مزایای آمپلی‌فایرهای تیوب دار

شاید اینکه چرا طرفداران موسیقی و صدا پس از صد سال قدمت فناوری لامپ‌های خلا هنوز صدای آمپلی‌فایر های تیوب دار را به انواع ترانزیستوری ترجیح می‌دهند برای شما نیز جالب باشد.

فناوری استفاده از تیوب یا همان لامپ‌های خلا به دهه اول قرن بیستم باز می‌گردد که تلویزیون، رادیو، لوازم صوتی حرفه ای، رادار، شبکه های تلفن، تجهیزات بیمارستانی و حتی کامپیوتر های اولیه از این لامپ‌ها استفاده می‌کردند. در اواخر دهه چهل میلادی نیز ترانزیستورها معرفی شدند که البته فراگیر شدن استفاده از ترانزیستور در اواسط دهه شصت میلادی صورت گرفت. در این دوران بود که ترانزیستور ها تقریبا نسل لامپ‌های خلا را از میان بردند. ولی حتی در این زمان نیز طرفداران صدا و موسیقی مخصوصا گیتاریست ها، هرگز لامپ‌های خلا را رها نکردند. به عقیده آن‌ها صدایی که از تجهیزات صوتی مجهز به تیوب منتشر می‌شود غنی‌تر، گرم‌تر و کامل‌تر از صدای تجهیزات صوتی ترانزیستوری می‌باشد. هرچند در مقابل، آمپلی‌فایر های تیوب دار در مقایسه با انواع مشابه ترانزیستوری جثه بزرگ‌تری دارند، انرژی الکتریکی بیشتری مصرف می‌کنند، گرمای بیشتری تولید می‌کنند و گران‌تر نیز هستند. اما با تمام این اوصاف از محبوبیت بالایی بهرمند هستند.

جالب است که بدانید صدای یک آمپلی‌فایر ترانزیستوری با طراحی مناسب، همواره نسبت به بهترین آمپلی‌فایر های تیوب دار بهتر ارزیابی می‌شود. بنابراین می‌توان با قاطعیت گفت که ترانزیستور ها از تیوب‌ها دقیق‌تر هستند. ولی در عمل صدای تولید شده توسط آمپلی‌فایر های تیوب دار طبیعی‌تر از انواع ترانزیستوری می‌باشد. البته این بدان معنا نیست که آمپلی‌فایر های تیوب دار همواره صدای بهتری تولید می‌کنند. نکته دیگر در مورد آمپلی‌فایر های تیوب دار این است که فناوری آن‌ها نسبت به گذشته دچار تغییرات زیادی نشده و یک آمپلی‌فایر دست دوم تیوب دار متعلق به سی سال پیش، هنوز با قیمت قابل توجهی به فروش می‌رسد این در حالیست که در مورد یک آمپلی‌فایر ترانزیستوری یا حتی یک وسیله ترانزیستوری دیگر تنها ظرف مدت پنج سال وسیله مورد استفاده شما کاملا خارج از رده به حساب می‌آید و ارزش فروش مجدد آن بسیار ناچیز خواهد بود.
هرچند قیمت بسیاری از آمپلی‌فایرهای تیوب دار بالاست ولی این به آن معنا نیست که نمی‌توان مدلی را با قیمت مناسب پیدا کرد که صدای خوبی داشته باشد. برای مثال آمپلی‌فایر Bravo Audio V2 تنها با قیمت 55 دلار به فروش می‌رسد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال