نحوه عملکرد موبایل ها

صفحه نمایش داخلی تلفن همراه نوکیا مدل ۶۵۵۵ شامل رنگ‌های زیادی است که قادر نیستید هم‌زمان آن‌ها را ببینید.

میلیون‌ها نفر در آمریکا و در سراسر دنیا از تلفن‌های همراه (تلفن سلولی) استفاده می‌کنند. این تلفن‌ها ابزارهای مفیدی هستند. به وسیله این ابزار می‌توانید با هر فردی در سیاره زمین، در هر کجا که باشد، صحبت کنید. امروزه تلفن‌های همراه مجموعه ای از کارایی‌های باورنکردنی را ارائه کرده است و انواع جدید این تلفن‌ها با سرعت زیادی در حال تولید و عرضه است. با توجه به مدل تلفن‌های همراه می‌توانید:

اطلاعات تماس را ذخیره کنید.

کارهایی که باید انجام شود را لیست کنید.

قرار‌های ملاقات را به خاطر بسپارید و ابزارهایی برای یادآوری امورتان تنظیم کنید.

از ماشین حساب آن برای حساب‌های ساده استفاده کنید.

ایمیل دریافت یا ارسال کنید.

از اینترنت، اطلاعات ( اخبار، سرگرمی ….) دریافت کنید.

بازی کنید.

تلویزیون تماشا کنید.

پیام بفرستید.

به جای دیگر ابزارها همچون پی‌دی‌ای‌ها ( نوعی کامپیوتر شخصی کوچک)، ام‌پی‌۳پلیرها و دریافت‌کننده‌های جی‌پی‌اس، به کار برده شود.

اما تا به حال فکر کرده‌اید که یک تلفن همراه چگونه کار می‌کند؟ چه چیز آن را از تلفن‌های معمولی متمایز می‌کند؟ لغاتی همچون PCS، GSM، CDMA و TDMA به چه معنایی هستند؟ در این مقاله به بررسی تکنولوژی تلفن‌های همراه می‌پردازیم تا بفهمیم که این تلفن‌ها چقدر شگفت‌آورند. در ابتدای این مقاله بهتر است بدانید یکی از جالب‌ترین موارد در خصوص یک تلفن همراه این است که آن‌ها رادیو نیز هستند، یک رادیوی فوق‌العاده پیچیده ولی در هر حال رادیو هستند. تلفن در سال ۱۸۷۶ توسط گراهام بل اختراع شد. مبدأ ارتباطات بی‌سیم‌ هم به اختراع رادیو توسط نیکولای تسلا در دهه ۱۸۸۰ (به طور رسمی توسط یک جوان ایتالیایی به نام گوگلیلمو مارکونی در سال ۱۸۹۴ است) بر‌می‌گردد. کاملاً طبیعی بود که این دو تکنولوژی عظیم در نهایت با هم ترکیب شوند.

فرکانس تلفن‌های همراه

در بی‌سیم یک طرفه، هر دو دستگاه فرستنده از یک فرکانس استفاده می‌کنند. تنها یک نفر می‌تواند در یک زمان صحبت کند. در سال‌هایی که هنوز تلفن همراه موجود نبود، مردمی که واقعاً به ارتباطات سیار نیازمند بودند، تلفن‌های بی سیم در اتومبیل‌های خود نصب کردند. در سیستم تلفن- بی‌سیم، یک آنتن مخابراتی مرکزی در شهر وجود داشت و احتمالاً ۲۵ کانال یا شبکه بر روی آن آنتن موجود بود. وجود این آنتن مخابراتی مرکزی به این معنی بود که تلفن موجود در اتومبیل شما به یک مبدل قدرتمند نیازمند بود؛ ان قدر بزرگ که ۴۰ تا ۵۰ مایل ( در حدود ۷۰ کیلومتر) را تحت پوشش قرار می‌داد. همچنین به این معنی بود که تعداد زیادی از مردم قادر نبودند از تلفن‌های بی‌سیم استفاده کنند. در واقع کانال‌های کافی در اختیار نبود. خصوصیت سیستم سلولی ( شبکه ای)، تقسیم یک شهر به مراکز کوچک (سلول) است. این امر امکان استفاده مجدد از فرکانس وسیع را در سراسر یک شهر فراهم می‌آورد. از این‌رو میلیون‌ها نفر قادرند به طور هم‌زمان از تلفن‌های همراه استفاده کنند. یک روش خوب برای درک پیچیدگی یک تلفن همراه، مقایسه آن با یک رادیو ترانزیستوری کوچک یا دستگاه مخابره است.

در بی‌سیم دو طرفه، هر دو دستگاه فرستنده از فرکانس‌های متفاوت استفاده می‌کنند، از این‌رو هر دو نفر می‌توانند به طور هم‌زمان صحبت کنند. تلفن‌های همراه، ارتباط بی‌سیم دو طرفه هستند. یک طرفه در مقابل دو طرفه- هم امواج رادیویی و هم دستگاه‌های مخابره ای وسایل یک طرفه هستند. یعنی دو نفری که از طریق یک موج رادیویی با هم ارتباط برقرار می‌کنند، از یک فرکانس واحد استفاده می‌کنند. از این‌رو تنها یک نفر در یک زمان مشخص قادر است صحبت کند. اما تلفن همراه یک وسیله دو‌طرفه است. یعنی از یک فرکانس برای صحبت کردن استفاده می‌کنید و در مدت یک ثانیه، این فرکانس برای گوش دادن مجزا می‌شود. یعنی هر دو نفر در پشت گوشی تلفن همراه می‌توانند به طور هم‌زمان صحبت کنند. کانال‌ها- یک دستگاه مخابره ای معمولاً دارای یک کانال است و یک موج رادیویی دارای ۴۰ کانال می‌باشد. یک تلفن همراه معمولی قادر است بر روی ۱۶۶۴ کانال یا بیشتر، ارتباط برقرار کند. محدوده یا برد- یک دستگاه مخابره ای قادر است تا حدود ۱ مایل ( ۱٫۶ کیلومتر) را با یک مبدل ۰٫۲۵ واتی ارتباط برقرار کند. یک موج رادیویی قادر است در حدود ۵ مایل (۸ کیلومتر) را با استفاده از یک مبدل ۵ واتی ارتباط برقرار کند زیرا قدرت بیشتری دارد. تلفن‌های همراه در محدوده مراکز کوچک دارای عملکرد هستند و هنگامی‌که در حرکت هستند، قادرند این مراکز را تغییر دهند. این مراکز کوچک قادرند تلفن‌های همراه را در محدوده‌هایی باورنکردنی قرار ‌دهند. کسی که در حال استفاده از تلفن همراه است، می‌تواند صدها مایل رانندگی کند و به دلیل دسترسی شبکه ای، این مکالمه را در تمام مدت رانندگی در این مسیر حفظ کند. در یک سیستم آنالوگ معمولی در آمریکا، کاربر تلفن همراه در حدود ۸۰۰ فرکانس دریافت می‌کند تا بتواند از آن در سراسر شهر استفاده کند. این کاربر شهر را به مراکز کوچک‌تر تقسیم می‌کند. هر مرکز در حدود ۲۶ کیلومترمربع وسعت دارد. مراکز کوچک معمولاً به عنوان شش ضلعی‌هایی بر روی یک شبکه شش ضلعی بزرگ در نظر گرفته می‌شوند.

به دلیل اینکه تلفن‌های همراه و ایستگاه‌های اصلی از مبدل‌های کم توان استفاده می‌کنند، در مراکز کوچک‌تر غیر مجاور نیز می‌توان از آن‌ها مجدداً استفاده کرد. دو مرکز هوایی یکسان می‌توانند از فرکانس یکسان استفاده کنند. هر مرکز دارای یک ایستگاه اصلی است که از یک آنتن مخابراتی و یک ساختمان کوچک شامل تجهیزات رادیویی تشکیل شده است. ابتدا بهتر است به بررسی ” مراکز کوچک” که یک سیستم شبکه ای را تشکیل می‌دهند، بپردازیم.

کانال‌های تلفن همراه

یک مرکز واحد در سیستم آنالوگ تلفن همراه از یک هفتم کانال‌های صوتی دوطرفه موجود، استفاده می‌کند. یعنی هر مرکز (از هفت مرکز موجود در یک شبکه شش ضلعی) از یک هفتم کانال‌های موجود استفاده می‌کند، از این‌رو یک دسته فرکانس منحصر به فرد دارد و هیچ برخوردی صورت نمی‌گیرد:

یک کاربر تلفن همراه معمولاً ۸۳۲ فرکانس رادیویی برای استفاده در شهر دریافت می‌کند.

هر تلفن همراه در هر تماس از دو فرکانس استفاده می‌کند- یک کانال دوطرفه، از این‌رو به طور معمول ۳۹۵ کانال صوتی برای هر کاربر موجود می‌باشد. (۴۲ فرکانس دیگر برای کانال‌های کنترل، استفاده می‌شود).

بنابراین هر مرکز حدوداً ۵۶ کانال صوتی در دسترس دارد. به عبارت دیگر، در هر مرکز ۵۶ نفر به طور هم‌زمان قادرند با تلفن‌های همراه خود صحبت کنند. سیستم‌های آنالوگ شبکه ای، به عنوان اولین نسل تکنولوژی تلفن همراه (۱G) محسوب می‌شوند. با روش‌های ارسال دیجیتالی (۲G)، تعداد کانال‌های موجود افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، یک سیستم دیجیتالی بر اساس TDMA (‌دسترسی چندگانه تقسیم زمانی)، قادر است تماس‌های زیادی را همچون سیستم آنالوگ تا سه برابر انتقال دهد، از این‌رو هر مرکز حدوداً ۱۶۸ کانال در دسترس دارد. تلفن‌های همراه، دارای فرستنده‌های ضعیفی در خود هستند. بسیاری از تلفن‌های همراه دارای دو شدت سیگنال هستند: ۰٫۶واتی و ۰٫۳واتی ( در مقایسه، اکثر امواج رادیویی با ۴ وات سیگنال منتقل می‌کنند). ایستگاه اصلی با شدت کمی سیگنال منتقل می‌کند. فرستنده‌های ضعیف دارای دو مزیت هستند:

ارسال از یک ایستگاه اصلی و تلفن‌های موجود در همان محدوده، آن را از این محدوده دور نمی‌کند. از این‌رو در تصویر بالا، هر دو مرکز هوایی قادرند از همان ۵۶ فرکانس‌ مجدداً استفاده کنند. از فرکانس‌های یکسان می‌توان به گونه ای وسیع در سرتاسر شهر مجدداً استفاده کرد. مصرف برق تلفن همراه، که معمولاً با باطری کار می‌کنند، نسبتاً پایین است. مصرف کم به معنی باطری‌های کوچک است و این همان چیزی است که تکنولوژی تلفن‌های دستی را امکان‌پذیر کرده است. رویکرد شبکه ای مستلزم تعداد وسیعی از ایستگاه‌های اصلی در شهر‌هایی با وسعت‌های مختلف می‌باشد. در یک شهر بزرگ، صدها آنتن مخابراتی وجود دارد. اما به دلیل اینکه افراد زیادی از تلفن همراه استفاده می‌کنند، هزینه‌ها برای هر کاربر محدود می‌شود. همچنین هر کاربر در هر شهر، یک اداره مرکزی را اداره می‌کند که مرکز مخابرات تلفن همراه نامیده می‌شود. این اداره، همه ارتباطات تلفنی در سیستم تلفن زمینی معمولی را کنترل می‌کند و همه ایستگاه‌های اصلی را در منطقه تحت نظارت دارد.

کد‌های تلفن همراه

هر تلفن همراه دارای کدهای مخصوصی است که به آن‌ها مربوط می‌شود. از این کدها برای شناسایی تلفن همراه، مالک آن و شرکت پشتیبان ( اپراتور) آن استفاده می‌شود.

تصور کنید یک تلفن همراه دارید، آن را روشن می‌کنید و کسی با شما تماس می‌گیرد:

هنگامی که گوشی را روشن می‌کنید، در انتظار دریافت سیگنال شناسایی سیستم از کانال کنترل می‌ماند. کانال کنترل، فرکانس مخصوصی برای ارتباط تلفن و نزدیک‌ترین ایستگاه اصلی در خصوص مواردی چون تغییر کانال و برقراری ارتباط می‌باشد. اگر تلفن هیچ سیگنال ارتباطی از کانال کنترل دریافت نکند، خارج از دسترس خواهد بود و پیام ” خارج از محدوده ” خواهد داد. هنگامی که سیگنال شناسایی سیستم را دریافت کند، تلفن، آن را با سیگنال برنامه‌ریزی شده در خود مقایسه می‌کند. اگر با هم مطابقت داشته باشند، تلفن آماده برقراری ارتباط می‌شود.

علاوه بر این مرکز مخابرات، تلفن را دریافت می‌کند و سعی می‌کند شما را ردیابی کند. در پایگاه داده‌هایش جستجو می‌کند تا شما را پیدا کند. مرکز مخابرات، فرکانس همانند را که تلفن شما در آن مرکز در حال استفاده است، انتخاب می‌کند. مرکز با تلفن شما از طریق کانال کنترل ارتباط برقرار می‌کند تا بگوید از چه فرکانسی استفاده کند و هنگامی‌که تلفن شما و آنتن مخابراتی، از آن فرکانس استفاده می‌کنند، تماس برقرار می‌شود. در این لحظه شما با دوستتان از طریق امواج رادیویی دو طرفه در حال صحبت کردن هستید. همچنان که به سمت مرز اتصال مرکز خود نزدیک می‌شوید، ایستگاه اصلی مرکز شما اطلاع می‌دهد که توان سیگنال شما در حال کاهش است. در همین حال، ایستگاه اصلی در مرکز شما که به سمت آن در حال حرکت هستید ( که توان سیگنال را مدنظر قرار می‌دهد و آن را در همه فرکانس‌ها اندازه می‌گیرد، نه تنها به اندازه سهم یک هفتم خود) متوجه می‌شود که سیگنال تلفن شما در حال افزایش است. دو ایستگاه اصلی از طریق مرکز مخابرات با هم هماهنگ می‌شوند و در نقطه ای تلفن شما سیگنالی از کانال کنترل دریافت می‌کند که به او می‌گوید فرکانسش را تغییر دهد. این انتقال، تلفن شما را در مرکز جدید تغییر می‌دهد. هنگامی‌که مسافرت می‌کنید، این سیگنال از یک مرکز به مرکز دیگر تغییر می‌کند. بهتر است تصور کنیم با تلفن همراهتان صحبت می‌کنید و از یک مرکز به طرف مرکزی دیگر می‌روید، اما مرکزی که به طرف آن می‌روید، توسط پشتیبان دیگری تحت پوشش است. به جای اینکه تلفن قطع شود، به پشتیبان دیگری منتقل می‌شود. اگر سیگنال شناسایی سیستم روی کانال کنترل با سیگنال شناسایی سیستم برنامه ریزی شده در تلفن شما مطابقت نداشته باشد، تلفن آن را سرویس رومینگ شناسایی می‌کند. مرکز مخابرات مرکزی که شما در آن در حال رومینگ هستید، با مرکز سیستم محلی خودتان، تماس برقرار می‌کند و سپس داده‌های اصلی آن را بررسی می‌کند و تأیید می‌کند که سیگنال شناسایی تلفنی که در حال استفاده هستید، معتبر است. سیستم محلیتان، تلفنتان را با اداره محلیتان مطابقت می‌دهد و سپس تلفنتان را درحالی‌که به طرف مرکز خود در حرکت هستید، ردیابی می‌کند و جالب این است که همه این اتفاقات در چند ثانیه طول می‌کشد. ممکن است تماس‌های خارج از محدوده خود برایتان هزینه‌بر باشد. در اکثر تماس‌ها هنگامی‌که شبکه پشتیبان خود را ترک می‌کنید و به شبکه ای دیگر وارد می‌شوید، احتمالاً لغت ” رومینگ” بر روی صفحه گوشیتان ظاهر شود. اگر این‌گونه نبود، بهتر است نقشه‌های موجود در گوشی خود را به دقت مطالعه کنید زیرا اغلب مواقع، افراد از هزینه گوشی خود در چنین مواردی شگفت زده می‌شوند. کنترل سرویس خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید هنگامی که در این مکان‌ها هستید، چقدر برایتان هزینه محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که اگر به صورت بین‌المللی برایتان رومینگ محاسبه می‌شود، به گوشی تلفنی نیازمند هستید که هم در داخل و هم در خارج از کشور برایتان مفید باشد و دارای کارکرد باشد. کشور‌های گوناگون تکنولوژی‌های مختلفی در خصوص دسترسی شبکه ای را به کار می‌گیرند. اکنون بهتر است به تکنولوژی تلفن‌های همراه آنالوگی بپردازیم تا متوجه شویم که چگونه این صنعت توسعه یافت.

تلفن‌های همراه آنالوگ

تلفن همراه دایناتک، ۱۹۸۳

در سال ۱۹۸۳، سامانه آنالوگ تلفن همراه که AMPS (سیستم پیشرفته تلفن همراه) نامیده می‌شود، توسط کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا تأیید شد و اولین بار در شیکاگو استفاده شد. سیستم تلفن همراه پیشرفته از مجموعه ای از فرکانس‌ها در محدوده ۸۲۴ مگاهرتز و ۸۹۴ مگاهرتز برای تلفن‌های همراه آنالوگی استفاده می‌کرد. دولت آمریکا به منظور تشویق و نیز حفظ هزینه‌ها در سطح پایین، وجود دو شرکت در هر بازار را الزامی کرد که به نام شرکت الف و شرکت ب شناخته می‌شدند. یکی از شرکت‌ها معمولاً شرکت ارتباطاتی محلی ( LEC) بود. شرکت‌های الف و ب هر کدام ۸۳۲ فرکانس را مقرر داشتند: ۷۹۰ فرکانس برای صوت و ۴۲ فرکانس هم برای انتقال داده‌ها. یک جفت فرکانس ( یکی برای ارسال و یکی هم برای دریافت) مورد استفاده قرار می‌گرفتند تا یک کانال به وجود آورند. فرکانس‌هایی که برای کانال‌های آنالوگی صوت استفاده می‌شد، به پهنای ۳۰ کیلوهرتز بود- ۳۰ کیلوهرتز به عنوان مقدار استاندارد برگزیده شد، زیرا کیفیت صوتی مشابه تلفن‌های با سیم ارائه می‌کرد. برای پیشگیری از تداخل فرکانس‌های دریافتی و ارسالی هر کانال صوتی، توسط فرکانس ۴۵ مگاهرتز مجزا می‌شدند. هر شرکت مخابراتی، علاوه بر ۲۱ کانال اطلاعاتی، دارای ۳۹۵ کانال می‌باشد تا برای فعالیت‌های خانه داری مورد استفاده قرار بگیرد. یک نمونه از سیستم پیشرفته تلفن همراه که به نام سیستم تلفن همراه پیشرفته با باند محدود (NAMPS) شناخته شده است، با بعضی از تکنولوژی‌های دیجیتالی ادغام شده تا کیفیت تماس‌های زیادی را تا سه برابر مانند نمونه اصلی خود ارتقا بخشد. با وجود اینکه از تکنولوژی دیجیتالی استفاده می‌کند، هنوز آنالوگ محسوب می‌شود. سیستم پیشرفته تلفن همراه و سیستم تلفن همراه پیشرفته با باند محدود، تنها در پهنای ۸۰۰ مگاهرتز دارای عملکرد هستند و بسیاری از ویژگی‌های موجود در سرویس سلولی دیجیتالی را همچون ایمیل و جستجو در وب را ارائه نمی‌کنند.

آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌شود

تلفن‌های همراه دیجیتالی، نسل دوم تکنولوژی سلولی است. آن‌ها همچون تلفن‌های آنالوگی از همان تکنولوژی رادیویی استفاده می‌کنند اما به روشی دیگر از آن استفاده می‌کنند. سیستم‌های آنالوگی به طور کامل از سیگنال بین تلفن و شبکه سلولی بهره نمی‌گیرند. سیگنال‌های آنالوگ قابل تراکم کردن نیستند و همچون یک سیگنال دیجیتالی صحیح به سادگی قابل کنترل هستند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های سیمی به دیجیتال تبدیل می‌شوند. به این وسیله آن‌ها قادرند در یک پهنای باند داده شده، کانال‌های بیشتری ارائه دهند. شگفت آور است اگر بدانید که سیستم‌های دیجیتالی چقدر مؤثرتر هستند. تلفن‌های دیجیتالی، صوت شما را به اطلاعات دودویی تبدیل می‌کند و سپس آن را متراکم می‌کند. (‌برای اطلاعات بیشتر در خصوص در فرآیند مکالمه ” چگونگی عملکرد ضبط دیجیتالی- آنالوگی” را ببینید). این متراکم سازی باعث می‌شود بین سه تا ده تماس تلفن همراه دیجیتالی تنها فضای یک تماس آنالوگی را اشغال کند. بسیاری از سیستم‌های دیجیتالی سلولی به روش FSK (روشی برای انتقال اطلاعات که در آن وضعیت بیت ارسال شده برای یک لهجه شنیدنی مشخص می‌شود) تکیه می‌کنند و اطلاعات را از طریق سیستم پیشرفته تلفن همراه، منتقل می‌کنند. در روش FSK از دو فرکانس استفاده می‌شود: یکی برای یک‌ها و دیگری برای صفرها که سریعاً بین هر دو متناوب می‌شود تا اطلاعات دیجیتالی را بین آنتن مخابراتی و تلفن ارسال کند. برای تبدیل اطلاعات آنالوگی به اطلاعات دیجیتالی، متراکم کردن آن و تبدیل دوباره آن با حفظ کیفیت صدا، به طرح‌های رمزگشایی و مدل‌سازی هوشمندانه نیاز است. یعنی تلفن‌های همراه دیجیتالی باید شامل این قدرت و توان تبدیل باشند. بهتر است نگاهی به داخل یک تلفن همراه دیجیتالی بیندازیم.

داخل یک تلفن همراه دیجیتالی

تلفن‌های همراه در هر مقیاس “پیچیدگی در هر اینچ مکعب”، از پیچیده‌ترین وسایلی هستند که مردم در زندگی روزانه خود استفاده می‌کنند. تلفن‌های مدرن دیجیتالی قادرند میلیون‌ها محاسبه را در هر ثانیه انجام دهند تا جریان صوت را متراکم سازند. اگر یک تلفن همراه اساسی را از هم باز کنید، متوجه می‌شوید که از اجزا کمی تشکیل شده است:

یک تخته مدار جالب که به اصطلاح مغز تلفن های همراه را تشکیل داده است

یک آنتن

یک صفحه نمایش کریستال مایع (LCD)

یک صفحه کلید (شبیه به صفحه کلید روی کنترل تلویزیون)

یک میکروفون

یک بلندگو

یک باطری

تخته مدار، قسمت اصلی سیستم محسوب می‌شود. تراشه‌های مکالمه‌های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ، سیگنال صوتی خارج شونده را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌کند و سیگنال وارد شونده دیجیتالی را به آنالوگ تبدیل می‌کنند.. پردازنده سیگنال دیجیتالی (DSP) یک فرآیند رایج است که برای انجام محاسبات کنترل سیگنال با سرعت بالا، طراحی شده است. این پردازنده تمام امور معمولی صفحه کلید و صفحه نمایش را کنترل می‌کند، با فرمان‌ها و سیگنال‌های دریافتی از ایستگاه اصلی در ارتباط قرار می‌گیرد و با دیگر عملکرد‌ها بر روی صفحه دارای هماهنگی می‌باشد. تراشه‌های رم و حافظه پایدار (فلش مموری)، برای سیستم‌عامل تلفن، حافظه و دیگر ویژگی‌های رایج همچون دفتر تلفن فراهم می‌آورند. فرکانس رادیویی و بخش مربوط به برق آن، مدیریت برق و شارژ تلفن را کنترل می‌کند و همچنین با صدها کانال FM سروکار دارد. در نهایت، تقویت‌کننده‌های فرکانس رادیویی، سیگنال‌های که به آنتن می‌روند و از آنتن باز می‌گردند را کنترل می‌کند.

همچنان که کارکردهای تلفن همراه افزایش یافته است، صفحه نمایش آن‌ها نیز بزرگ‌تر شده است. امروزه اکثر تلفن‌های همراه، دارای بازی‌ها، ماشین‌حساب و دفتر تلفن در خود گوشی‌ها هستند و بسیاری از آن‌ها شامل PDA ( کامپیوتر دستی کوچک) یا مرورگر وب هستند. بعضی از تلفن‌ها، اطلاعات مشخصی همچون کد شناسایی سیستم (سید) یا کد شناسایی موبایل (مین) را در فلش مموری داخلی خود ذخیره می‌کنند، درحالی‌که دیگران از کارت‌های خارجی مشابه کارت‌های اسمارت مدیا استفاده می‌کنند. تلفن‌های همراه دارای چنان اسپیکرهای (بلندگوها) کوچکی هستند که اینکه اکثر آن‌ها چقدر خوب صدا را مجدداً تولید می‌کنند، باورنکردنی است. همان طور که در تصویر می‌بینید، اسپیکر به اندازه یک سکه ده سنتی است و میکروفون‌ هم بزرگ‌تر از باطری ساعت کنار آن نیست. هنگامی‌که از تراشه ساعت داخلی تلفن همراه صحبت می‌شود، از باطری ساعت نیز صحبت به میان می‌آید. چیزی که خیلی شگفت انگیز است این است که همه این کارکردها سی سال قبل، یک طبقه ساختمان را اشغال می کرد هم اکنون در یک جعبه کوچک جای گرفته است که در کف دستان شماست.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال