قطعه مهم برای بازی کدام است ؛ گرافیک یا پردازنده ؟

کدام قطعه برای بازی مهم تر است گرافیک یا پردازنده ؟ شاید این سوال در ذهن شما هم بوجود آمده باشد.برای مثال می خواهید یک کامپیوتر قدرتمند برای بازی تهیه کنید و نمی دانید که باید مادربرد و پردازنده قوی تری بخرید یا کارت گرافیک با مشخصات فنی بالا ؟ قطعات سخت افزاری کامپیوتر در کنار همدیگر باید با هم تراز باشند ولی این تراز بودن به معنی هم رده بودن از نظر کارایی نمی باشد .ساده تر بیان می کنم، پردازنده مثل مغز انسان کارهایی مربوط به فکر کردن و برنامه ریزی را انجام می دهد که هر چه قدرت این قطعه بالاتر باشد سرعت عمل بیشتری برای پردازش اطلاعات خواهد داشت.شما برای کارهای محاسباتی سنگین و کار با نرم افزارهای گرافیکی که نیاز به پردازش بالایی دارد باید CPU و حافظه Ram قوی داشته باشید و زیاد گرافیک نمی تواند تاثیر گذار در راندمان و کارایی کار با برنامه ها باشد زیرا پردازنده های جدید در داخل خود دارای هسته گرافیکی هستند که نیاز پردازشی خود را از طریق GPU برطرف می کنند . اما برای بازی موضوع کمی متفاوت است . البته قبل از ادامه توضیحات به این نکته اشاره کنم که مادربرد نیز نقش مهمی دارد و همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم تمام قطعات باید با هم هماهنگ باشند تا یک کارایی خوب در حد انتظار را در اختیار کاربر قرار بدهند .

اما گرافیک ، مهمترین قطعه برای بازی کارت گرافیک می باشد و مسئول اجرای عناصر تصويري بازي است. يك كارت گرافيك قوی نه تنها كيفيت تصويری بازی را بالا مي برد بلكه به شما فرصت مي دهد بازي را با تعداد فريم بر ثانيه بيشتر و با تأخير كمتر اجرا كنيد. تعداد نفرات و قهرمانان بازي هم در سرعت بازي شما مؤثر است و زمانيكه اين تعداد زياد مي شود اگر كارت گرافيك شما به اندازه كافي قوي نباشد احتمالاً بازي ضعیف يا حتي متوقف مي شود. يكي از اساسي ترين عوامل در انتخاب كارت گرافيک حافظه آن است كه هر چه بالاتر باشد مناسب تر است ولي غير از حافظه مدل كارت گرافيك هم نقش مهمی را ایفا می کند هر بازی جديدی كه به بازار مي آيد دارای ويژگيهای خاص خود است كه ممكن است كارت های گرافيك قديمی از آنها پشتيباني نكند.
اغلب کاربران به اشتباه تنها به اعداد توجه دارند نه به کیفیت.چیزی که امروزه زیاد شنیده می شود این است که کاربران برای خرید فقط می خواهند یک گرافیک 2 گیگ یا 4 گیگ خریداری کنند یعنی ظرفیت بالا. بهتر است بدانید این اعداد و ارقام زیاد کاربرد ندارد . یک کارت گرافیک 5450 با ظرفیت 2 گیگ قیمتی ما بین 125 تا 170 هزار تومان دارد در صورتیکه یک گرافیک GTX 750 با ظرفیت 2 گیگابایت قیمتی در حدود 800 هزار تومان

این سوال باید برای شما پیش بیاید که چه تفاوتی بین این دو وجود دارد در حالی که هر دو دارای ظرفیت پردازشی یکسانی هستند . برای خرید گرافیک واحد پردازشی مهم می باشد نه ظرفیت.ظرفیت تاثیر چندانی در روند بازی ندارد ، فرض کنید که یک مانیتور ۲۰ اینچ با قدرت تفکیک ۹۰۰×۱۶۰۰ و علاوه بر آن، مانیتوری ۲۳ اینچی 1080p دارید. با آزمایش یک بازی در مانیتور ۲۰ اینچی، بازی نسبتاً خوب و واضح اجرا و نمایش داده می شود. اما وقتی آن را با رزلوشن کمتر از 1080p در مانیتور ۲۳ اینچ اجرا می کنید، برخی جزئیات به خوبی نمایش داده نمی شوند. چرا که اندازه تصویر توسط کارت گرافیک بزرگتر شده تا در نمایشگر ۲۳ اینچ، بزرگتر نمایش داده شود. پس می توان اینطور نتیجه گرفت که اندازه مانیتور شما با انتخاب کارت گرافیک مورد نیازتان، ارتباطی مستقیم دارد.

‎اگر شما مانیتوری ۲۰ اینچی یا با سایز کمتر دارید، خوشحال باشید که می توانید نیاز خود را با یک کارت گرافیک نه چندان گران قیمت برطرف کنید. اما در صورتی که نمایشگری ۳۰ اینچی دارید، باید اقدام به خرید کارت گرافیک قوی تر و البته گران تر باشید. البته اگر مانیتوری بزرگ دارید، می توانید بازی ها را در اندازه کوچکتری انجام دهید.

نتیجه گیری :
اگر می خواهید بازی های روز را با بهترین کیفیت و بالاترین رزولوشن داشته باشید به سراغ کارت گرافیک های با چیپ بالا و یک پردازنده در رده متوسط بروید .
اگر می خواهید فقط کارهای محاسباتی سنگین انجام بدهید سعی کنید یک مادربرد آنبرد که دارای رابط گرافیکی می باشد را همراه با پردازنده و رم قوی خریداری کنید . 

learning.asarayan

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس