نحوه انتخاب پرینتر مناسب

فرض کنید قصد خرید یک پرینتر را دارید ! چه پرینتری را می خرید ؟ چه مشخصاتی برای شما مهم است و آن را برای چه کاربردی می خواهید؟

همه روزه افراد زیادی تعدادی پرینتر برای استفاده شخصی یا حرفه ای خریداری می کنند. نوع پرینتری که انتخاب می کنید به این بستگی دارد که از چه چیزی می خواهید پرینت بگیرید ، متن یا گرافیک یا عکس سیاه وسفید ؟ اگر بیشتر از متون پرینت می گیرید و تعداد این متون هم زیاد است یک پرینتر لیزر سیاه و سفید برای شما مناسب است اما برای پرینت گرفتن از عکس ها یا تصاویر گرافیکی نیاز به یک پرینتر رنگی جوهر افشان (جوهر پاش ) یا یک پرینتر لیزر رنگی دارید.

پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزر رنگی
پرینترهای جوهر افشان با پاشیدن نقاط کوچک جوهر در یک کاغذ کار می کنند که باعث ایجاد تصاویر رنگی یا سیاه و سفید و در بعضی مواقع تصاویری با کیفیت می شود. هر چند پرینترهای جوهر افشان با خطوط تیز ممکن است مشکل داشته باشند بنابراین متنی که با آن چاپ می گردد ممکن است آن دقت لازم را نداشته باشد که بستگی به سرعت پرینت نیز دارد.

اکثر پرینتر های جوهر افشان سه رنگ دارند که برای ساختن رنگهای مختلف از آنها استفاده می شود. و در بعضی از پرینتر ها برای ساختن رنگ سیاه هم از همین سه رنگ استفاده می شود که باعث مصرف زیاد جوهر می شود و علاوه بر آن رنگ سیاهی که به این صورت تولید می شود یا به آبی و یا به سبز تمایل دارد که برای پرینت گرفتن از یک متن ایده آل نمی باشد. برای اینکه در یک پرینتر جوهر افشان رنگ سیاه را بدرستی داشته باشید احتیاج به پرینتری دارید که یک کارتریج مجزا برای رنگ سیاه داشته باشد. که در این حالت حداقل دو کارتریج باید وجود داشته باشد. یکی برای سه رنگ اصلی ( آبی - قرمز - سبز ) و یکی برای سیاه که به CMYK معروف است. بهترین ساختار برای یک پرینتر جوهر افشان کارتریجهای مجزا برای هر رنگ است که در صورت لزوم فقط کارتریجی را که رنگ آن تمام شده عوض می کنید.

یک عکس خوب بوسیله یک پرینتر CMYK چاپ می شود و برای عکسهای با کیفیت حرفه ای به یک پرینتر شش رنگ نیاز دارید که یک آبی روشن و یک قرمز روشن علاوه بر رنگهای ذکر شده دارد. این نوع چاپگر برای برای چاپ عکس بسیار عالی بوده ولی برای پرینت گرفتن از یک متن عملکرد ضعیفی دارد. بخاطر داشته باشید که هر چند پرینتر های جوهر افشان کیفیت بالا عکس های با کیفیتی را می توانند چاپ کنند اما مصرف جوهر آنها بالا می باشد.بنابراین یکی از فاکتورهای مهم مصرف جوهر آنها می باشد که بر قیمت عکس چاپ شده تاثیر دارد.

اما پرینتر های جوهر افشان برترین پرینتر های موجود نیستند سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقیقه برای پرینت متن است و برای چاپ هر صفحه گرافیک و عکس 2 تا 3 دقیقه زمان نیاز است. طبیعتاً قیمت این پرینتر ها با افزایش سرعت پرینتر افزایش پیدا می کند به هر حال پرینتر های جوهر افشان از نظر قیمت با بودجه بسیاری از افراد سازگار می باشند. البته همه پرینتر های جوهر افشان ارزان نمی باشند و پرینتر جوهر افشان با قیمت 1500 دلار هم در بازار یافت می شود.

یک انتخاب گرانتر برای پرینت رنگی پرینتر لیزر است که از تونر CMYK برای ایجاد تصویر استفاده می کند. این پرینترها تصاویر گرافیکی و عکسهای با کیفیت عالی چاپ می کنند به همان خوبی که خطوط تیز متن را پرینت می گیرند. سرعت آنها هم قابل توجه می باشد.6 تا 8 صفحه در یک دقیقه برای یک متن و یک صفحه در دقیقه برای پرینت از تصاویر گرافیکی و عکس ها. اما یک پرینتر لیزر رنگی بسیار گران می باشد. به طوریکه ارزان ترین پرینتر لیزری از گرانترین پرینتر جوهر افشان هم گرانتر می باشد . البته در یک پرینتر لیزر رنگی هزینه چاپ هر برگ ارزان تر از پرینتر جوهرافشان است و اگر قرار است تعداد زیادی پرینت رنگی داشته باشید باید در خرید پرینتر همه این نکات را در نظر بگیرید.

پرینتر های لیزر سیاه و سفید
پرینترهای لیزر سیاه و سفید اساس کارشان مانند دستگاه کپی می باشد پرینتر لیزر یک متن را با فونت های تیز به خوبی و سرعتی برابر 6 تا 8 ورق در دقیقه و برای تصاویر گرافیکی با سرعت 2 ورق در دقیقه چاپ می کند. این پرینترها برای چاپ متن بهترین انتخاب می باشند بخصوص اگر با متون با خط ریزتر از حد معمول یا درشت تر از حد معمول سر و کار دارید.

yadbegir.com

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال