نحوه انتخاب سی پی یو مناسب

معمولا افراد تغییر سیستم خود را از CPU آن شروع می کنند. میکروپروسسور معمولا وظیفه ی رهبری را در کامپیوتر بر عهده دارد. خرید یک cpu نامناسب می تواند باعث از کار افتادن اجزای دیگر شود و یا قدرت کافی را برای سیستم تامین نکند. در زیر به معیارها و روشهایی برای انتخاب یک cpu مناسب می پردازیم:

۱) انتخاب یک برند: دو برند معروفی که شما باید بین آنها انتخاب کنید intel و amd می باشد. amd برندی است که معمولا در مقایسه عملکرد کاربردی بهتری دارد. intel معمولا نیروی بیشتری تولید می کند. باید بیت های بیشتری را به کار ببرید اگر از برند amd استفاده کنید اما در نهایت چیزی را که به دنبال آن هستید بدست می آورید. در مورد قطعاتی که بعد از خرید cpu انتخاب می کنید محتاط باشید اگر شما cpu مارک amd را انتخاب کردید باید مادربرد همین مارک را بردارید و پردازنده ی گرافیکی شما محدود به انتخاب کارت گرافیک amd می شود. اگر شما cpu مارک intel را انتخاب کنید مادربرد intel را برداشته و در مورد کارت گرافیک می توانید کارت amd و یا Nvidia را انتخاب کنید. در ضمن باید بدانید که کارایی cpu چهار هسته ای ۳ گیگا هرتز intel الزاما کارایی cpu چهارهسته ای ۳ گیگاهرتز amd را ندارد.

۲) در مورد تعداد هسته های آن تصمیم بگیرید: تعداد هسته ها در cpu مانند یک ضرب کننده است. اگر شما در حال اجرای برنامه ای هستید که تنظیمات چهارهسته ای نیاز دارد تفاوت زیادی بین یک پردازنده ی یک هسته ای با سرعت ۴ گیگا هرتز و یک پردازنده ی چهار هسته ای با سرعت یک گیگاهرتز نمی باشد. اگر شما یک فرد متخصص در زمینه ی هنر سه بعدی و یا یک فرد متخصص در زمینه ی ویرایش فایلهای ویدئویی هستید مطمئنا مدل چهارهسته ای را برای پردازنده ی خود انتخاب می کنید. اگر هم شما از کامپیوتر خود برای بازی کردن استفاده می کنید ممکن است به پردازنده های بیش ار دو هسته نیاز داشته باشید. اگر شما تنها یک مرور کننده ی وب هستید بسته به سرعت پردازنده ی یک هسته ای برای شما کافی خواهد بود. اگر چه همه ی بازی ها و برنامه ها تمام هسته هسته های cpu را پشتیبانی نمی کنند اگاه باشید قصد اجرای چه برنامه هایی را دارید.

۳) در مورد سرعت تصمیم بگیرید: سرعت cpu براساس واحد گیگا هرتز و یا Ghz در فرم کوتاه تر استفاده می شود. در این دوران اکثر سرعت های زیر ۲ گیگاهرتز ارزش زیادی ندارند. مگر اینکه شما تنها یک فرد ویرایش گر متن و یا یک مرور کننده ی وب باشید. اگر شما قصد بازی کردن داشته باشید سرعت ۲٫۵ گیگاهرتز کافی است. اگر شما در حال اجرای یک برنامه ی گرافیکی بر روی سیستم خود هستید مطمئن باشید که در تنگنا در سرعتهای پائین قرار نمی گیرید. اگر می خواهید یک ویرایش گر فایلهای ویدئویی باشید سرعت ۳ گیگاهرتز برایتان مناسب است.

۴) دیگر اجزا را در تنگنا قرار ندهید: اگر در حال اجرای GTX 509 هستید و آماده هستید که اخرین ورژن بازی ها را اجرا کنید یک پردازنده ی ارزان قیمت را انتخاب نکنید. اگر یک پردازنده ی دو هسته ای با سرعت ۲ گیگا هرتز همراه با گرانترین کارت گرافیک جهان را دارید cpu شما کارت گرافیک را از بین خواهد برد. تلاش کنید که cpu و gpu خود را نزدیک به هم انتخاب کنید.

۵) سازگاری را حفظ کنید: یک مادربرد amd را با cpu اینتل خریداری نکنید. در مورد تعداد سوکت های فیکس شده با مادربرد و پردازنده ی خود مطمئن شوید. سوکت ۱۱۵۵ پردازنده ی اینتل با سوکت ۱۱۵۶ مادربرد اینتل کار نمی کند.

نکات

در نظر داشته باشید که هر چه پول بیشتری پرداخت کنید پردازنده ی بهتری به دست می آورید. اگر یک بازی کننده ی کامپیوتری هستید نیازی به پردازنده ی ۶ هسته ای ۵ گیگاهرتز ندارید، این پردازنده برای شما نالازم و پر هزینه است. زمانی که پردازنده ای خریداری کردید فراموش نکنید به زور آن را جا نزنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس