معرفی انواع پرینتر

فرض كنيد وارد يك مغازه فروش كامپيوتر شده ايد وقصد خرید یک پرینتر دارید, کدام مدل را انتخاب مي كنيد؟مشخصاتي که برایتان اهميت دارد کدام است؟
همه روزه کاربران زيادي پرينترجهت استفاده شخصي يا حرفه اي خریداری می کنند. نوع پرينتري كه انتخاب مي كنيد به اين بستگي  دارد كه قصد پرینت ازچه چيزي دارید،متن يا گرافيك يا عكس سياه وسفيد؟ اگر بيشتر از متن پرينت مي گيريد و تعداد اين متن ها زياد است می توانید پرينتر ليزری سياه و سفيد براي این کارمناسب است اما براي چاپ عكس ها يا تصاوير گرافيكي نیاز به پرينتری رنگي جوهر افشان یا در صورت پرينتر ليزری رنگي داريد.
پرينتر جوهر افشان و پرينتر ليزر رنگي

پرينترهاي جوهر افشان با پاشيدن نقاط كوچك جوهرروی كاغذ ,تصاويررنگي يا سياه و سفيد وعكس هايي با كيفيت چاپ مي کنند.هرچند پرينترهاي جوهرافشان ممكن است با خطوط تيزمشكل داشته باشند بنابراين متني كه با آن چاپ مي شود ممكن است آن دقت لازم را نداشته باشد كه بستگي به سرعت پرينت دارد.

اكثر پرينترهاي معمول جوهرافشان دارای سه رنگ هستند كه براي ساختن رنگهاي مختلف ازآنها استفاده مي شو و در بعضي از پرينتر ها براي داشتن رنگ سياه از همين سه رنگ استفاده مي شود که موجب مصرف زياد جوهر ورنگ سياهی که بوجود می آید يا به آبي و يا به سبز تمايل دارد كه براي پرينت گرفتن از يك متن مناسب نيست. براي اينكه در يك پرينتر جوهر افشان رنگ سياه را خوبی داشته باشيد احتياج به پرينتري داريد كه يك كارتريج مجزا براي رنگ سياه داشته باشد. كه در اين حالت حداقل دو كارتريج بايد وجود داشته باشد. يكي براي سه رنگ اصلي ( آبي– قرمز– سبز) ودیگری براي رنگ سياه كه به CMYK معروف است. بهترين ساختار براي يك پرينتر جوهر افشان كارتريج هاي مجزا براي هر رنگ است كه در صورت نیاز فقط كارتريجي را كه رنگ به اتمام رسیده تعویض می شود.

يك عكس خوب بوسيله يك پرينتر CMYK به چاپ می رسد و براي عكس هاي با كيفيت حرفه اي به يك پرينتر شش رنگ احتياج داريد كه يك آبي و قرمز روشن علاوه بر رنگ های ذكر شده دارد. اين نوع پرينتر برای چاپ عكس بسيار عالي بوده ولي براي پرينت گرفتن از يك متن ضعيف کار می كند. بخاطر داشته باشيد كه هر چند پرينتر هاي جوهر افشان عكس ها را با كيفيتي را مي توانند چاپ كنند اما مصرف جوهر آنها هم بالاست بنابراين يكي از فاكتورهای مهم مصرف جوهر آنهاست كه روی قيمت عكس تاثير دارد.

اما پرينترهاي جوهر افشان بهترين پرينتر ها موجود نيستند سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقيقه براي پرينت متن است و براي چاپ هر صفحه گرافيك و عكس 2 تا 3 دقيقه زمان لازم دارد. طبيعتاً قيمت اين پرينتر ها با افزايش سرعت پرينتر افزايش پيدا مي كند به هر حال پرينتر هاي جوهر افشان از نظر قيمت با بودجه بسياري از افراد سازگار است. البته همه پرينترهای جوهر افشان ارزان قیمت نيستند و پرينتر جوهر افشان با قيمت 1500 دلار هم در بازار يافت مي شود.

يك انتخاب گرانتر براي پرينت رنگي پرينتر ليزری است كه از تونر CMYK براي چاپ تصويراستفاده مي كند. اين پرينترها تصاوير گرافيكي و عكسهای با كيفيت خوب چاپ مي كنند. به همان خوبي كه متن را چاپ می کند. سرعت آنها هم قابل توجه است 6 تا8 صفحه در هر دقيقه براي يك متن و يك صفحه در دقيقه جهت پرينت از از تصاوير گرافيكي و عكس ها.

ولي يك پرينتر ليزری گران است. به طوريكه ارزان ترين پرينتر ليزري از گرانترين پرينتر جوهر افشان هم گرانتر است. البته در يك پرينتر ليزری هزينه چاپ هر برگه ارزان تر از پرينتر جوهرافشان است. و اگر قرار است تعداد زيادي پرينت رنگي داشته باشيد بايد در خريد پرينتر همه اين نكات را در نظر بگيريد.

 پرينتر های سياه و سفيد

پرينترهای سياه و سفيد اساس كارشان مانند دستگاه فتوكپي است پرينتر ليزر يك متن را با فونت هاي تيز به خوبي و سرعتي برابر 6 تا 8 ورق در دقيقه  و براي تصاوير گرافيكي با سرعت 2 ورق در دقيقه چاپ مي كند.اين پرينترها براي چاپ متن بهترين گزینه هستند بخصوص اگر متنی با خط ريزتراز حد معمول يا درشت تر از حد معمول سر و كار داريد. قيمت تمام شده پرينت براي هر صفحه هم بسيار ارزان است و از كاغذ معمولي هم به راحتي پرينت مي گيرند با اندازه هاي مختلف كاغذ هم نسبت به پرينتر هاي ديگر بي دردسر ترند.

partoit.ir

  

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال