نحوه تعمیر منبع تغذیه

یکی از علائم ظاهری خرابی پاور یا همان منبع تغذیه روشن نشدن کامپیوتر می باشد البته همیشه هم نمی توان به این علائم ظاهری توجه کرد زیرا در بسیاری مواقع ممکن است که مشکل از پردازنده، حافظه اصلی و یا حتی مادربرد باشد.
 تعمیر منبع تغذیه
نحوه تست سالم بودن پاور
 ابتدا دو شاخه را به پریز بزنید، پروب سیاه را به سر سیم سیاه رنگ متصل کرده و پروب قرمز را به سیم زرد رنگ موجود در یکی از کانکتورها وصل کنید، سپس حدود آن را در ولت متر روی 20 قرار دهید. در این مرحله می بایست ولت متر عدد 0 را نشان دهد، با استفاه از یک سیم دو سر، سیم سیاه و سبزی که در کانکتور مادربرد وجود دارد را به هم متصل کنید، چنان چه با انجام این عملیات فن منبع تغذیه به حرکت درآمد و اهم متری که به دو سر سیم سیاه و زرد متصل است اختلاف پتانسیل 12 ولت را نشان داد، آنگاه مطمئن می شویم که پاور سالم است و چنان چه غیر از این باشد باید به تعمیر منبع تغذیه بپردازیم.
تعمیر منبع تغذیه یا همان پاور
 اکثر خرابی های منبع تغذیه که منجر به قطع شدن کامپیوتر می شود مرتبط به خرابی بخش ولتاژ بالا است، بهتر است بدانید که منبع تغذیه از دو بخش درونی به نام های ولتاژ بالا و ولتاژ پایین تشکیل می شود. در قسمت ولتاژ بالا، برای انجام عملیات یکسان سازی چندین دیود وجود دارد، همچنین ترانزیستور های فیت و خازن های فیلتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تا به حال به یک منبع تغذیه خراب را دیده باشید متوجه خواهید شد که معمولا چندین خازن متورم و یک فیوز خراب احتمالا وجود دارد. برای تعمیر پاور باید در ابتدای کار همه دیودهای موجود در بخش ولتاژ بالا را مورد بررسی قرار دهید، یک پایه دیود را از برد جدا کرده و اهم متر را به دو پایه دیود برای چک کردن ان متصل کنید چنان چه صدای بیپ از اهم متر خارج شد نشان دهنده خراب بودن دیود می باشد که باید تعویض گردد.
در روش بعدی دو عدد ترانزیستوری را که در بخش بالایی ولتاژ بالا هستند را می بایست مورد بررسی قرار دهیم، توجه داشته باشید که تست کردن ترانزیستورها همانند تست دیودهای معمولی می باشد با این تفاوت که از دو پایه کناری به پایه وسطی جریان برقرار می باشد ولی برعکس نه، چنان چه که غیر از این باشد باید ترانزیستورها تعویض گردد. روش تست کردن مقاومت ها با توجه به نوار رنگی موجود بر روی آن ها می باشد البته احتمال سوختن مقاومت ها بسیار کم است. همانطور که می دانید از خازن ها برای تثبیت ولتاز خروجی استفاده می شود، روش عیب یابی آن ها بسیار راحت است، خازنی که معیوب باشد از سمت بالای آن جدار فلزی باد کرده یا ترکیده است حتی گاهی ممکن است خازن از سمت پائین (بطرف پایه ها) ترکیده شود در صورتی که نتوان معیوب شدن خازن را تشخیص داد می بایست عوض شود. در انتها فیوز مدار را کاملا مشابه آن تعویض کنید حال منبع تغذیه یا همان پاور سیستم شما دوباره کار می کند .
مشکلات مربوط به بخش Low Voltage منبع تغذیه
 به خاطر داشته باشید که حتما ولتاژهای خروجی پاور را تست کنید زیرا بارها اتفاق افتاده است که بعد از تعمیر منبع تغذیه برای مدتی بدون نقص کار می کند اما دوباره مشکلاتی بروز پیدا می کند که این بخش از مشکلات مربوط به بخش ولتاز پایین منبع تغذیه یا همان پاور می باشد. تعدادی از Powerها از آی سی های مقایسه گر استفاده کرده و عملکرد آن ها به نحوی است که ولتاژ ایجاد شده را با ولتاژ استاندارد مقایسه نموده، درصورتی که در رنج مشخص شده نباشد خروجی را قطع می کند، بهتر است بدانید که بیشتر این خرابی ها ناشی از معیوب بودن آی سی ها می باشد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال