مزایا و معایب اسکوتر های برقی

وقتی صحبت از وسایل نقلیه برقی می شود، بیشتر یک اسباب بازی در ذهن تصور می شود تا یک وسیله برای عبور و مرور در شهر، اما موتورسیکلت های برقی بر خلاف هم خانواده های چهار چرخشان از نظر توان فنی یک سر و گردن از موتورسیکلت های معمولی بالاتر هستند.

موتورسیکلت های برقی و اسکوترها برق مورد نیاز خود را از باتری های قابل شارژ می گیرند که توان حرکت یک یا چند موتور را دارند. امروزه بیشتر موتورسیکلت های برقی از باتری های لیتیوم یونی قابل شارژ استفاده می کنند، البته بعضی از مدل های قدیمی از باتری های نیکل متال هیدرید استفاده می کردند. اسکوتر ساخته شده از سوی شرکت تولید وسایل حمل و نقل برقی Z در استفاده از باتری سدیم سیلیکات (باتری سرب اسید که سال ۱۸۵۹ اختراع شد و هنوز در اتومبیل ها رایج است) پیشگام است. این باتری ها در مقایسه با باتری های لیتیوم یونی از نظر اندازه، وزن و ظرفیت انرژی، نمره پایین تری می گیرند. امروزه کارخانه های زیادی با نام های جدیدی مثل برامو، زیرو، رعد و برق، انرژیکا و کانتیا در زمینه ساخت موتورسیکلت های برقی فعال هستند.

تامین انرژی این وسایل نقیله چندان هم بی درد سر نیست، همه موتورسیکلت ها و اسکوترهای برقی می توانند به پریزهای معمولی برق وصل شوند و تقریبا هشت ساعت طول می کشد تا شارژ شوند. این زمان در مقایسه با زمان لازم برای پر کردن باک یک موتور چیزی حدود ۵۰۰ برابر است که می تواند بسیار وقت گیر باشد. از همین رو بعضی از موتورسیکلت های برقی مانند موتورسیکلت های Zero لوازم جانبی ای به نام CHAdeMO با قدرت بالای شارژ دارند که می تواند در یک ساعت باتری را حدود ۹۵ درصد شارژ کند. علاوه بر این کسانی که آپارتمان نشین هستند ممکن است در پارکینگ خود به پریز برق دسترسی نداشته باشند. بعضی از تولیدکنندگان وسایل حمل و نقل برقی برای رفع این مشکل، دستگاه هایی را طراحی کرده اند که باتری آنها به سرعت تعویض می شود.

از دیگر مزایای موتورسیکلت ها و اسکوترهای برقی باید به بی نیاز بودن از تعمیر و نگهداری جدی اشاره کرد. دامون لاورینک، سردبیر بخش حمل و نقل مجله Wired، بعد از تجربه استفاده از موتورسیکلت برقی مدت شش ماه اذعان کرد این موتورسیکلت ها با داشتن یک باتری، یک موتور و جعبه سیاه در مقایسه با نمونه های معمولی به تعمیر خاصی نیاز ندارند و میزان فرسودگی در آنها بسیار پایین است. شما فقط باید نگران لنت های ترمز، لاستیک و روغن ترمز باشید.

نقطه ضعف موتورسیکلت های برقی این است که نمی توانند مانند خودروهای بنزینی که باک بنزین دارند، مقدار زیادی انرژی برقی ذخیره کنند. این موتورسیکلت ها به طور متوسط با هر بار شارژ شدن حدود ۲۱۰ کیلومتر راه می روند، به همین دلیل ماشین های برقی برای مسافرت های روزانه در شهر مناسب هستند.

علاوه بر این ضعف موتورسیکلت های برقی به قاتلان خاموش نیز معروف هستند، زیرا خودروهای برقی بسیار بی صداتر از نمونه های بنزینی یا گازی هستند. این موضوع باعث می شود عابران پیاده بدون احساس خطر به راه خود ادامه دهند و از وسیله نقلیه ای که به آنها نزدیک می شود مطلع نشوند؛ به همین دلیل بعضی از این موتورسیکلت ها به صدای مصنوعی مجهز شده اند تا راننده خودروهای دیگر و عابران نزدیک شدن خطر را با شنیدن صدای آن حس کنند. در مجموع می توان گفت موتورهای صدادار با تمام آلودگی صوتی شان باز هم امن تر از موتورهای بی صدا هستند.

خاستگاه اصلی این مرکب های الکتریکی، شرق آسیاست. کشور چین در فروش اسکوترهای الکترونیک در دنیا پیشتاز است، ۹.۴ میلیون از ۱۲ میلیون کل فروش جهانی سال گذشته متعلق به این کشور بوده است. کشورهای آسیایی مانند هند و تایوان نیز در حال گسترش استفاده از خودروهای برقی هستند. در زمستان سال گذشته دولت هند اعلام کرد قصد دارد به خودروهای برقی و هیبریدی کمک مالی اختصاص دهد. طبق هدف گذاری این کشور در آینده ای نزدیک، حدود هفت میلیون وسیله نقلیه برقی در خیابان های هند رفت و آمد خواهند کرد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس