مــعرفی انــواع پــرینتر

برای انتخاب یک پرینتر مناسب بر مبنای نیاز خاص خود می باید این تفاوت ها را بدانید. جوهر افشان ، لیزر، رنگ ، عکس ، ماتریس نقطه بار کد، برچسب و پرینترهای چند منظوره

اکثر خریداران پرینتر ممکن است ابتدا با توجه به تنوع مدلهای پرینتر موجود، کمی دچار سردرگمی شوند. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک پرینتر لیزری برای استفاده در منزل مناسب است یا یک پرینتر جوهر افشان با مشکل به نظر می رسد بیشتر مردم مرتباً با بعضی از انواع پرینتر چه در خانه و یا دفاتر کار خود سروکار دارند. اما آیا این به معناست که آن ها از توانایی ها و قابلیت های این پرینت ها به خوبی آگاه هستند، در اینجا شما را با تکنولوژی مورد استفاده در پرینترها آشنا می کنیم و امیدواریم که با توجه به این راهنمایی و انتظاراتی که خود را از یک پرینتر دارید بتوانید یک خرید آگاهانه تری داشته باشید.

انــواع پـــرینتر

امروزه انواع بسیار مختلفی از پرینتر وجود دارد که هر کدام دارای فواید و کاربردهایی هستند که مطابق با نیازهای شما تعبیه شده است.
پرینتر = چاپگر

چاپگر جوهر افشان

پرینتر لیزری B/W

پرینتر لیزری رنگی

چاپگر چند منظوره

چاپگر با فرمت بزرگ

چاپگر بارکد

چاپگر برچسب

چاپگر ضربه ای ماتریس نقطه ای

چاپگر حرارتی

پلاتر قلمی

پرینتر بازبینی

پرینتر صنعتی

پرینتر نشانه گذاری و کارت

با توجه به ایئکه بعضی از این پرینترها کابردهای بسیار ویژه و خاص دارند ما تنها بر روی چاپگرهای متداول شخصی یا تجاری تمرکز می کنیم
چاپگرهای جوهر افشان
چاپگرهای جوهرافشان امروزه متداولترین نوع چاپگرهای مورد استفاده می باشند.
تکنولوژی جوهر افشان در همه چیز از پرینترهای ارزان قیمت خانگی گرفته چاپگرهای حرفه ای و با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد این چاپگرها از ۲۰ سال پیش تاکنون تحول زیادی داشته اند. به طوریکه ابتدا بسیار گران ، با کیفیت پایین و پرسه و صدا بوده اند و در حالیکه هم اکنون کاملاً متفاوت شدهاند.
و سرعت چاپگرهای جوهر افشان امروزی می توانند به طور متوسط در دقیقه ۱۳ تا ۱۵ برگه ( PPM ) رنگی چاپ کننند. بعضی از این چاپگرها می توانند بیش از ۳۰ برگه PPM ) رنگی و سیاه سفید چاپ کمنند. سرعت پرینت به نوع ( پوشش و وضوح اسنادی که پرینتر می کنند بستگی دارد. شما می توانید مجموعه عظیمی از چاپگرهای تولید کنندگان مختلف را بیابید. تولیدکنندگانی مانند ( کانن، لکس مارک، زاپسون، و بسیاری دیگر) اولین عاملی که بیانگر کیفیت یک چاپگر است وضوح DPI ( نقطه در هر اینچ ) می باشد. DPI میزان جوهری است که چاپگر جوهر افشان می تواند در هر اینچ از کاغذ چاپی شما قرار دهد. بسیاری از این چاپگرها ، پرینت های با DPI 600 * 600 تولید می کنند اما در حال حاضر پرینت هایی با وضوح بالاتر از این وجود دارد.
این قابلیت می تواند معیار سنجش کیفیت یک چاپگر در نظر گرفته شود. بعضی چاپگرها این توانایی را دارند که یا پرینت کاغذهای مختلف ، مقدار تا ۴۵۰۰ DPI را افزایش دهند. امروزه اکثر چاپگرهای جوهرافشانی که در بازار عرضه می شوند نیز عکس هایی با کیفیت قابل توجه چاپ می کنند.

شبکه بندی

بسیاری از چاپگرهای امروزی را می توانید از طریق کابل CAT5 یا بی سیم WiFi به شبکه های خانگی یا شبکه های کوچک متصل کنید این ویژگی به لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه است، زیرا سیستم های مختلف می توانند به یک چاپگر جوهر افشان متصل شوند، علاوه بر قابلیت شبکه سازی چاپگرها ، بعضی چاپگرهای جوهر افشان علاوه بر قابلیت شبکه سازی چاپگرها ، دارای حافظه کارت خوان حافظ و صفحه ی LCD نیز می باشند که به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به استفاده از سیسیتم خود پرینت بگیرید ، همچنین می توانید قبل از پرینت گرفتن فواید چاپگرهای جوهر امتان متن مورد نظر خود را ببینید بزرگترین فایده ی این نوع چاپگرها قیمت آن می باشد محدوده ی قیمت این نوع چاپگرها از بسیار گران قیمت تا پایین تر از قیمت کارتریج جوهر مصرفی مورد استفاده در آن می باشند این امر ممکن است ، زیرا تولید کنندگان ترجیح می دهند تا سود مورد نظر خود را از طریق فروش کاغذ و جوهر کسب کنند تا خود چاپگر زیرا بسیاری از چاپگرهای جوهر افشان از کارتریج جوهری استفاده می کنند که هر چاپی از چاپگرهای جوهرافشان از کارتریج جوهری استفاده می کنند،چاپگر جوهرافشانی که به خوبی حفظ شود می تواند برای مدت زیادی داوم بیاورد محدودیت عمر یک پرینتر به فراهم بودن کارتریج قابل جایگزین بستگی دارد. جوهر افشان ها قبال چاپ بر روی بسیار ی محصولات هستند. بعضی از انواع جوهر افشانهایی صنعتی می توانند مستقیماً بر روی خود محصولات یک پکیج آن چاپ شوند، اما مدل های خانگی برای ایجاد لیبل های چسبنده، بروشورها و حتی طرح های روی تی شرت ها ایده آل هستند.
چاپگرهای جوهر افشان رنگی بسیار ارزانتر از ساده ترین چاپگر لیزری رنتگی هستند.و یک نمنونه با کیفیت از این چاپگرها می توانند عکس های چاپی زیبایی با کیفیت چاپگرهای لیزری ولی با قیمت کمتر تولید کنند تکنولوژی جوهر افشان هنوز هم از چاپگرهای رنگی با کیفیت بالا که امروزه به سرعت بازارها را بدست گرفته ، ارزانتر است چاپگرها و قیمت جوهر آن ها می باشد ، اما این نوع چاپگرها به صرفه ترین نوع چاپگر هستند تهاز جمله اشکالات خوبی هستند. اگر می خواهید یک پرینتر رنگی ارزان و با کیفیت خوب و در عین حال با قابلیت تولید مدارک حرفه ای ، پروژه های رنگی و عکس های عالی داشته باشید پس چاپگر جوهر افشان برای شما مناسب است.

پرینترهای عکس

بیشتر پرینترهای جوهر افشان می توانند عکس های رنگی بسیار عالی تا قدرت تفکیک ۴۵۰۰ DPI یا بیشتر نیز پرینت کند.
با این سطح کیفیت تشخیص تفاوت بین عکس که به طور حرفه ای گرفته شده و عکسی که توسط پرینتر جوهر افشان شما چاپ شده است مشکل خواهد بود. به این دلیل بعضی مواقع تفاوت بین یک جوهر افشان معمولی و یک پرینتر عکس ساده نیست زیرا جوهر افشان می تواند عکس ها را پرینت کند و چاپگر عکس نیز از تکنولوژی جوهر افشانی استفاده می کند.
یک پرینتر عکس معمولاً خصوصیات ویژگی های خاصی برای چاپ از روی کارت مموری حافظه دوربین و یا دیگر وسایل داشته و نیز ممکن است یک LCD برای نمایش عکس قبل از چاپ نیز باشد و برای چاپ دارای در اندازه ی ۴*۶ طراحی شده اند. این چاپگرها به طور معمول دارای جوهر اضافه بوده تا تصاویری ممتازتر تولید کنند.
در آخر، ارزش یک پرینتر عکس یا جوهر افشان معمولی بستگی به نحوه ی استفاده ی شما دارد. برای مصارف عمومی و معمول یک چاپگر جوهر افشان با قابلیت خوب چاپ عکس ممکن است بهترین انتخاب باشد اما اگر قصد دارید مقدار زیادی عکس چاپ کنید یک پرینتر عکس اختصاصی انتخاب بهتری خواهد بود و. در نهایت با توجه به ویژگی های حد نظرتان و نیز موارد مورد استفاده چاپگر بهترین مدل را انتخاب کنید.

پرینترهای لیزری

این چاپگرها به طور معمول در ادارات یافت می شود اگرچه امروزه قیمت آن ها برای اینکه بتوانید یک پرینتر لیزری با کیفیت خوب در خانه داشته باشید معقول تر شده اند. قدترت تفکیک چاپگرهای امروزی ۱۲۰۰*۱۲۰۰ DPI می باشد که با آن می توانید تصاویر و نتایج فوق العاده با کیفیت بدست آورید بیشتر پرینترهای لیزری در بازار می توانند به طور متوسط تا ( PPM ) 20 یا بیشتر سیاه و سفید یا مونوکروم چاپ کنند. چاپگرهای لیزری رنگی نیز موجود می باشند و بیشتر آن ها می توانند تصاویری رنگی تا DPI 2400 و حدود PPM 20 رنگی تولید کنند.برای این که تصویری با کیفیت چاپ کنید بهتر است از یک چاپگر عکس یا تعداد زیادی جوهر افشان استفاده کنید سایز این نوع چاپگرها نیز از اندازه های یک ماشین بزرگ در سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تا اندازه ی یک چاپگر جوهر افشان کوچک شده است.
شما می توانید آن ها را به شبکه متصل کنید که باعث خواهد کا ربران متعدد به آن دسترسی داشته باشند و از نظر اقتصادی با صرفه تر باشد
پرینترهای لیزری چگونه کار می کنند
علم به کار رفته در این نوع چاپگرها بسیار ساده می باشد
یک لیزر تصویر مورد نظر را بر روی یک دریافت کننده ی نوری که یک شارژ ساکن برروی غلظت ایجاد می کند چاپ خواهد کرد تونر ( پودر جوهر ) آزاد می شود جایی که شارژ وجود دارد می چسبند و بقیه برداشته می شوند سپس این قسمت بر روی کاغذ رول می شود پرینتر لیزری از این الکتریسیته ی ساکن به عنوان چسب موقت استفاده می کند و سپس صفحه ی دارای تونر به زیر یک غلطک ترکیب می رود تا تونر بر روی کاغذ ذوب شود بسیار سریع شما یک صفحه پرینت شده دارید اگر شما در خانه کار می کنید و افراد زیادی از پرینتر استفاده می کنند یا اینکه وقتی از اینترنت استفاده می کنید معمولاً بیشتر چیزها را پرینت می کنید پس باید به دنبال یک پرینتر لیزری باشید.

فواید پرینت لیزری

چرا هنگامی که انواع مدل های بسیار ارزانتر جوهر افشان در بازار وجود دارند یک چاپگر لیزری می خرید؟ مهمترین فایده ی چاپگر لیزری سرعت آن و نیز قیمت پایین تر هر برگه می باشد لیزرها بخصوص چاپگرهای لیزری مونوکروم شما را قادر می سازد تا حجم زیادی از کار و مدت زمان کوتاهی انجام دهید. و به این دلیل است که بسیاری از دفاتر و ادارات دارای محیط کوچک یک چاپگر لیزری برای موارد چاپ های متعدد دارند مزیت دیگر قیمت آن می باشد. با وجود اینکه پرینترهای جوهر افشان بسیار ارزانتر از نمونه های جدید لیزری هستند اما کارتریج جوهر آن می تواند سریع تمام شود و بسته به مدل آن جایگزین آن ممکن است گران باشد. پرینتر لیزری از تونر استفاده می کنند که طول عمر بسیار بیشتری دارد و دارای ظرف بزرگتری بوده و مدت زمان بیشتری داوم دارد و هزینه ی کمتری دارد.

پرینتر لیزری رنگی

چاپگرهای لیزری رنگی از تکنولوژی های چاپ متنوعی استفاده می کنند بعضی از نوارهای رنگی که قابل تعویض هستند استفاده می کنند و بعضی دیگر مانند (پرینتر لیزری مونوکروم ) تنها از مقدار مورد نیاز از هر رنگ استفاده می کنند چاپگرهای لیزری رنگی هنوز گران هستند چه از نظر پرینتر و جه از نظر قیمت ، پس باید سعی کنید با توجه به قیمت تمام شده و نیاز خود تمام شده وسیله ی درست را انتخاب کنید با توجه به اینکه تکنولوژی های جدید به سرعت جایگزین می شوند و قیمت های حالت نزولی دارند باید به دنبال یک چاپ با کیفیت بالاتر قیمت مناسبتر باشید.

پرینترهای سوبلیمه ( پالایش ) رنگ

اگرچه پرینترهای جوهر افشان با قالیت تفکیک بسیار زیادی هستند اما دارای بعضی محدودیت ها نیز می باشند. به جز بعضی نمونه های بسیار جدید و در بقیه چاپگرهای این نوع نقطه های جوهر از فواصل نزدیک قابل دیدن هستند و این می تواند از واقعی بودن یک چاپ دیجیتال، عکس یا تصویر بکاهد. بر خلاف چاپ جوهر افشان، چاپ سوبلیمه به صورت نقاط جدا از هم چاپ نخواهد کرد.
به جای یک تونر یا کارتریج های جوهر چاپگر سوبلیمه دارای یک فیلم شفاف بوده که مانند سلفون می باشد. این فیلم در واقع چهار قطعه شفاف هستند که به انتهای یکدیگر وصل شده اند و یک نوار را تشکیل می دهند. هر کدام از این چهار فیلم دارای رنگ جداگانه ای هستند.
چهار رنگ با مقدارهای مختلف با هم ترکیب می شوند بنفش، زرد و سیاه این تا میلیون ها رنگی را که یک پرینتر قادر به تولید است ایجاد کنند این فیلم در رنگ های حاصل این چهار رنگ خروجی رد و سپس طرحی را که بر روی صفحه ی پرینت شده می بینید می سازد.
چون کار پرینت بر مبنای عمل رنگ کردن می باشد رنگ ها به منظور ایجاد یک در تصویر رنگ پیوسته با یک دیگر ترکیب می شوند.
پرینترهای رنگ کردن سوبلیمه برای گرافیک ها و طرح های حرفه ای ها البته بسته به قیمت هر صفحه یا قیمت خود پرینتر توصیه می شود. برای بیشتر کاربران جوهر افشانی های رنگی نتایج فوق العاده ای ایجاد خواهند کرد.
پرینترهای چند کاره
پرینترهای چند کاره یا چند منظوره نه تنها پرینت می کنند بلکه می توانند کپی ، اسکن، فکس را نیز انجام دهند زیرا محدوده برداشتن پرینتر دارای یک اسکنر که در داخل آن تعبیه شده است می باشند. این پرینترها یک وسیله مناسب برای مکان های کوچک و محدود و نیز پاسخ گوی کسانی که مرتباً نیاز به فکس و اسکنر ندارند می باشد. این چاپگرها وسیله ای بسیار مفید هستند که می توانند تمام امور مربوط به چند دستگاه را انجام داده و جای کمی را نیز اشغال می کنند.
پرینترهای چند کاره هم با تکنولوژی پرینتر لیزری و هم پرینتر جوهر افشان وجود دارند. و کیفیت چاپ نیم مانند کیفیت چاپ این دو چاپگر می باشد . بنابراین می توانید علاوه بر یک پرینتر یک فاکس و اسکنر نیز داشته باشید.
پرینترهای قالب بندی بزرگ
این نوع پرینترها برای کاربردهای حرفه ای مثل معماری، علائم و نشان ها و هنرهای گرافیکی بسیار مفید و متداول هستند بیشتر پرینت های بزرگ که به نام پلاتر نیز شناخته می شوند درست مثل جوهر افشان های کوچک از تکنولوژی جوهر افشانی استفاده می کنند اگرچه مکانیک و جوهر آن ها کاملاً متفاوت است.
این پرینت ها قیمت بسیار بیشتری از پرینترهای معمولی دارند و بیشتر برای پرینت مدارک و اسناد بزرگتر به کار می روند.
پرینترهای بارکد
این نوع پرینترها نوع خاصی از پرینترها هستند که برای تولید برچسب های حاوی بارکد مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید آنها را در فعالیت های انبار داری یا شرکت های حمل و نقل بیابید. بیشتر پرینترهای بارکد از نوع گرمایی تا جوهر افشان هستند اندازه ی آن ها نسبت به اندازه ی پرینترهای معمولی بسیار کوچکتر است و برای چاپ رول پیوسته ی برچسب طراحی شده اند.
پرینترهای برچسب
این نوع پرینترها نیز مانند پرینترهای بارکد برای چاپ رول برچسب طراحی شده اند و فایده ی اصلی آن ها استفاده ی آسان می باشد زیرا مجبور نیستید کاغذ پرینتر را عوض کنید یا در مورد الگوی پرینت نگران باشید تنها یک برچسب کامل که مورد نظر شماست پرینت می شود اگر در دفترتان یک پرینتر جوهر افشان یا لیری دارید افزودن یک پرینتر برچسب می تواند نیروی تولید را افزایش داده و یک فضای حرفه ای تر را ایجاد کند.
پرینترهای ماتریس نقطه ای ضربه ای
یکی از قدیمی ترین تکنولوژی های پرینت که هنوز مورد استفاده و خوب است و ممکن است غیر قابل جانشینی باشد پرینترهای ماتریس نقطه ای از یک تکنولوژی ضربه ای برای گداختن یک سیم ضخیم بر روی یک نوار درست مانند ماشین های تایپ قدیمی برای ایجاد تصویر بر روی صفحه با انتقال جوهر از نوار به صفحه استفاده می کند. در کاربردهای خاصی تنها یک پرینتر ماتریس نقطه ای به خوبی عمل می کند مانند پرینت فرم های دارای قسمت های متنوع خوشبختانه این تکنولوژی هنوز همراه با مدل های کوچک و بزرگ با ماست.
سخن آخر
مهم نیست که چه مدل ، قیمت یا مارک پرینتر خرید می کنید اما مهم است ابتدا بدانید که از آن پرینتر چه انتظاری دارید ، به طور مثال اگر بخواهید یک پرینتر برای پرینت کردن تعداد زیادی اوراق بگیرید با پرینتری که فقط برای پرینت عکسهای دیجیتالی آلبوم خانوادگی نیاز دارید. به طور حتم متفاوت خواهد بود و یا اینکه پرینتر ایجاد بروشور با پرینتری که برای درست کردن کارت ID کارکنان یک بیزی مبنی کوچک لازم دارید فرق خواهد داشت. چه بخواهید از جوهر استفاده کنید یا رنگ اطمینان بیابید که پرینتر و کاغذ پرینتر مناسبی را برای کارتان انتخاب کرده اید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس