نحوه کار چاپگر لیزری

اجزای اصلی: الکتریسیته ساکن

اصل اولیه عملکرد در یک پرینتر لیزری الکتریسیته ساکن است. الکتریسیته ساکن همان انرژی است که لباسها را در دستگاه خشک کن در کنار یکدیگر نگه می دارد و یا همان رعد و برق است که از یک ابر صاعقه دار عبور می کند و به زمین می رسد. در تعریفی ساده، الکتریسیته ساکن همان بار الکتریکی است که بر روی اشیاء عایق بندی شده مانند یک بالن یا بدنتان تشکیل می شود. از آنجاییکه اتم های با بارهای مخالف جذب یکدیگر می شوند، اشیاء دارای زمینه های الکتریسیته ساکن مخالف نیز به یکدیگر می چسبند. پرینتر لیزری از این پدیده همچون یک ” چسب موقت ” استفاده می کنند. جزء اصلی این سیستم دریافت کننده تصویر، یا بطور معمول یک سیلندر یا یک غلطک چرخان است. این غلطک از مواد عالی فتوالکتریک ( موادی که مقاومت الکتریکی آن با شدت روشنایی تغییر می کند) تشکیل شده که بوسیله فوتون های نوری تخلیه می شود.

اجزاء اصلی: غلطک (Drum)

غلطک در ابتدا یک بار کامل مثبت از طریق سیم باردار کرونا (Corona wire) که با جریان الکتریکی به دور آن در چرخش است، دریافت می کند. ( بعضی از پرینترها به جای سیم کرونا از یک غلطک باردار استفاده می کنند، اما اصول کار یکسان است). هنگامی که غلطک می چرخد، پرینتر یک پرتو باریک لیزر را در سطح می تاباند تا بارها را بر روی نقاط معینی تخلیه کند. بدین صورت لیزر حروف و تصاویر را بصورت الگویی از بارهای الکتریکی یعنی یک تصویر الکترواستاتیک ( الکتریسیته ساکن) بر روی کاغذ چاپ می کند. این سیستم همچنین با بارهای الکتریکی مخالف نیز کار می کند یعنی یک تصویر الکترواستاتیک مثبت بر روی یک زمینه با الکترواستاتیک منفی چاپ می شود. هنگامی که الگو تنظیم شد، پرینتر، غلطک را آغشته به تونر (Toner) ( یک پودر ریز مشکی) دارای بار مثبت می کند. تونر به دلیل اینکه بار مثبت دارد، به سطوحی از غلطک که دارای بار منفی هستند می چسبد و به زمینه های دارای بار مثبت نمی چسبد. این عملکرد شبیه نوشتن با چسب بر روی قوطی نوشابه است که سپس آن را بر روی آرد بغلتانید. آرد تنها به سطوحی که به چسب آغشته شده اند می چسبند، از اینرو تنها پیغام نوشته شده بر روی قوطی باقی می ماند. غلطک با پودر الگوی تنظیم شده بر روی یک ورق کاغذ که در امتداد تسمه ایی در زیر آن در حال حرکت است، غلتانده می شود. قبل از اینکه کاغذ زیر غلطک رود، از طریق سیم کرونای مبدل‌( غلطک باردار) بار منفی پیدا می کند. این بار قوی تر از بار منفی تصویر الکترواستاتیک است، بنابراین کاغذ می تواند پودر تونر را از خود دور کند. از آنجاییکه کاغذ با سرعتی برابر سرعت غلطک حرکت می کند، کا غذ الگوی تصویر را دقیقاً به خود می گیرد. برای جلوگیری از چسبیدن به غلطک، بار آن سریعاً توسط سیم کرونا تخلیه می شود.

اجزاء اصلی: فیوزر

دستگاه چاپگر نهایتاً کاغذ را از فیوزر که یک جفت غلطک گرمایی است، عبور می دهد. هنگامی که کاغذ از این غلطک های گرمایی عبور می کند، پودر تونر رهاشده، ذوب می شود و با فیبرهای موجود در کاغذ ترکیب می شود. غلطک های فیوزر، کاغذ را به طرف سینی خروجی هدایت می کنند و شما کاغذ چاپ شده خود را دریافت می کنید. خود فیوزر هم کاغذ را گرم می کند، به همین دلیل است که وقتی کاغذ ها از دستگاه چاپگر لیزری یا دستگاه زیراکس بیرون می آیند گرم هستند. پس چه چیز از سوختن کاغذ جلوگیری می کند؟ سرعت، کاغذ چنان سریع از غلطک ها عبور می کند که نمی تواند خیلی داغ شود. پس از اینکه تونر بر روی کاغذ قرار داده می شود، سطح غلطک از لامپ تخلیه عبور می کند. این نور روشن بر کل سطح دستگاه فتوکپی تابیده می شود و تصویر الکتریکی را پاک می کند. سپس سطح غلطک از سیم کرونا که بار مثبت اعمال می کند، عبور می کند. این روند به صورت کلی در دستگاه انجام می شود. البته همه چیز را با هم بیان کردن، مطلب را پیچیده می کند. در بخش های بعد، اجزا مختلف را با جزئیات بررسی می کنیم تا بفهمیم چگونه دستگاه های چاپگر لیزری متن ها و تصاویر را به این سرعت و دقت چاپ می کنند.

قسمت لیزر

از آنجاییکه قسمت لیزر صفحه را چاپ می کند، سیستم لیزر چاپگر یا قسمت چاپ لیزری، خیلی باید دقیق باشد.

قسمت چاپ لیزری متداول شامل موارد زیر می باشد:

یک لیزر 

یک آینه متحرک

یک لنز

لیزر، داده های صفحه یعنی نقاط ریزی که تصویر و متن را تشکیل می دهند، را در هر مرتبه بصورت یک خط افقی دریافت می کند. همچنان که اشعه لیزر در طول غلطک حرکت می کند، لیزر برای چاپ هر نقطه یک پالس نور ساطع می کند و برای فضاهای خالی نوری ساطع نمی کند. درواقع خود لیزر این اشعه را حرکت نمی دهد. در عوض آن را در آینه متحرک می تاباند. همچنان که آینه حرکت می کند، اشعه را به مجموعه ایی از لنز ها می تاباند. این سیستم، انحراف تصویر ایجاد شده به خاطر فاصله متغیر بین آینه و نقاط هم راستای غلطک را جبران می کند.

مواد اولیه تونر

یکی از چیزهای متمایز در خصوص یک چاپگر لیزری ( یا یک دستگاه زیراکس) تونر است. تونر در مقایسه با دستگاه چاپگر که از آن استفاده می کند، به مفهومی عجیب برای کاغذی که آن را جذب می کند، به نظر می آید و عجیب تر آنکه تونر واقعاً تونر نیست. پس تونر چیست؟ پاسخی کوتاه: یک پودر دارای بار الکتریکی متشکل از دو ماده اصلی است: رنگدانه (ماده رنگی) و پلاستیک. نقش رنگدانه تقریباً واضح است. رنگ هایی ( مشکی، در یک چاپگر تک رنگ) که در متن و تصویر قرار می گیرند را فراهم می کند. این رنگدانه با ذرات پلاستیکی ترکیب شده و به همین دلیل است که در عبور از گرمای فیوزر ذوب می شود. این کیفیت باعث مزیت های زیاد تونر نسبت به جوهر مایع می شود. تونر خیلی محکم به فیبرهای موجود در هر نوع کاغذ می چسبد و به این معنی است که متن یا نوشته چاپ شده، پخش و مخدوش نخواهد شد.

مزیت چاپگرهای لیزری

چرا یک چاپگر لیزری که گران تر از یک چاپگر جوهر افشان است را خریداری می کنید؟ مزیت اصلی چاپگرهای لیزری دقت، سرعت و اقتصادی بودن آنها است. یک لیزر خیلی سریع تر می تواند حرکت کند، به همین دلیل با سرعت زیادی نسبت به یک چاپگر جوهرافشان می تواند بنویسد و از آنجاییکه اشعه لیزر قطر نا متغیری دارد، می تواند بدون تزریق جوهر اضافی تصویر را دقیق تر بر روی صفحه چاپ کند. چاپگرهای لیزری گران تر از چاپگرهای جوهرافشان هستند، اما کار کردن و نگهداری آنها هزینه زیادی ندارد. زیرا پودر تونر ارزان است و زمان زیادی آن را خواهید داشت، درحالیکه در چاپگرهای جوهرافشان مجبورید محفظه های جوهر که گران قیمت هستند را زود به زود تعویض کنید. به همین دلیل است که در ادره ها معمولاً از چاپگر لیزری به عنوان دستگاهی برای چاپ اسناد با تعداد صفحات زیاد استفاده می‌کنند. این کارآیی مکانیکی در بیشتر مدل ها از طریق کارآیی فرآیند پیشرفته، محقق می شود. یک کنترل گر معمولی چاپگر لیزری می تواند در اداره ایی کوچک به هر یک نفرخدمت رسانی کند. هنگامی که چاپگرهای لیزری اولین بار عرضه شدند، برای استفاده شخصی خیلی گران قیمت بودند. اما از آن زمان به بعد، چاپگرهای لیزری ارزان تر شدند. امروزه شما می توانید یک مدل اصلی چاپگر لیزری را کمی گران تر از یک چاپگر پیشرفته جوهرافشان بخرید. با پیشرفت تکنولوژی، درحالیکه عملکرد چاپگرهای لیزری بیشتر شده است، قیمت آنها باید کاهش یابد. ما همچنین شاهد تعدادی از برنامه های بسیار جدید و ابتکاری چاپ الکترواستاتیک هستیم. بسیاری از مبتکران بر این عقیده اند که ما تنها مقدار بسیار جزئی از قابلیت های الکتریسیته ساکن را به کار گرفته ایم.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال