محاسن و معایب کولرهای آبی و گازی

کلید هوشمند تنظیم دور موتورکولرهای آبی
با شروع فصل گرما، انسان نیاز به شرایط آب و هوایی مناسب برای ادامه زیستن دارد. زمان گرمای هوا و تابستان، تمامی اماکن مسکونی و تجاری به دستگاه ها و سیستم های تهویه و برودتی رو می آورند. از آنجایی که سیستم های تهویه رنج های گوناگون دارند ، هر کدام در مکان مناسب خود قرار می گیرند و استفاده می شود.برای مثال یکی از پرمصرف ترین وسیله های برودتی و
سرما زا برای مکان های مسکونی و تجاری می توان به کولر ها اشاره نمود. کولر خود بر دو نوع کلی، گازی و آبی می باشد.
کولرهای گازی
کولرهای گازی خصوصیات خوب بسیار زیادی دارند که استفاده از آن را برای عموم مردم  ساده کرده است ولی قیمت تقریبا ً بالای آن باعث شده است که افراد زیادی به استفاده از کولر های آبی را ترجیح بدهند. کولرهای آبی دارای محاسن و معایبی می باشند که دراین متن به برخی از آن ها اشاره می نماییم.
محاسن:
* قیمت تقریباً مناسب
* مصرف پایین
* بازده سرمایش بالا
معایب:
* بکاربردن آب جهت سرد ساختن محیط معایبی را از قبیل :   
* گرفتگی پوشال ها
* گرفتگی پمپ ها
* ایجاد زنگ زدگی و...
* مصرف تقریباً زیاد آب
* عدم انتخاب دما
اما قیمت مناسب و سرمای عالی  این کولرها موجب شده که تقریباً %82 از مردم کشور که از کولرها به عنوان وسیله خنک کننده استفاده می کنند، به کولرهای آبی روی آورند. هنگامی که خانواده ای از کولرهای آبی استفاده می نمایند، مجبور به انتخاب سه وضعیت برای کولر خویش می باشند که عبارتند از:
* خاموش Off
* دورتند High
* دورکند Low
در زمان استراحت و یا انجام فعالیت، انسان ها نیاز به هوایی با دمای ثابت وایده آل خود دارند، اما چون کولرهای آبی فقط در سه رنج محدود می شود، انتخاب دما برای افراد و اشخاص دشوار می شود. به عنوان مثال یک نفر اگر کولر را بر روی دور تند بگذارد و بخواب رود، احساس سرما می کند و اگر بر روی دور کند تنظیم کند، احساس گرما می کند. حال مشکلات فوق الذکر که در کولرهای گازی (به دلیل استفاده از موتورهای یونیورسال وDC) حل شده می باشد بر سر راه استفاده از کولرهای آبی قرار دارد.

کلید هوشمند کولرهای آبی این امکان را به ما می دهد که با مشاهده دمای کنونی منطقه، درجه دلخواه خود را انتخاب نماییم و درجه انتخابی را با وارد شدن به قسمت تنظیمات دستگاه(Menu)  به سیستم اعلام نماییم. از هم اکنون کولر به صورت اتوماتیک (هر زمان که نیاز باشد روشن- دورتند- دورکند) دمای محیط را به دمای اعلام شده می رساند و دما را در همان حالت تنظیمی ثابت نگه می دارد.
با استفاده از این نوع کلید کولرها که به دو صورت کنترل از راه دور وکنترل از روی پنل دسته بندی می شوند و می توانیم دمای ثابت دلخواه را توسط کولر آبی تنظیم کنیم.
قابل ذکر است که این کلید در صورت کلی دارای دو حالت تنظیمات اتوماتیک و تنظیم دستی (خاموش _ تند _کند)می باشد و قادر به Power Switch  بین این دو حالت می باشد.
کلیه قسمت های پردازنده این سیستم توسط یک مینی قلب (PLC) کنترل می شود. با تنظیمات اتوماتیک   دما توسط این دستگاه، مصرف آب کولرهای آبی به شدت پایین می آید.
از مزایای دیگر این سیستم می توان به کاهش مصرف انرژی برق اشاره نمود.
مزایای استفاده از کلید هوشمند در کولر آبی:
1 - قابلیت تعریف دما برای محیط.
2- رؤیت دمای محیط توسط دماسنجPLC .
-3 کاهش میزان مصرف آب.
-4  پایین آمدن مصرف انرژی الکتریکی.
 5- افزایش عمر قطعات مکانیکی.
6- اافزایش عمر مفید الکتروموتور کولر و پمپ آب .
7- جلوگیری از خراب شدن پوشال ها (کاهش سرعت خشک شدن پوشال ها).

daneshha.akairan.com

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال