میکرو کنترلر

میکرو کنترلر در اصطلاح به ریز پردازنده هایی گفته می شود که بجز CPU حداقل شامل سیستم های ورودی و خرو جی (I/o)حافظه و مدارات ارتباط با حافظه در داخل تراشه اصلی هستند و نیازی به مدارات واسطه بیرونی جهت ارتباط با سیستم های جانبی را ندارد. البته امکانات همه میکرو کنترلر ها هشابه و یکسان نمی باشد و برخی از میکرو کنترلر ها علاوه بر امکانات فو ق العاده شامل مبدل های دیجیتال به آنالوگ و آنالوگ به دیجیتال و یا حتی امکانات بیشتر و اختصاصی تر می باشند.

میکرو کنترلر در حقیقت کامپیوتر های کوچک می باشد که دارای همه قسمت های ضروری برای پردازش اطالاعات و صدور فرامین لازم است. یک سری ورودی/ خروجی که برای ارتباط میکرو لازم است و همچنین پروسسور و حافظه... کاربر با استفاده از نرم افزاری آن را برنامه ریزی می کند. تا بتواند یک یک یا چند دستگاه را بکار بیاندازد.
در زیر انواع میکرو مورد استفاده آمده است:
80CXX این شناخته شده ترین نوع در تمام دنیا است!. .و جز اساسی ترین نوع میکروکنترولر هاست. در حال حاضر دهها شرکت میکروکنترولرهایی که میسازند هنوز بر ساختار 8051 است.این نوع میکروکنترولر از بهترین های دنیا ست و به گونه ای عالی امکانات و توانمندیهایش با هم سازگار است. به گونه ای که میکروکنترولر های بسیار پیشرفته زیمنس، اتمل و ماکزیم ، سایپرکس و... که شامل درایورهای باس صنعتی،رسیور های بلوتوث، و دیکودر های mp3,mpeg و... ادوات جانبی خاص و ویژه همه ،ساختارشان 8051 است.
AVR این میکروها عمر و خوش نامی 8051 را ندارند ولی به سرعت در حال جای باز کردن است.تمام این سری تکنولوژی برنامه ریزی در مدار شرکت اتمل را به ارث برده اند (ISP) و زمان توسعه سیستم را به کمترین حد رسانده اند.امکانات تایمری بیشتر،حافظه پایا حتی با قطع برق (eeprom) و spi از امکانات عمده این سری است.
PIC این خانواده در اینترنت بسیار طرفدار دارد. سورس کد های آموزشی ،مدارات نمونه و... در سایت شرکت میکروچیپ فراوان است. این سری شامل نموهایی با فلش و otp می باشد.
بزگترین مزیت این سری مصرف ناچیز آن است، به گونه ای که تکنولوژی نانووات به آن داده شده. البته عمر پایین یکی از مشکلات این میکرو است.
به هر حال در بین میکروکنترولر ها 8051 و خانواده آن بهترین و آینده دار ترین نوع میکرو کنترولر به شمار میرود. و امکانات جانبی و کامپایلر های زیادی آن را ساپورت میکند. به هر حال تجربه کار کردن با سری های دیگر را هم از دست ندهید.
میکرو کنترلر MC68HC7058 ساخت شرکت MOTOROLA نمونه ای از میکرو کنترلر های مدرن می باشد که امروزه در ساختمان مانیتور های پارس از آن استفاده شده است. قلب این میکرو کنترلر را ریز پردازنده 6805 تشکیل می دهد و حافظه آن شامل 3.75 کیلو بایت حافظه ROM جهت ذخیره کردن نرم افزار اجرایی و 256 بایت حافظه RAM جهت ذخیره سازی مو قت می باشد.
نرم افزار ذخیره شده در حافظه این میکرو کنترلر تحت امتیاز شرکت هیوندای کره جنوبی بوده و قابل دسترسی یا دخل و تصرف ننی باشد و فقط مختص 15 اینج مدل HL -5870 می باشد. از و ضایف اصلی میک رو کنترلر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- کنترل دکمه های جلوی مانیتور در صنعت ساخت
2- ایجاد ولتاژ های DC جهت کنترل قسمت های مختلف مدار
3-ارتباط با حامظه none volatile جهت ذخیره سازی و باز خوانی اطلاعات.
4- ارتباط با سیستم تغذیه جهت مدیریت توان مصرمی
5- ارتباط با سیستم مولد OSD
6- ارتباط با سیستم تنظیم گر خودکار
7- تنظیم اعو جاجات و تصحیح خطاها
8- مضناتیس جدایی
9- پردازش سیگنال های همزمانی
10- کنترل پیچش تصویر
در ساخت ربات های کوچک اکثرا از 8051 و در موارد پیشرفته تر از AVR بهره می گیرند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال