قطعات SMD (مونتاژ سطحی) چیست ؟

قطعات مونتاژ سطحی (smd) قطعاتی هستند که پایه های آنها از درون مدارچاپی عبور نمی کند و روی برد لحیم می شوند . برای کار کردن با این قطعات از نوکهای هویه مخصوص و هویه های حداکثر 30 واتی استفاده کنید و برای در آوردن راحت تر آی سی ها و قطعات بزرگتر از هویه های هوای گرم استفاده می شود. آی سی های مونتاژ سطحی دارای بسته بندی های 2 طرفه با نامهای TSOP و SOP و بسته بندی های 4 طرفه به نامهای PLCC و TQFP و بسیاری بسته بندیهای اختصاصی دیگر هستند. برای فرکانس های بالاتر از 200 مگاهرتز معمولا از قطعاتی استفاده میشود که پایه های آنها از زیر می باشد و BGA نام دارند.
انواع مدار چاپی چیست و چگونه مدار چاپی طراحی کنیم؟
مدارچاپی در ضخامتهای مختلف ، تعداد لایه مسی از یک لایه با بالا و با جنس های مختلف ماده عایق ساخته میشود. شما می توانید مدار چاپی را توسط نرم افزار پروتل طراحی کرده و یه سازنده مدار چاپی ارسال کنید.
چند لایه مدار چاپی در طرح شما مورد نیاز است؟
مهمترین فاکتور جا شدن همه قطعات و مسیرهاست. فاکتور دیگر فرکانس کاری مدار و نیاز به لایه زمین و تغذیه است. بسیاری از قطعات دارای چند تغذیه متفاوت هستند که باید هرکدام با امپدانس کم به قطعه برسد و توصیه سازنده معمولا استفاده از یک لایه اضافه تغذیه است ولی در ایران بعلت مشکلات تکنیکی مدارچاپی 4 لایه و بیشتر معمولا توصیه میشود تنها وقتی جای کافی ندارید و یا فرکانس مدار بالای 200 مگاهرتز است از فیبر 4 لایه با صفحات اختصاصی زمین و تغذیه استفاده کنید. یک دلیل اصلی مدارچاپی حداقل 4 لایه برای فرکانس بالای 200 مگاهرتز ، نیاز به خازنهای دکوپلینگ زیاد است که 2 لایه زمین و تغذیه وقتی توسط عایق مدارچاپی از هم جدا میشوند تشکیل یک خازن بزرگ به سطح کل فیبر را میدهند که عمل دکوپلینگ را انجام میدهد. بر خلاف تصور رایج در ایران که طراحی مدارچاپی آخرین و راحتترین قسمت طراحی است ، در مدارهای فرکانس بالا یا مدارهای ترکیبی آنالوگ و دیجیتال با حساسیت بالا ، طراحی مدارچاپی باید توسط مهندسی با دانش فنی بالای الکترونیک انجام بگیرد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس