما تنها تکنولوژی که امروزه بیشتر شده است، تکنولوژی چاپگرهای لیزری است. بهتر است به بررسی آنچه در یک چاپگر جوهر افشان اتفاق می افتد، بپردازیم.

درون یک چاپگر جوهرافشان:

قسمت سر ( قسمت جلو) چاپگر

اجزای یک چاپگر جوهر افشان شامل قسمت سر( قسمت جلو) چاپ می باشد:

سر چاپگر: مرکز یک چاپگر جوهر افشان، سر( قسمت جلو) چاپ است که شامل مجموعه ایی از افشانک هایی است که برای تزریق قطرات ریز جوهر مورد استفاده قرار می گیرد.

محفظه جوهر: با توجه به سازنده چاپگر و مدل آن، محفظه جوهر با ترکیبات مختلفی عرضه می شوند. ترکیباتی همچون محفظه های جداگانه جوهر رنگی و مشکی، رنگی و مشکی در یک محفظه و یا حتی یک محفظه برای هر یک رنگ جوهر. محفظه های جوهر بعضی از چاپگرها خود شامل سر( قسمت جلو) چاپگر هستند.

موتور پیش برنده سر( قسمت جلو) چاپگر: یک موتور، قسمت سر( قسمت جلو) چاپگر را ( سر چاپگر و محفظه جوهر) در طول کاغذ به جلو و عقب حرکت می دهد. بعضی از چاپگرها دارای موتور دیگری است که در مواقعی که ازقسمت سر( قسمت جلو) چاپگر استفاده نمی شود، برای استقرار آن (پارک کردن) مورد استفاده قرار می گیرد. استقرار موتور به این معنی است که مانند عملکرد ترمز دستی در اتومبیل از حرکت کردن تصادفی آن جلوگیری می شود.

تسمه: از یک تسمه برای اتصال قسمت سر چاپگر به موتور استفاده می شود.

میل گرد ثابت نگهدارنده: قسمت سر چاپگر از یک میل گرد ثابت نگهدارنده استفاده می کند تا از دقت و کنترل حرکت، اطمینان حاصل شود.

تجهیز تغذیه کاغذ 

سینی کاغذ: اکثر چاپگرهای جوهرافشان دارای یک سینی برای قرار دادن کاغذ ها در آن هستند. بعضی از چاپگرها از یک تغذیه کننده استفاده می کنند. این تغذیه کننده در پشت دستگاه قرار دارد و می توانید در آن کاغذ قرار دهید. در این تغذیه کننده ها نمی توان به اندازه سینی های کاغذ قدیمی، کاغذهای زیادی قرار داد.

غلطک ها: مجموعه ایی از غلطک ها، کاغذها را از داخل سینی یا تغذیه کننده کاغذ به داخل می کشند و هنگامی که قسمت سر چاپگر برای عبور کاغذ بعدی آماده می شود، آن را به جلو می راند.

موتور پیش برنده: این موتور پیش برنده غلطک ها را به کار می اندازد تا زمانیکه از چاپ تصویر اطمینان حاصل می کند، مقدار دقیق کاغذ مورد نیاز را به پیش ببرد.

منبع برق: در حالیکه چاپگرهای اولیه اغلب دارای یک مبدل خارجی بودند، اکثر چاپگرهایی که امروزه به فروش می روند از یک منبع برق استاندارد که ضمیمه خود چاپگر است، استفاده می کنند.

مدار کنترل: تعدادی مداربندی کوچک اما پیچیده در داخل چاپگر وجود دارد تا همه جنبه های مکانیکی عملکرد آن را کنترل کند و همچنین اطلاعاتی که از کامپیوتر به چاپگر ارسال می شود را رمزگشایی کند.

پورت های رابط: در اکثر چاپگرها هنوز از پورت های موازی استفاده می شود اما اکثر چاپگرهای جدید از پورت یو اس بی استفاده می کنند. اکثر چاپگرها با استفاده از یک پورت سریالی یا پورت رابط سیستم کامپیوترهای کوچک ( اس سی اس آی) استفاده می کنند.

گرما در برابر لرزش

انواع مختلف چاپگرهای جوهرافشان دارای ساختارهای متفاوتی برای ایجاد قطرات جوهر هستند. دو نوع تکنولوژی اصلی وجود دارد که اخیراً توسط تولیدکنندگان چاپگر مورد استفاده قرار می گیرد.

حباب گرمایی: این نوع تکنولوژی توسط تولیدکنندگانی همچون کنون و هولت پاکارد مورد استفاده قرار گرفته و این روش را معمولاً جریان سریع حبابی می نامند. در یک چاپگر جوهرافشان گرمایی، رزیستورهای ( مقاومت) کوچکی گرما تولید می کنند و این گرما باعث تبخیرجوهر می شود و حباب موردنظر تشکیل می شود. با افزایش حباب ها، مقداری جوهر از افشانک ها بر روی کاغذ تزریق می شوند. هنگامی که این حباب ها می ترکند، یک فضای خالی ایجاد می شود و باعث می شود جوهر بیشتری از منبع آن به سر ( قسمت جلو) چاپگر کشیده شود. سر ( قسمت جلو) یک چاپگر با مکانیسم جریان سریع حبابی دارای ۳۰۰ تا ۶۰۰ افشانک ریز است و همه آنها قادرند به طور همزمان یک قطره کوچک خارج سازند. این دکمه را کلیک کنید و ببینید که یک چاپگر جوهرافشان با حباب گرمایی چگونه کار می کند.

پیزو الکتریکی ( برق افشاری): این تکنولوژی که توسط اپسون به ثبت رسیده است، از تکنولوژی کریستال ( بلور) فشاری استفاده می کند. در پشت مخزن جوهر هر افشانک از یک کریستال استفاده می شود. یک شارز الکتریکی جزئی به این کریستال وارد می شود و آن را به لرزش در می آورد. هنگامی که کریستال به لرزش در می آید، باعث می شود مقدار کمی جوهر از افشانک بیرون بیاید. هنگامی که این جوهر به لرزش در می آید و مورد استفاده قرار می گیرد، جوهر بیشتری به مخزن وارد می شود تا جایگزین آن جوهر شود.

کلید فعال سازی، مبدل، مخزن، افشانک

زیر تصویر: دکمه فعال سازی را کلیک کنید و ببینید یک چاپگر جوهرافشان پیزو الکتریکی چگونه کار می کند.

اکنون بهتر است فرآیند چاپ را بررسی کنیم و ببینیم چه اتفاقی می افتد.

گزینه ” تأیید” را کلیک کنید تا فرآیند چاپ انجام شود.

پس از انتخاب گزینه چاپ، یک فرآیند چند مرحله ایی به شرح زیر انجام می شود:

۱- برنامه نرم افزاری که از آن استفاده می کنید، داده ها را برای خواندن به درایور چاپ ارسال می کند.

۲- این درایور داده ها را به فرمتی که برای چاپگر قابل فهم است، تبدیل می کند. در این مرحله درایور، فعال بودن و آماده بودن چاپگر برای چاپ را نیز بررسی می کند.

۳- داده ها از طریق پورت های ارتباطی ( موازی، یو اس بی و غیره) از کامپیوتر به چاپگر منتقل می شوند.

۴- چاپگر اطلاعات را از کامپیوتر دریافت می کند. چاپگر حجم مشخصی از داده ها را در یک حافظه کمکی ذخیره می کند. این حافظه کمکی، با توجه به مدل چاپگردر محدوده ۵۱۲ کیلوبایت تا ۱۶ مگابایت حافظه با دستیابی مستقیم ( رم) قرار می گیرد. حافظه های کمکی به خاطر اینکه امکان اتمام سریع فرآیند چاپ را برای کامپیوتر فراهم می آورند، مفید می باشند. بدیهی است که یک حافظه بزرگ اسناد یا فایل های پیچیده یا چند سند اصلی را می تواند در خود ذخیره کند.

۵- درصورتیکه چاپگر مدت زمانی بیکار باشد، به طور خودکار عملیات پاکسازی کوتاهی صورت می گیرد تا مطمئن شود سرهای چاپگر تمیز هستند. پس از کامل شدن فرآیند پاکسازی، چاپگر آماده چاپ می شود.

۶- مدار کنترل، موتور پیش برنده تغذیه کاغذ را فعال می سازد. این فعال سازی، باعث به حرکت درآمدن غلطک ها می شود و آنها یک برگه کاغذ را از سینی به داخل چاپگر می کشاند. هنگامی که در سینی یا تغذیه کننده، کاغذ وجود دارد، یک ماشه در آنجا فشار داده می شود. اگر این ماشه فشار داده نشود، چاپگر دیود نوری ” فاقد کاغذ” را روشن می کند و به کامپیوتر هشدار می دهد.

۷- هنگامی که کاغذ درون چاپگر و در محل مورد نظر قرار داده می شود، موتور پیش برنده سر چاپگر، تسمه را به کار می گیرد تا قسمت سر چاپگر را در طول کاغذ به حرکت درآورد. موتور در کمتر از یک ثانیه که سر چاپگر قطرات ریز جوهر را بر روی کاغذ تزریق می کند، متوقف می شود و سپس قبل از اینکه دوباره متوقف شود، بصورت جزئی کاغذ را حرکت می دهد. این پیشروی چنان سریع انجام می شود که مانند یک حرکت مداوم به نظر می آید.

۸- در هر توقف، چندین نقطه ناچیز نقش می بندد. رنگ های سی ام وای کی ( سبزآبی، زرد، قرمز و مشکی) به اندازه ایی دقیق نقش می بندند که ایجاد رنگ های دیگر نیز قابل تصور هستند.

۹- در پایان هر یک عبور کامل، موتور پیش برنده تغذیه کاغذ به اندازه کمتر از یک اینچ کاغذ را به پیش می برد. با توجه به مدل چاپگر جوهرافشان، بعضی از سرهای چاپگر با رسیدن به آخر صفحه دوباره بر می گردند و از نو این مسیر را طی می کنند و بعضی هم تغییر جهت داده و درحالیکه بر می گردند، جوهر را بر روی کاغذ تزریق می کنند.

۱۰- این فرآیند تا زمانیکه چاپ در کل صفحه انجام شود، ادامه دارد. زمان یک چاپ کامل بسته به نوع چاپگرها بسیار متغیر است. همچنین با توجه به پیچیدگی صفحه مورد نظر و اندازه تصاویر بر روی صفحه، متفاوت از یکدیگر هستند. به عنوان مثال شاید یک چاپگر قادر باشد در هر دقیقه، ۱۶ صفحه متنی سیاه رنگ را چاپ کند اما چند دقیقه طول بکشد تا یک تصویر تمام صفحه با چندین رنگ را چاپ کند.

۱۱- هنگامی که فرآیند چاپ کامل می شود، سر چاپگر مستقر می شود. موتور پیش برنده تغذیه کننده کاغذ، غلطک ها را به چرخش در می آورد تا با قرار دادن صفحه چاپ شده در خروجی چاپگر، کار را به پایان برساند. اکثر چاپگرها امروزه از جوهرهایی استفاده می کنند که خیلی سریع خشک می شوند، از اینرو می توانید کاغذ ها را بدون اینکه لک شوند، سریعاً جمع کنید.

در بخش بعد با مطالب بیشتری در خصوص محفظه جوهر و کاغذ آشنا می شوید.

کاغذ و جوهر

چاپگرهای جوهر افشان نسبتاً ارزان هستند. آنها ارزان تر از یک چاپگر لیزری سیاه و سفید و بسیار ارزان تر از یک چاپگر لیزری رنگی هستند. در واقع تعداد زیادی از تولید کنندگان، بعضی از چاپگرهای خود را با ضرر می فروشند. اغلب اوقات می بینید که قیمت چاپگرهای حراج شده کمتر از هزینه ایی است که برای محفظه جوهر می پردازید. چرا این کار را می کنند؟ به دلیل اینکه آنها منابعی را به حساب می آورند که برایشان سودآور است. این کار شبیه کاری است که فروشندگان بازی های ویدئویی انجام می دهند. این نوع سخت افزارها زیر قیمت یا به قیمت ( بدون سود) به فروش می رسند. هنگامی که نرم افزاری با عنوان خاصی خریداری می کنید، باید محصولات دیگری که مخصوص نرم افزار خریداری شده است، تهیه کنید. به بیان دیگر نمی توانید چاپگر موردنظر خود را از یک تولید کننده و محفظه جوهر را از تولیدکننده دیگری خریداری کنید. این چاپگر و محفظه جوهر با تولیدکننده های متفاوت در کنار هم کارایی ندارد. راهکرد دیگری که بوسیله آن هزینه چاپگر را کاهش می دهند، ادغام اکثر سرهای اصلی چاپگر در خود محفظه است. تولیدکنندگان بر این باورند که به دلیل اینکه سر چاپگر جزئی از چاپگر است که بیش از دیگر اجزاء احتمال دارد خراب شود، جایگزین کردن آن در مواقعی که محفظه جوهر جایگزین می شود، باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود. کبفیت تصویر خیلی زیاد به کاغذی بستگی دارد که در چاپگر مورد استفاده قرار می گیرد. از کاغذ های استاندارد مخصوص کپی می توان برای این کار استفاده کرد اما این کاغذ ها فاقد شفافیت و صافی کاغذ های مخصوص دستگاه چاپگر هستند. دو عامل مهم بر کیفیت تصویر تأثیرگذارند:

شفافیت و وضوح کاغذ

قدرت جذب کاغذ

شفافیت و وضوح کاغذ بستگی به میزان زبری کاغذ دارد. یک کاغذ زبر نور را در جهات مختلف پخش می کند، در حالیکه یک کاغذ نرم بیشتر نور را در همان جهت خود منعکس می کند. این امر کاغذ را شفاف تر نشان می دهد و در نتیجه تصاویر را نیز بر روی کاغذ شفاف تر نمایان می کند. با مقایسه یک تصویر در روزنامه و همان تصویر در مجله بیشتر به این موضوع پی می برید. کاغذ نرم مجله، بهتر از کاغذ زبر روزنامه نور را در چشمان شما منعکس می کند. به طور کلی هر کاغذی که به عنوان کاغذ شفاف در این دسته قرار می گیرد، یک کاغذ شفاف تر و نرم تر از حد معمول محسوب می شود.

تصور کنید که نقطه سمت چپ بر روی کاغذ پوشش داده شده است و نقطه سمت راست بر روی یک کاغذ کپی با کیفیت ضعیف است. توجه کنید که چقدر نقطه سمت راست در مقایسه با نقطه سمت چپ بزرگتر و غیر معمول است. عامل مهم دیگر در کیفیت تصویر، قدرت جذب کاغذ است. هنگامی که جوهر بر سطح کاغذ تزریق می شود، باید بصورت نقطه ریز متقارن و پایداری باقی بماند. جوهر، خیلی نباید جذب کاغذ شود. اگر زیاد جذب کاغذ شود، پخش می شود. به این معنی که بصورت نامعمولی پخش می شود و فضایی بیش از آنچه انتظار می رود را تحت پوشش قرار می دهد. در نتیجه تصویری چاپ می شود که مبهم و نامشخص است و این تاری مخصوصاً در لبه های تصویر یا نوشته بیشتر محسوس است. همانگونه که بیان شد، قدرت جذب زیاد کاغذ باعث پخش شدن جوهر می شود. برای مبارزه با این موضوع، کاغذ های جوهرافشان با کیفیت را با لایه ایی مومی پوشش می دهند و این لایه، جوهر را بر روی سطح کاغذ نگه می دارد. این کاغذ های پوشش داده شده، چاپ برتری را نسبت به دیگر انواع کاغذ به ثمر می آورند. قدرت جذب کم این کاغذ های پوشش داده شده، عامل مهمی برای قابلیت کیفیت و وضوح اکثر چاپگرهای امروزی محسوب می شود. به عنوان مثال یک چاپگر جوهرافشان نمونه اپسون دارای قابلیت چاپ با حداکثر وضوح ۷۲۰x 720 نقطه در هر اینچ ( دی پی آی) بر روی یک صفحه استاندارد می باشد. این قدرت وضوح با کاغذ های پوشش داده شده به مقدار ۱۴۴۰x 720 نقطه در هر اینچ ( دی پی آی) افزایش می یابد. دلیلش آن است که در واقع چاپگر قادر است کاغذ را خیلی جزئی تغییر دهد و برای هر ردیف معمولی نقطه ها، ردیف دیگری از نقطه ها قرار دهد زیرا می داند که تصویر پخش نمی شود و نقاط در هم آمیخته نمی شوند. چاپگرهای جوهرافشان دارای قابلیت چاپ بر روی وسایل زیادی هستند. بعضی اوقات چاپگرهای جوهرافشان تجاری مانند برچسب روی بطری مشروب، چاپ را مستقیماً بر روی شیء انجام می دهند. کاغذ های مخصوص زیادی به منظور استفاده مشتریان موجود می باشند که شامل برچسب های چسبنده و کارت های بازرگانی و بروشورها می باشند. حتی می توانید تصاویری چاپ کنید و با استفاده از اطو بر روی تیشرت خود بچسبانید. یک موضوع حتمی در مورد چاپگرها وجود دارد و آن این است که چاپگرهای جوهر افشان روشی ساده و فراهم کردنی برای به کارگیری خلاقیت شما فراهم می آورند.

دوباره پرکردن محفظه جوهر

به دلیل هزینه محفظه های جوهر، تجارت وسیعی در زمینه دوباره پرکردن این محفظه ها صورت می گیرد. دوباره پرکردن محفظه های جوهر برای اکثر مردم مفهوم خوبی دارد اما نکاتی هست که باید به آنها توجه کرد:

مطمئن شوید که از جعبه ابزار مخصوص چاپگر خود استفاده می کنید. همانگونه که در بخش قبل متوجه شدید، از تکنولوژی های مختلفی برای قرار دادن جوهر بر روی کاغذ استفاده می شود. اگر جوهر نادرستی مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است کیفیت چاپ را تضعیف کند یا به چاپگر آسیب وارد آورد. در حالیکه بعضی از چاپگرهای جوهرافشان تجاری از جوهرهای روغنی استفاده می کنند، همه چاپگرهای جوهرافشان روزمره برای استفاده در خانه یا اداره از جوهرهای متشکل از آب استفاده می کنند. ترکیب اصلی جوهرچاپگرها در میان تولیدکنندگان مختلف، متفاوت است. به عنوان نمونه چاپگرهای حباب گرمایی به جوهری نیاز دارند که نسبت به چاپگرهای پیزوالکتریک در دمای بالاتر مقاوم تر باشند.

اکثر تولید کنندگان تمایل دارند تنها جوهر تأیید شده توسط آنها، مورد استفاده قرار گیرد. جعبه ابزارهای مخصوص دوباره پرکردن محفظه جوهر، معمولاً ضمانت نامه را بی اعتبار می کنند.

در حالیکه خودتان می توانید دوباره محفظه ها را پر کنید، در مورد چاپگرهایی که سر چاپگر در محفظه جوهر ادغام شده است، بسیار دقت کنید. نباید این محفظه ها را بیش از دو یا سه با پر کنید، در غیر اینصورت سر چاپگر خراب می شود و به چاپگرتان آسیب وارد می کند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال