معرفی ماشین فولکس واگن نیو بیتل

یکی از اولین خودروهایی که هر عشق ماشینی برای مدتی اسیر آن می شود فولکس واگن بیتل است. تنها یادگار مثبت آلمان نازی و آن تصویر مشهوری که مهندس فردیناند پورشه را در حال نشان دادن ماکت فولکس واگن بیتل به هیتلر نشان می دهد. برای ۶۵ سال بدون وقفه تولید شد و میلیون ها نفر در سراسر جهان نخستین رانندگی خود را در دهه ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلادی با آن تجربه کردند. زمانی که بسیاری از خودروسازان توان تولید پا به پای فولکس واگن را نداشتند. اگر ژاپنی ها حماسه تولید تویوتا کرولا را به راه نمی انداختند احتمالاً بیتل همچنان با تیراژ بیش از ۲۲ میلیونی خود پرتیراژترین خودرو جهان بود.

زمانی که بعد از یک وقفه فولکس واگن، نیو بیتل یا بیتل جدید را معرفی کرد به وضوح می شد دید که عمر طراحی بیتل به پایان رسیده است. بیتل روی پلت فرم گلف تولید شد که هم بلندتر و هم عریض تر بود. اصلاً از آن بیتل معروف فقط یک نام و کمی هم شباهت ظاهری باقی مانده است. فولکس واگن نیو بیتل دیگر نه موتور هوا خنک دارد و نه موتورش در عقب قرار گرفته است. دیفرانسیل جلو شده است. بیشتر تولید آن به دلیل زنده نگاه داشتن یک نماد در صنعت خودرو آلمان و به طور ویژه کارخانه خودروسازی فولکس واگن است. بیتل با نیروی نوستالژی به جلو می رود.

در ایران هم این خودرو طرفدار زیاد دارد. هم قدیمی اش و هم جدیداش. این را از شلوغی کلوپ فولکس واگن بیتل و قیمت هایی که مدل کلاسیک این خودرو گرفته است می شود فهمید. اولین نیو بیتل هایی که چند سال پیش به ایران آمدند پلاک سیاسی بوده و به سفارتخانه آلمان تعلق داشتند. از عمر ورود بیتل به بازار ایران کمتر از یک سال می گذرد. اما قیمت این خودرو در بازار ایران به گونه ای شده که هیچ رقم با هدف تولید اولیه آن جور درنمی آید. بیتل قرار بود یک خودرو ارزان باشد که همه مردم بتوانند آن را سوار شوند. در بازار جهانی هم با قیمت ۱۸ هزار دلار کمی تا قسمتی هنوز خرید آن برای بسیاری ممکن است. اما در بازار ایران ماجرا جور دیگری است. کف قیمت این خودرو در حال حاضر ۲۳۵ میلیون تومان است. با این پول چه کارها که نمی توان کرد و چه ماشین ها که نمی توان خرید. سوال اینجاست که آیا نیو بیتل با این قیمت می ارزد؟ یا صرفاً باید از منظر یک نوستالژی و ماشین بازی به این خودرو در ایران نگاه کرد؟

بهتر است از نظر طراحی و بدنه این خودرو را با دیگر خودروهای همکلاسش در ایران مقایسه نکنیم. اگر چه که فولکس بیتل در تقسیم بندی ها هاچ بک گفته می شود اما عملاً شبیه به هیچ خودرویی جز خودش نیست و ظاهرش تنها با همان خاطره فولکس واگن بیتل در قد و قواره طراحی های قرن بیست ویکم جای می گیرد.

از نظر فنی این خودرو با موتورهای ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی تولید شده است. در ایران مدل ۲۰۰۰ سی سی آن در دسترس است. این شاید تنها نقطه قوت بیتل های ۲۳۵ میلیونی ایران باشد! چرا که تکنولوژی بالای فولکس واگن توانسته از این موتور ۲۰۰۰ سی سی ۲۰۰ اسب بخار قدرت بیرون بکشد. با این حجم و قدرت موتور می توانیم این خودرو را به جنگ بسیاری از خودروها در کلاس های مختلف ببریم.

دو خودروی مزدا۳ و سراتو این روزها در خط مقدم انتخاب ۲۰۰۰ سی سی ها قرار گرفته اند. البته برای کسانی که چندان دغدغه هزینه کردن برای ماشین را ندارند. مزدا۳ در بهترین حالت نیروی برابر با ۱۴۸ اسب بخار تولید می کند. این یعنی اینکه خیلی جا دارد تا به موتور فولکس بیتل برسیم. همین وضعیت البته کمی بهتر برای سراتو هم پیش می آید. قدرت موتور سراتو ۱۷۳ اسب بخار است. قدرت کمتر در کنار گیربکس های اتوماتیک پنج سرعته در مقابل گیربکس شش سرعته بیتل باعث می شود تا سرعت و شتاب کمتری هم داشته باشیم.

شاید بگویید معلوم است که تکنولوژی خودرو آسیا هنوز به پای آلمان نمی رسد. اما وقتی هموطن مشهور فولکس یعنی ب ام و را هم ملاک قرار دهیم باز کفه ترازو به سود فولکس سنگینی می کند. نمونه اش هم ب ام و ۳۲۰ است. این خودرو با همان موتور ۲ لیتری می تواند ۱۸۴ اسب بخار قدرت تولید کند. اما فکر نکنید که همه چیز قدرت و گشتاور است. چگونه استفاده کردن از این قدرت هم مهم است. ب ام و به مراتب بهتر از فولکس بیتل از قدرتش استفاده می کند. نتیجه را هم در جدول درج شده می توانید مشاهده کنید.

گفتیم که فولکس نیو بیتل را با این موتور می توان در کلاس های دیگر هم بررسی کرد. حالا او را به کلاس کراس اوورها می بریم که در عمل هیچ قرابتی هم با هم ندارند. بیتل هر چه باشد یک خودرو کامپکت است. برای این منظور ب ام و X۱ را با موتور ۲۰۰۰ سی سی در نظر بگیرید. موتور این خودرو تنها ۱۵۰ اسب بخار قدرت تولید می کند و البته به دلیل وزن بالا نمی تواند راندمان مدل ۳۲۰ را داشته باشد. به همین دلیل در سرعت و شتاب از فولکس واگن بیتل شکست سختی می خورد.

اما آیا همه رانندگی سرعت و شتاب و قدرت موتور است؟ آن هم در این دوره و زمانه که امکانات رفاهی و جنگی که خودروسازان بر سر آپشن ها به راه انداخته اند در حال تبدیل شدن به عامل برتر در هنگام خرید است.

فولکس واگن از این نظر حرف چندانی برای گفتن ندارد. نه اینکه چیزی شبیه پیکان ۴۸ باشد. اما زمانی که قیمت آن را مدنظر قرار می دهیم می بینیم که با هزینه کمتر آپشن های بیشتری را می توان خریداری کرد. در حالی که تقریباً تمامی خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان ایران دارای سیستم تهویه هوشمند هستند، فولکس واگن نیو بیتل دارای سیستم تهویه دستی است که ترجمه خودمانی اش می شود همان کولر و بخاری. خبری هم از فیلترهای نانو و مرطوب کننده هوا نیست. از نظر ایمنی اگر چه هر پنج ستاره یوروانکپ را دارد اما از نظر تعداد کیسه هوا تنها با مزدا۳ برابری می کند که شش کیسه هوا دارد. سراتو با ۹ کیسه هوا و ب ام و ۳۲۰ با ۱۲ کیسه هوای ایمنی عملکرد بهتری در تصادفات خواهند داشت. همچنین ب ام و و سراتو دارای سیستم ورود بدون کلید به خودرو هستند که بیتل فاقد آن است. به این فهرست گرمکن صندلی ها را هم اضافه کنید.

در کل می توان گفت فولکس واگن نیو بیتل خودرو بسیار خوبی است اما نه با این قیمت!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس