معرفی میکرو کنترلر 8051

تفاوت بين يك ميكروپروسسور و يك ميكروكنترلر چيست؟ منظور از یک میکروپروسسور(CPU)، میکروپروسسورهایی از خانواده x86 اینتل مثل 8086، 80286، 80386، 68020، 68030، 68040 و یا خانوادههایی از این قبیل است. این میکروپروسسورها فاقد RAM، ROM و پورتهای I/O در درون خود تراشه هستند ، اين در حاليست كه یک میکروکنترلر دارای یک CPU به همراه مقدار ثابتی از RAM، ROM و پورتهای I/O و تایمر در درون خود می باشد البته با استفاده از حافظه جانبی و تراشه های دیگر میتوان مقدار RAM، ROM و تعداد پورتهای I/O را در یک میکروکنترلر افزایش داد. اما شايد بتوان مهمترين تفاوت اين دو را در كاربرد و دستورات آنها دانست. دستورات در ميكروپروسسورها براي حجم بالاي پردازش با قدرت آدرس دهي زياد است و به صورت 4، 8، 16 و يا 32 بيتي هستند در صورتي كه دستورات در ميكروكنترلرها براي كاربردهاي ورودي- خروجي و كنترلي مناسب مي باشند و به صورت بيتي هم وجود دارند. در واقع ميكروكنترلرها با هدف كنترل و توليد سيستمهاي تك منظوره ساخته شده اند ، هر چند سرعت پايين آنها در برخي موارد ما را دوباره به سوي ميكروپروسسورها و يا تكنولوژيهاي جديدتر نظير DSP و يا FPGA سوق مي دهد.
تاريخچه : در سال 1981 شرکت اينتل میکروکنترلری به نام 8051 را معرفی کرد. این میکروکنترلر دارای 128بایت RAM، 4k بایت ROM، دو تایمر، یک پورت سریال و چهار پورت موازی ( هر یک 8 بیت ) بود که همه آنها در یک تراشه تعبیه شده بودند. پس از آنكه اينتل اجازه توليد اين تراشه را به ساير سازندگان داد تراشه مذكور بسيار مورد توجه قرار گرفت كه باعث توليد انواع مختلفي از اين تراشه گرديد. آنچه اهميت دارد اين است كه گرچه انواع مختلف 8051 با سرعت و مقدار ROM متفاوت در تراشه موجودند ولي همه آنها با 8051 اصلي از نظر دستورات سازگارند. میکروکنترلرهای 8051 با توجه به نوع حافظه و کارخانه سازنده آن هر یک شماره قطعه متفاوتی دارند. 8051 با حافظه های متفاوتی چون UV-EPROM ، حافظه سریع ، NV-RAM و غیره در دسترس می باشد. نوعUV-EPROM آن تراشه 8751 است. همچنین میکروکنترلر AT89C51 نوع سریع 8051 ساخت کارخانه Atmel و نوع NV-RAM از 8051 بوسیله Dallas به نام DS5000 در بازار موجود می باشد.
ساختمان داخلي AT89C51 :
شكل زير ساختمان داخلي ميكروكنترلر را بصورت بلوكي نمايش مي دهد. در بخشهاي بعدي اين آموزش به بررسي اين بلوك ها و نحوه استفاده از آنها خواهيم پرداخت.
پايه هاي AT89C51 :
ميكروكنترلر 8051 يك آي سي 40 پايه است كه در شكل نماي ظاهري آن نشان داده شده است. همانگونه كه مشاهده مي كنيد تعداد پايه هاي اين آي سي از تعداد ورودي و خروجي هاي نشان داده شد در ساختمان داخلي ميكروكنترلر كمتر مي باشد. اين مساله نشان دهنده چند منظوره بودن برخي از پايه هاي اين آي سي است كه در بخش بررسي پورتها به آن اشاره مي كنيم.
علاوه بر پايه هاي تغذيه و پورتهاي ميكروكنترلر عملكرد ساير پايه ها عبارتست از:
* پايه هاي 18 و 19 اين آي سي پايه‌هاي اسيلاتور آن است كه كلاك پردازشگر را تامين مي كنند. اين پايه‌ها مي توانند به يك كريستال متصل شوند و يا مستقيما به يك مدار توليد پالس خارجي وصل شوند.
* پايه 9 ميكروكنترلر پايه ري ست آن مي باشد. براي ري ست شدن ميكروكنترلر اين پايه بايد براي 2 ماشين سيكل فعال ( ست شود) بماند و دوباره غير فعال شود.
* پايه 29 يك پايه خروجي بوده و به منظور فعال سازي حافظه خارجي ( در زمان استفاده از حافظه خارجي ) بكار مي رود.
* پايه 30 نيز يك پايه خروجي مي باشد كه به منظور دي مالتي پلكس كردن باسهاي آدرس و داده در زمان استفاده از حافظه خارجي استفاده مي شود. كاربرد ديگر اين پايه در زمان برنامه ريزي ميكروكنترلر مي باشد. فركانس سيگنال آن نيز 6/1 فركانس اسيلاتور تراشه است.
* پايه 31 يك پايه ورودي مي باشد كه علاوه بر كاربرد جهت پروگرام كردن ميكروكنترلر نشان دهنده نوع حافظه مورد استفاده (داخلي يا خارجي) در ميكروكنترلر مي باشد. در صورت اتصال به تغذيه، ميكروكنترلر از ROM داخلي ميكروكنترلر استفاده مي‌كند.
نحوه باياس كردن AT89C51 :
شكل زير حداقل سخت افزار به منظور راه اندازي و يا باياس كردن يك ميكروكنترلر 8051 را نشان مي دهد. همانگونه كه مي بينيد اين مدار شامل يك كريستال يا نوسان ساز، يك مدار ري‌ست ( شامل دكمه ري‌ست و ري‌ست اتوماتيك با روشن شدن ميكروكنترلر) و تغذيه آي سي مي باشد. در واقع به كمك مدار ري‌ست در صورت برقرار شدن تغذيه آي سي كليه رجيسترها (ثبات ها) با مقادير پيش فرض مقدار دهي خواهند شد.در اين قسمت به بررسي ساختار حافظه در 8051 خواهيم پرداخت. در واقع حافظه را مي توان بخش اصلي 8051 بعنوان يك آي‌سي برنامه پذير دانست كه بازوي اصلي برنامه نويسان بخصوص در زمان استفاده از زبان اسمبلي، بشمار مي رود. 8051 داراي يك فضاي مجزا جهت حافظه برنامه و يك فضا جهت حافظه داده مي باشد. همچنين با توجه به شمارنده برنامه اي كه براي 8051 در نظر گرفته شده است، حداكثر 64 كيلوبايت حافظه برنامه بصورت خارجي و 64 كيلوبايت حافظه خارجي جهت ذخيره داده مي‌تواند به ميكروكنترلر متصل شود. با توجه به اهميت ساختار حافظه RAM در 8051 بصورت مختصر به آن اشاره مي كنيم:
ساختار حافظه RAM در 8051:
حافظه RAM در 8051 را مي توان شامل بخشهاي زير دانست:
1. خانه هاي حافظه عمومي
2. حافظه بيتي با بيت آدرس پذير
3. بانك هاي ثبات
4. ثبات هاي با كاربرد خاص (SFR)
مجموعه اين ثبات ها در شكل نشان داده شده است:
* خانه هاي حافظه عمومي:
80 بايت از خانه هاي حافظه كه از آدرس 30H تا 7FH قرار گرفته اند بعنوان خانه هاي عمومي حافظه بكار مي روند. البته از 32 بيت پايين حافظه نيز مي توان بعنوان RAM استفاده نمود ولي با توجه به كاربرد ديگر اين خانه ها بهتر است كمتر به اين منظور استفاده شوند.
* حافظه RAM با بيت آدرس پذير:
210 بيت آدرس پذير در 8051 وجود دارد كه 128 بيت آن از آدرس 20H تا 2FH و بقيه در ثبات هاي با كاربرد خاص قرار گرفته‌اند.
* بانك هاي ثبات:
به منظور ايجاد كارايي بيشتر و امكان انجام سوئيچ سريع در زمان برنامه نويسي، 4 بانك ثبات كه هر كدام شامل 8 ثبات به نامهاي R0 تا R7 مي باشند در فضاي اول حافظه در نظر گرفته شده اند. در هر لحظه يكي از بانكها مي تواند فعال باشد و بطور پيش فرض پس از ري‌ست ميكرو بانك صفر فعال خواهد شد. انتخاب بانكها به كمك ثبات وضعيت صورت مي گيرد كه در بخش ثبات هاي با كاربرد خاص اشاره خواهيم كرد. همچنين بطور پيش فرض از حافظه بانك 1 بعنوان فضاي پشته در 8051 استفاده مي شود.
* ثبات هاي با كاربرد خاص:
اين ثبات ها 21 عدد مي باشند كه در محدوده آدرس 80H تا FFH قرار گرفته اند و توسط كارخانه سازنده به منظور انجام كار خاصي تعبيه شده اند. اين ثبات ها عبارتند از:
الف) ثبات هاي پورت : 4 ثبات براي درگاه هاي ورودي خروجي 8051
ب) ثبات هاي تايمر: شامل ثباتهاي ثبت مقادير شمارنده تايمرها، ثبات تنظيم مد تايمرها (TMOD) و ثبات كنترل تايمرها(TCON)
ج) ثبات هاي پورت سري: شامل دو ثبات محتويات پورت سريال(داده ارسالي و يا دريافت شده:SBUF) و ثبات كنترل پورت(SCON)
د) ثبات هاي وقفه: مشتمل بر دو ثبات فعال سازي وقفه ها (IE) و اولويت دهي وقفه ها(IP)
ه) ثبات هاي اشاره گر: شامل ثبات اشاره گر پشته (SP) كه يك ثبات 8 بيتي بوده و به فضاي پشته كه بطور پيش فرض به بانك 1 8051 است اشاره مي‌كند يعني پس از ري‌ست ميكرو مقدار آن با 07H بار مي شود و ثبات اشاره گر داده (DPTR) كه يك ثبات 16 بيتي بوده و جهت دسترسي به حافظه كد و داده خارجي بكار مي‌رود.
و)ثبات كنترل توان: يك ثبات 8 بيتي مي باشد كه براي كنترل مصرف توان 8051 بكار مي رود.
ز)ثبات هاي عمومي: علاوه بر ثبات هاي ذكر شده 3 ثبات ديگر وجود دارند كه عموماٌ بعنوان ابزار برنامه نويسان از كاربرد وسيعي برخوردارند. 2 ثبات، ثبات هاي انباره يا اكومولاتور(A) و اكومولاتور كمكي(B) هستند و سومين ثبات، ثبات وضعيت(PSW) مي‌باشد كه بيت هاي آن در شكل زير نشان داده شده است.
عملكرد بيتهاي PSW:
1. بيت پرچم توازن بگونه‌اي تغيير مي كند كه همواره تعداد بيت هاي 1 موجود در A به همراه بيت پرچم توازن عددي زوج باشد.
2. بيت پرچم سرريز زماني كه نتيجه محاسبات خارج از محدوده 127+ و 128- باشد يك مي شود.
3. بيت پرچم نقلي زماني كه در بيت هشتم (D7) نقلي ايجاد شود و يا در زمان عمليات تفريق قرض گرفته شود يك خواهد شد.
4. پرچم نقلي كمكي نيز براي محاسبات با اعداد BCD بكار مي رود و در صورت بروز نقلي از بيت چهارم به پنجم يك مي شود.
5. بيتهاي RS0 و RS1 نيز به منظور انتخاب بانك فعال بكار مي روند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال