نکاتی درباره رفع عیب های رایج کامپیوتر

در اکثر موارد مادربرد برای مشكلاتی كه ناشي از قطعات ديگر است مقصر شناخته مي شود.معمولاً مشكلات مربوط به مادربرد كمتر پيش مي آيد.بنابراين بايد مشكل اصلي را پيدا كرد.

در این مقاله ليستي از آزمايشهايی كه از مادربرد رفع اتهام مي كند را آورده ایم :

آيا حداقل چيزهای كه برای بوت شدن كامپيوتر لازم است وجود دارند؟حداقل اجزاء برای بوت شدن عبارتند از: يك مادربرد، پروسسور ، مقدار كافي حافظه (RAM) ، يك كارت گرافيك و درايو برای بوت شدن اگر يكي از اين اجزا موجود نباشد سيستم شما كار نخواهد كرد.آيا همه اين اجزاء به درستي متصل شده اند؟

در موقع بروز اشكال ابتدا سعي كنيد قطعات را يك به يك جايگزين كنيد تا به قطعه مشكل دار برسيد آيا جامپرها به درستي قرار گرفته اند؟ شما بايد جامپرها را برای نوع، سرعت، ولتاژ و سرعت باس CPU و ديگر مشخصات آن در جای خود قرار دهيد هر چند تعداد زيادی از مادربردهای امروزی به طور اتوماتيك اين كار را انجام مي دهند. هميشه دستور العمل (دفترچه همراه) مادربرد را بخوانيد و در نظر داشته باشيد اگر تغييراتي در BIOS سيستم انجام داده ايد آن را به حالت DEFAULT برگردانيد. آيا وضع ظاهری مادر برد مشكلي ندارد؟هيچگونه شكستگي يا پينهاي خم شده وجد ندارد؟آيا منبع تغذيه مشكل ندارد؟ اگر شما قطعه اي را ارتقا داده ايد يا قطعه اي را به سيستم اضافه كرده ايد ممكن است توان منبع تغذيه شما بری تأمين توان مورد نياز قطعه جديد كافي نباشد. توان معمول برای كامپيوتر معمولي 250 الي 300 وات مي باشد.

عيب يابي قطعات ديگر كامپيوتر :

در اينترنت جستجو كنيد و ببينيد آيا مادربردهای از خانواده مادربرد شما مشكل خاصي ندارد؟وب سايت كارخانه سازنده مادربرد را چك كنيد و ببينيد آيا هيچ تغييرات و آپدیتی برای مادربرد شما در نظر گرفته شده است؟

مشكلات صفحه كليد

اگر پيغام خطايی ناشی از پيدا نشدن صفحه كليد دريافت كرديد؟ابتدا مطمئن شويد صفحه كليد به خوبي متصل شده است.

چيپهای كنترلر كيبرد را امتحان كنيد اگر به نظر مي رسد كه آنها صدمه ديده اند ممكن است احتياج به تعويض چيپها يا كل مادربرد داشته باشيد.

مشكلات CMOS

در شرايط به خصوص ممكن است لازم باشد كه CMOS را پاك كنيد بعضي مواقع كه شما برای بوت شدن سيستم كلمه عبور (password) تعيين كرده ايد و آنها را فراموش كرده ايد يا بعضي مواقع BIOS را طوری تنظيم كرده ايد كه مشكلاتي براي سيستم به وجود آورده و نمي توانيد آن را درست كنيد اين راه مفيد است.در بعضي مادربردها پاك كردن حافظه CMOS مادربرد باعث دردسر است زيرا تنظيم دوباره آن مشكل است و شايد به ياد آوردن كلمه عبور راحتتر باشد ولي در مادربردهای امروزي معمولاً اين مشكل كمتر است چند راه براي پاك كردن حافظه CMOS وجود دارد بعضي از مادربردها جامپرهايي براي پاك كردن CMOS دارند كه احتمالاً در دستور العمل استفاده از مادربرد به آن اشاره شده است جامپر را يك لحظه برداشته و دوباره سر جايش بگذاريد و CMOS پاك مي شود.در زمان انجام اين كار مطمئن شويد كه دستگاه شما از تغذيه برق جدا شده است و بنابراين هيچ ولتاژي روي مادربرد نيست.

راه دیگر اين است كه باطري سيستم را از محل خود خارج كنيد اين عمل بايد دو روزي طول بكشد راه غير ايمن و سريعتر اين است كه بعد از برداشتن باتري مثبت و منفي جايگاه باتري را بوسيله يك سيم به يكديگر متصل كنيد. سپس دوباره آن را در جاي خود قرار دهيد اگر باطري مادربرد شما قابل برداشتن نيست بايد با نمايندگي های مادربردتان تماس بگيريد.

زمان و تاريخ در سيستم به درستي نمايش داده نمي شود تنظيمات به هم ريخته يا خطاي Dead Battery دريافت مي كنيد رفع اين اشكال ساده است عمر باطري تمام شده است و بايد آن را عوض كنيد.

من نمي توانم وارد setup كامپيوتر شوم :

هر كامپيوتری كليدهای بخصوصي براي وارد شدن به setup را دارد و اين به سازنده BIOS و نسخه آن بستگي دارد.اما بلافاصله بعد از روشن كردن كامپيوتر كليدهايي كه براي وارد شدن به SETUP لازم است را مي توانيد ببينيد.در بيشتر مواقع اين اطلاعات در پايين صفحه مانيتورتان قابل نمايش است و معمولاً‌ به اين صورت نمايش داده مي شود:

press "--------" to enter setup يا

"------" is the key to hit

من تغييراتي در تنظيمات CMOS داده ام ولي اين تغييرات اعمال نمي شود

در زمان خروج از CMOS setup مطمئن شويد كه گزينه "save and exit" را انتخاب كرده و كليد enter را فشار دهيد در صورتي كه شما گزينه "exit without saving" را انتخاب كرده باشيد با اين مشكل مواجه مي شويد.

مادربرد شكسته است؟

اگر مادر برد خميده شده است آن را به حالت اول برگردانيد. ولي اگر مادربرد واقعاً شكسته است كاري نمي توانيد بكنيد و بايد يك مادربرد جديد بخريد.

مشكلاتي با صفحات آبی كه ظاهر می شود

خطاهایی كه در هنگام كپی كردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP، به احتمال زیاد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. این امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد دیسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبی است كه در آنها Page Fault دیده می شود یقیناً مشكل از حافظه RAM شماست.

اگر سیستم بالا می آید ولی كند عمل ميكند.

كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPU بخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك (قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهد.

كامپیوتر روشن می شود و بوق می زند ، بالا می آید

ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.
سیستم روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید
ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر.اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.
چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما دو مورد بالا معمول ترین موارد هستند.

yadbegir

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس