نحوه کارکرد تلویزیون

یقیناً تلویزیون یکی از موثرترین نیروهای عصر ماست. اگرچه نام این وسیله تلویزیون است، اما‌می‌توانید اخبار، ورزش، سرگرمی، اطلاعات و پیام های بازرگانی را از طریق این وسیله دریافت کنید. به طور میانگین آمریکایی ها دو تا پنج ساعت در روز غرق در تماشای تلویزیون هستند. آیا تا به حال به تکنولوژی تلویزیون فکر کرده‌اید؟ چگونه ممکن است که ده ها یا هزاران شبکه با ویدئو تمام متحرک را در خانه خود بصورت رایگان دریافت کنید؟ چگونه تلویزیونتان علائم را شناسایی می کند و باعث ایجاد تصاویر می شود؟ چگونه علائم تلویزیون های دیجیتالی جدید چیزها را تغییر می‌دهند؟ اگر تا به حال در این افکار در مورد تلویزیون (‌یا حتی‌در مورد مانیتور کامپیوتر) غرق شده‌اید، این مقاله را بخوانید.‌ با‌خواندن این مقاله پاسخ همه پرسش های خود و پاسخ سوالات بیشتری را در این خصوص دریافت می کنید. پیکسل های تلویزیونی و مغز شما در ابتدا با نگاهی کوتاه به مغزتان آغاز می کنیم. دو نکته جالب توجه در خصوص مغزتان وجود دارد که تکنولوژی تلویزیون را امکان پذیر می کند. با درک این دو مطلب، بینش کمی در خصوص چگونگی کارکرد تلویزیون ها، دریافت می کنید.

تلویزیون‌ها چگونه کار می‌کنند؟

اصل اول این است: اگر تصویر ثابتی را بصورت مجموعه‌ای از نقاط رنگی کوچک نشان دهید، مغزتان آن نقاط را بصورت تصویر معناداری در کنارهم قرار می‌دهد. این معجزه کوچکی نیست زیرا هر محققی که سعی بر برنامه‌ریزی یک کامپیوتر داشته تا تصاویر را درک کند، به شما خواهد گفت که این موضوع را تجربه کرده‌است. تنها راهی که می‌توانیم واقعی بودن این موضوع را درک کنیم این است که نقاط را آن‌قدر بزرگ کنیم که مغزمان نتواند آنها را در کنارهم قراردهد. مانند زیر: اکثر مردم درست در مقابل صفحه کامپیوتر خود می‌نشینند و نمی ‌توانند تشخیص دهند که چه تصویری روی صفحه است، نقطه‌ها انقدر بزرگ هستند که مغزمان تصویر را تشخیص نمی دهد. اگر به فاصله ۱۰ تا ۱۵ فوتی از مانیتور خود بایستید، مغزتان آن نقاط را در کنارهم قرار می دهد و متوجه می شود که این تصویر صورت یک کودک است. با ایستادن با فاصله ای مشخص از صفحه، نقاط آنقدر کوچک می شوند که برای مغزمان قابل تشخیص می شوند و مغز می تواند آنها را با هم ادغام کند و تصویر را تشخیص دهد. هم صفحه تلویزیون و هم صفحه مانیتور (همچون تصاویر روزنامه ها و مجلات) بر این قابلیت در مغز انسان تکیه کرده و تصاویر را به هزاران جزء کوچک تبدیل می کند. این نقاط کوچک بر روی تلویزیون یا مانیتور، پیکسل نامیده می شوند. کیفیت وضوح صفحه کامپیوترتان ممکن است ۶۰۰x 800 پیکسل یا شاید ۷۶۸x 1024 پیکسل باشد.

مغز ما و حرکت تلویزیون

دومین ویژگی جالب توجه مغز ما که با تلویزیون مرتبط است این است: اگر یک تصویر متحرک را به چند تصویر ثابت تبدیل کنید و تصاویر ثابت را پیاپی و به سرعت نشان دهید، مغز این تصاویر ثابت را بصورت تنها یک تصویر ولی متحرک در کنارهم قرار می دهد. به عنوان مثال این چهار تصویر را از یک فیلم ویدئویی در نظر بگیرید. هر کدام از این تصاویر کمی با تصویر بعدی خود متفاوت است. اگر به دقت به پای چپ کودک بنگرید‌‌‌‌ (‌آن پای کودک که واضح است)، خواهید دید که در این چهار تصویر بالا قرار دارد. اسباب بازی نیز بصورت خیلی جزئی به سمت جلو در حرکت است. با قرار دادن ۱۵ یا تعداد بیشتری از این تصاویر در کنار هم که در یک ثانیه اتفاق می افتند و خیلی جزئی متفاوت از یکدیگرند، مغز، آنها را بصورت یک تصویر متحرک در هم ادغام می کند. ادغام ۱۵ تصویر در ثانیه، کمترین مقدار ممکن است. هر تعداد کمتر از این مقدار منقطع و نامنظم می شود. در صورتیکه فایل امپگ در ابتدای این قسمت را دانلود کنید، این هر دو ویژگی مغز را به طور همزمان در حال کار کردن می بینید. مغز شما نقاط هر تصویر را در کنار هم قرار می دهد تا تصاویر ثابت را دوباره سازی کند و سپس این تصاویر ثابت را در کنار هم قرار می دهد تا تصویر متحرک حاصل شود. بدون این دو قابلیت مغز، ساخت تلویزیون به این صورت که ما می بینیم، امکان پذیر نبود.

لامپ اشعه کاتدی یا لامپ تصویر ( سی آر تی)

امروزه تلویزیون های کمی برای نمایش تصاویرشان بر وسیله ای که نام آن لامپ اشعه کاتدی یا سی آر تی است، متکی هستند. صفحه نمایش های ال سی دی و پلاسما، تکنولوژی های رایج دیگری هستند. حتی این امکان وجود دارد که یک صفحه تلویزیون از هزاران لامپ روشنایی ۶۰ واتی ساخته شود. شاید این پدیده را در رخدادی همچون یک بازی فوتبال دیده باشید. با این حال بهتر است مطلب را با سی آر تی شروع کنیم. واژه های آند و کاتد در علم الکترونیک، مترادف‌ دو واژۀ مثبت و منفی هستند. به عنوان مثال می‌توانید پایانه مثبت یک باطری را آند و پایانه منفی آن را کاتد بنامیم. در یک لامپ اشعه کاتدی، ” کاتد” یک رشته داغ شده است (شبیه به رشته لامپ برق های معمولی). این رشته داغ شده در فضای خالی موجود در یک ” لامپ شیشه ای” قرار دارد. این “پرتو‌ها” جریان های الکترون هستند که به طور طبیعی از یک کاتد داغ شده در فضای خلأ سرازیر می‌شوند. الکترون‌ها منفی هستند و آند مثبت است، از اینرو الکترون‌ها را به خود جذب می کند. در یک لامپ اشعۀ کاتدی، جریان الکترون‌ها با متمرکز کردن آنود در یک پرتو و تسریع بخشیدن با یک آنود تسریع کننده متمرکز می‌شوند. این پرتو پرسرعت الکترون‌ها در فضای خالی لامپ به حرکت در می‌آید و به صفحه مسطح در دیگر طرف تلویزیون برخورد می‌کنند. این صفحه با فسفر پوشش داده شده است، از این‌رو هنگام برخورد توسط یک پرتو می‌درخشد.

درون یک لامپ اشعه کاتدی

همان‌گونه که در تصویر می‌بینید، همه فضا متعلق به یک لامپ اشعه کاتدی اصلی نیست. یک کاتد و یک جفت (یا بیشتر) آند موجود می باشند. یک صفحه پوشش داده شده با فسفر نیز وجود دارد. یک پوشش عایق نیز داخل لامپ وجود دارد تا الکترون هایی را که در آخر صفحه، ته لامپ جمع شده اند، به خود جذب کند. اما در این تصویر هیچ چیزی نمی بینید که به پرتو جهت دهد، پرتو همیشه در نقطه کوچکی در مرکز صفحه فرود می آید. به همین دلیل است که اگر داخل دستگاه تلویزیون ها را ببینید، درمی یابید که تلویزیون در سیم پیچی هایی پیچیده شده است. در صفحه بعد، تصویر خوبی از سیم پیچ های هدایتگر دریافت می کنید.

سیم پیچ های هدایتگر

سیم پیچ های هدایتگر به زبان ساده همان سیم پیچ های مسی هستند (‌برای جزئیات بیشتر در خصوص سیم پیچ ها، بخش “آهن رباهای مغناطیسی چگونه کار می کنند” را ببینید). این سیم پیچ ها دارای قابلیت ایجاد فضاهای مغناطیسی در تلویزیون هستند و پرتو الکترون به این فضاها واکنش نشان می دهند. یک مجموعه از سیم پیچ ها، یک فضای مغناطیسی ایجاد می کنند که پرتوها را بصورت عمودی به حرکت در می آورد، این درحالی است که مجموعه ایی دیگر از آنها، پرتوها را بصورت افقی به حرکت در می آورند. با کنترل ولتاژها درسیم پیچ ها می توانید پرتوهای الکترون را در هر نقطه ایی بر روی صفحه جای گذاری کنید.

فسفر تلویزیون

فسفر به هر ماده ای گفته می شود که هنگامی که در معرض تشعشع قرار گیرد، نور مرئی از خود ساطع می کند. این تشعشع می تواند نور ماوراءبنفش یا یک پرتو الکترون باشد. هر رنگ فلورسانس در واقع یک فسفر است. رنگ های فلورسانس نور ماوراءبنفش نامرئی را جذب می کنند و نور مرئی را با یک رنگ اختصاصی ساطع می کنند.

در یک لامپ تصویر، فسفر، داخل صفحه را پوشش می دهد. هنگامی که پرتو الکترون به فسفر برخورد می کند باعث می شود صفحه تلویزیون روشن شود. در صفحه های سیاه و سفید، فسفری وجود دارد که هنگام برخورد، صفحه سفید می شود. در صفحه های رنگی سه فسفر وجود دارند که همچون نقطه ها و نوارهایی هستند که نور قرمز، آبی و سبز از خود ساطع می کنند. همچنین سه پرتو الکترون وجود دارد که این سه نور را با هم پرتوافکنی می کنند. هزاران فسفر مختلف وجود دارد که تنظیم و تشکیل شده اند. آنها توسط رنگ های گسیل شده خود و مدت زمان ساطع شدنشان پس از تحریک، مشخص می شوند.

علامت ( سیگنال) تلویزیون سیاه و سفید

در یک تلویزیون سیاه و سفید، صفحه با فسفر سفید پوشش داده شده است و پرتو الکترون با حرکت دادن پرتو الکترون در سراسر فسفر، باعث ایجاد تصاویر بر روی یک صفحه می شوند. برای ایجاد تصویر در کل صفحه، مدارهای الکتریکی در داخل تلویزیون از سیم پیچ های مغناطیسی استفاده می کند و پرتو الکترون را در یگ الگوی “رد یابی افقی محل تصویر ” در طول صفحه و در پایین آن به حرکت در می آورد. پرتو یک خط را در طول صفحه از چپ به راست به تصویر می کشد. سپس خیلی سریع به چپ بر می گردد و به آرامی به پایین صفحه می رود و کم کم خط های افقی دیگری را تا پایین صفحه‌به تصویر می کشد. در این شکل، خطوط آبی نمایانگر خطوطی هستند که پرتو الکترون از چپ به راست بر روی صفحه به تصویر می کشد و خطوط قرمز نمایانگر پرتوهایی است که به سمت چپ باز می گردند. هنگامی که پرتو به خط آخری سمت راست می رسد، همانگونه که با خط سبز در شکل نشان داده شده است، باید به گوشه چپ بالای صفحه برود. هنگامی که پرتو در حال ایجاد تصویر از چپ به راست است، روشن و هنگامی که برمی گردد، خاموش است. از اینرو نمی تواند خط نامناسبی بر روی صفحه به جا بگذارد. مسیر افقی برای بازگشت به سمت چپ در پایان هر خط و مسیر عمودی برای حرکت از پایین به بالا عنوان می شود. هنگامی که پرتو هر خطی را از چپ به راست به تصویر می کشد، شدت پرتو خط تغییر می کند و در طول صفحه سایه های سیاه، خاکستری و سفید می اندازد. به دلیل اینکه خطوط خیلی نزدیک به هم قرار می گیرند، مغز شما آنها را همچون یک تصویر در هم ادغام می کند. یک صفحه تلویزیون به طور معمول دارای ۴۸۰ خط از بالا به پایین می باشد.

صفحه تلویزیون های رنگی

صفحه نمایش تلویزیون های رنگی از سه جنبه با صفحه نمایش تلویزیون های سیاه و سفید تفاوت دارد.

تلویزیون های رنگی دارای سه پرتو الکترون است که به طور همزمان در طول صفحه حرکت می کنند و پرتوهای قرمز، سبز و آبی نام دارند.

صفحه نمایش در تلویزیون های رنگی مانند تلویزیون های سیاه و سفید توسط یک ورق فسفر، پوشش داده نشده است. در عوض توسط فسفرهای آبی، سبز و قرمز پوشش داده شده است که بصورت نقطه یا نوارهایی تنظیم شده اند. اگر هنگامی که تلویزیون را روشن می کنید، با یک ذره بین از فاصله نزدیک به صفحه نگاه کنید، می توانید آن نقاط یا نوارها را ببینید.

در داخل لامپ تصویر، به فاصله نزدیکی از پوشش فسفری، یک صفحه فلزی باریک وجود دارد که صفحه مشبک نامیده می شود. این صفحه توسط حفره های کوچکی سوراخ شده است و نقاط یا نوارهای فسفری بر روی این صفحه به صف و بر روی یک خط قرار گرفته اند.

هنگامی که لازم باشد که تلویزیون رنگی یک نقطه قرمز بوجود آورد، پرتو قرمز را برروی فسفر قرمز روشن می‌کند و برای نقاط آبی و سبز نیز همین کار را انجام می‌دهد. برای یوجود آوردن یک نقطه سفید، پرتوهای قرمز، آبی و سبز به طور همزمان روشن می‌‌شوند. در واقع این سه رنگ با هم ترکیب می شوند تا نقطه سفید را بوجود آورند. برای بوجود آوردن یک نقطه سیاه، هر سه پرتو در هنگام حرکت خط به خط (‌پویش) پرتو الکترون در سطح صفحه، خاموش می شوند. بقیه رنگها بر روی صفحه نمایش از ترکیب قرمز، آبی و سبز تشکیل می شوند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال