مادر بورد یا برد اصلی کامپیوتر ( بخش اول )

بردی است که کلیه برد های کامپیوتر روی این نصب می شوند . بر روی آن محل هایی برای اتصال یا قرار گرفتن کارت های مختلف , کابل های مختلف و سی پی یو قرار دارد . ابعادی حدود ۲۵ * ۳۰ سانتی متر دارد . چند مدل رایج آن عبارتند از : GIGA , Asus , . ATC ۷۰۱۰ جزء اصلی ترین بردها محسوب می گردد . نوع سی پی یو و ایرادهایش مستقیما روی نحوه کاردکرد سیستم تاثیر می گذارد و کوچکترین ایراد آن باعث عدم کاردکرد کامپیوتر می گردد .
قسمت های روی برد به شرح زیر می باشد :
سوکت مخصوص CPU : که در مادربرد های ۴۸۶ و پنتیوم به صورت مربع بوده , ولی در پنتیوم ۲ به صورت کارتی می باشد . نوع سوراخ های سوکت های ۴۸۶ موازی بوده و در سوکت های پنتیوم سوراخ ها به صورت اریب می باشد . هر دو دارای ضامنی جهت وصل کامل دارند .
اسلات ها ( SLOT ) یا شیارهای گسترشی : توانایی مادربرد را گسترش می دهند . اسلات ها به سه صورت می باشند : آیزا ( AISA ) پی سی آی ( PCI ) ای جی پی ( AGP ) که به ترتیب سریعتر و جدیدتر می باشند .اسلات ها برای نصب انواع برد ها یا کارت ها روی مادربرد طراحی شده اند .
ماژول های رم : که جهت نصب رم طراحی شده اند و انواع رم های ۴ مگابایت , ۱۶ مگابایت , ۳۲ مگابایت , ۶۴ مگابایت , ۱۲۸ مگابایت و ... در این ماژول های مخصوص خود نصب می شوند که دارای ضامنی نیز می باشند .
باطری ساعت و تاریخ : این باطری جهت نگهداری ساعت و تاریخ سیستم در مواقعی که کامپیوتر خاموش می باشد گذاشته شده است که به صورت جعبه ای و سکه ای و خازنی قابل تعویض می باشد .
خروجی کیبورد :این خروجی که جهت نصب به صفحه کلید طراحی شده به دو صورت معمولی و PS۲ می باشد .
خروجی های ONBOARD : بعضی از مادربردها , بردها را به صورت روی برد دارند که خروجی این برد ها روی مادر برد خواهند بود .
مادربرد در روی مادربرد جامپرهایی جهت تنظیم ولتاژ و سرعت و نوع سی پی یو وجود دارد که حتما باید تنظیم شود , چرا که در غیر این صورت ممکن است به سی پی یو آسیب برساند .یک سری جامپرها در مادربرد دیده می شود که به کیس وصل می شود . جهت نمایش وضعیت روشن و خاموش بودن LED های روی کیس و کیبورد می باشد .
جعبه مادربرد معمولا شامل یک کابل IDE جهت اتصال به هارد درایو و یک کابل روبان برای اتصال به فلاپی درایو می باشد .یک سی دی شامل درایورهای چیپ ست مادربرد که در صورت داشتن کارت صدا و کارت گرافیک و کارت LAN به صورت ONBOARD دارای درایورهای أن ها نیز خواهد بود .
مادربرد ها مجموعه وسیعی از کانکتورها را در پنل I/O فراهم می کنند . به عنوان مثال در مادربرد EPOX ۸RDA+ از چپ به راست داریم : کانکتور داخل رنگ آبی کم رنگ یک کانکتور ماوس PS/۲ می باشد . کانکتور داخل رنگ ارغوانی یک کانکتور کیبورد PS/۲ می باشد . دو کانکتور داخل رنگ سبز کانکتورهای USB ۲.۰ می باشند . کانکتور داخل رنگ قرمز کانکتور پورت پارالل ( موازی ) می باشد ( LPT ) . دو کانکتور داخل رنگ زرد کانکتورهای پورت سریال ( COM۱, COM۲ ) هستند . کانکتور داخل رنگ نارنجی کانکتور RJ۴۵ LAN می باشد . دو کانکتور داخل رنگ سبز دو کانکتور اضافی USB ۲.۰ می باشند . کانکتور داخل رنگ صورتی برای میکروفن می باشد . کانکتور داخل رنگ آبی کانکتور خط ورودی کارت صدای BUILT IN و کانکتور داخل رنگ سبز کانکتور خط خروجی کارت صدای BUILT IN می باشد .
اتصال وسایل از طریق کانکتور USB به خاطر راحتی در استفاده روز به روز گسترش پیدا می کند و از آنجا که وسایل به صورت گردان می توانند به همدیگر زنجیره ای وصل شوند , بنابراین کانکتورهای USB تمام شدنی نیستند . اما استفاده از یک پرینتر یا سیستم BACK UP درایو نوار در پورت پارالل غیر معمول نیست یا اینکه کانکتورهای PS/۲ کیبورد و ماوس جهت استفاده کیبورد و ماوس .
کانکتورهای روی پنل I/O هنگامی که مادربرد نصب می شود از پشت کیس کامپیوتر برآمدگی دارند , بنابراین این کانکتورها بدون باز کردن کیس کامپیوتر قابل دسترسی هستند .
برای کارایی بهتر, سی دی رایتر و هارددرایو نباید روی یک IDE نصب شوند . جعبه مادربرد شامل یک کابل IDE است . بنابراین یک کابل IDE دیگر باید جداگانه خریده شود . در شکل زیر یک کابل IDE با طول ۱۸ اینچ استاندارد با کیفیت بالا BELKIN دیده می شود . کانکتورهای کابل جهت نشان دادن محل اتصال هر کدام رنگ های متفاوتی را دارند . آبی برای مادربرد سیاه برای وسیله MASTER IDE و خاکستری برای وسیله SLAVE IDE .
نوع جدید مادربردها که علاوه بر دارا بودن اسلات های AGP ماژول های حافظه DDR را نیز ساپورت می کنند .
نوع قدیمی مادربردها که شامل اسلات های ISA می باشد .
نوعی از مادربردها که استفاده از دو هارددرایو را به صورت parallel فراهم می کند .

منبع : www.dlproje.com

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس