نگاهی به طرح فیبر نوری برای کاربران خانگی

شرکت مخابرات ایران در ابتدای سال جاری خبر از اجرای پروژه اتصال فیبرنوری به منازل (fiber to home) در دو استان بوشهر و مازندران به صورت آزمایشی داده و اعلام داشته که هنوز اجرای عمومی این طرح در کل کشور مقرون به صرفه نیست.
به کارگیری کابل های فیبرنوری به جای کابل های مسی سال ها است که در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا همچون آمریکا، انگلستان، ژاپن و... مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری به سرعت در جهان رو به گسترش است زیرا برتری هایی نسبت به فناوری های کنونی دارد که امکان اتصال پرسرعت تر و ظرفیت برد بیشتر نسبت به زوج های پیچیده رسانا و خطوط DSL از جمله آن ها است.
گفته می شود، در شرایطی جایگزینی فیبرنوری به جای کابل مسی مقرون به صرفه خواهد بود که محتوای دیجیتالی بسیار زیادی روی شبکه تعریف شود و کاربران نیز با محدودیت سرعت اینترنتی، آنچه در حال حاضر با آن روبه رو هستند، مواجه نباشند. در حالی قرار است این فناوری در کشور مورد بهره برداری قرار گیرد که نه خبر از محتوای دیجیتالی بالا است و نه کاهش محدودیت های اینترنتی.
● طرح آزمایشی
ظهور شبکه های ارتباطی و مخابراتی و لزوم دسترسی سریع تر و بهتر به این شبکه برای انتقال دیتا از جمله موارد مهمی است که بهره گیری از فناوری های نو را در دسترسی به اطلاعات و ارتباطات سریع تر، بیشتر از گذشته محسوس می کند.
از جمله این ابزارها می توان به کابل های فیبرنوری اشاره کرد که ایده به کارگیری آن پس از اختراع لیزر شکل گرفت و از سال ۱۹۷۷ به بعد به خاطر قابلیت های ویژه آن در شبکه مخابرات به کار گرفته شد.از برتری های مهم این شبکه می توان به استفاده از تجهیزات مخابراتی پیشرفته اشاره کرد که به وسیله آن امکان اجرای شبکه های نسل جدید در شبکه مخابراتی و انتقال همزمان صوت، دیتا و تصویر در این شبکه مهیا است. در حال حاضر دنیا به سمت این تکنولوژی پیش می رود، به عنوان مثال، اجرای این پروژه در ژاپن ۶۰ درصد پیش رفته است و در کشورهای اروپایی مانند سوئیس، آلمان، هلند و برخی کشورهای دیگر و به طور وسیع در آمریکا در حال اجرا است؛ حتی گوگل قصد دارد برای ارائه برخی سرویس های جدید خود، پروژه اتصال فیبرنوری به منازل را پیاده سازی کند. بر اساس گزارش های منتشر شده سرعت اینترنت در نسل دوم پروژه اتصال فیبرنوری به منازل حدود ۵/۲ تا ۵ گیگابیت بر ثانیه خواهد بود.
با وجود این میزان سرعت، هر کاربری قادر خواهد بود یک کتاب را از یک کتابخانه معروف دنیا فقط در عرض چند صدم ثانیه دانلود کند یا به تمام بازارهای دنیا دسترسی داشته باشد. در حالی که فناوری اتصال فیبرنوری به منازل به صورت چشمگیری در دنیا در حال گسترش است و در سال های اخیر در دستور کار بسیاری از کشورها قرار گرفته و به عنوان یکی از راه های برون رفت از عقب ماندگی دیجیتال عنوان شده است، اما مسوولان کشورمان به تازگی و آن هم به صورت آزمایشی به فکر استفاده از این فناوری افتاده اند.
صابر فیضی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، اظهار داشته است که با توجه به اجرای این طرح در کشورهای مختلف دنیا، این طرح در کشور ما نیز امکان پذیر است، اما اجرای آن به نیاز کاربران بستگی دارد، همچنین اجرای عمومی آن هنوز مقرون به صرفه نیست.وی با بیان اینکه با اجرای پروژه fibre to home به جای کابل مسی به کاربران خانگی، ادارات و موسسات، فیبرنوری ارائه می شود، اظهار می کند که فیبرنوری سرعت ارتباط را در حد چشمگیری افزایش می دهد، اما جایگزینی فیبرنوری به جای کابل مسی زمانی مقرون به صرفه خواهد بود که محتوای دیجیتال بسیار زیادی روی شبکه ها تعریف شود و کاربران نیاز به داشتن سرعت بالا را احساس کنند، اما در حال حاضر کاربران از اکثر کاربردهای اینترنت و شبکه های مخابراتی آگاه نیستند و از آن استفاده نمی کنند.
مسعود داوری نژاد، رییس سابق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه بر خلاف برنامه ریزی هایی که در مورد توسعه ارتباطات در ایران به عمل آمده نقش کابل نوری بسیار ضعیف است، می افزاید: «بعید به نظر می رسد که مخابرات تصمیم داشته باشد که تمام کابل های مسی را به کابل های نوری برگرداند؛ چراکه این کار بسیار هزینه بر است و به نظر می رسد تنها اتفاقی که رخ دهد، این باشد که این شرکت ظرفیت های جدید را روی فیبر نوری قرار دهد.»
داوری نژاد به زیر ساخت های فعلی شبکه و امنیت و عمومی کردن ICT در کشور اشاره می کند و می گوید: «متاسفانه بر خلاف برنامه ریزی هایی که در مورد توسعه ارتباطات به عمل آمد، تحول خاصی در جهت بهبود مسائل ارتباطی به وجود نیامده است و نقش کابل نوری هنوز در کشور ما بسیار ضعیف است. همچنین در خصوص فرآیند ارتباطات و انتقال اطلاعات در بخش دیتا ما هنوز نتوانسته ایم از قابلیت فیبر نوری در سطوح مختلف استفاده کنیم و همین امر باعث شده که کاربران اینترنتی نتوانند از قابلیت های اینترنت استفاده کنند.»
در همین زمینه، عباس پورخصالیان، کارشناس در حوزه مخابرات می گوید: «فیبر نوری به صورت نامتقارن در مجتمع های صنعتی و مسکونی توزیع می شود و می تواند نور را به الکتریسیته و بالعکس الکتریسیته را به نور تبدیل کند، اما انجام این کار نیاز به مبدلی در این مجتمع ها دارد که هزینه نگهداری، نصب و بهره برداری از آن برای کاربران بسیار بالا است. البته در حال حاضر در برخی از مجتمع ها از فیبرنوری برای ارتباطات استفاده می شود، اما مخابرات آن پنهای باند مورد نیاز را به کاربران ارائه نمی کند و تنها برای پر کردن ظرفیت ها از آن استفاده می شود.» پورخصالیان اظهار می کند: با توجه به هزینه بر بودن این طرح و سرمایه فراوان گمان نمی رود که مخابرات بتواند این طرح را با موفقیت اجرا کند. وی در ادامه با انتقاد به انتخاب شهر هایی همچون مازندران و بوشهر برای اجرای آزمایشی این طرح اظهار می کند که بهتر بود طرح آزمایشی آن در شهری مثل تهران که در آن سفارتخانه ها، بانک ها و تجارت خانه های بزرگ قرار دارند، به اجرا در می آمد.
● بازنگری در قوانین محدودیت اینترنتی کشور
به باور اکثر کارشناسان، اگر هم مخابرات توانایی و سرمایه لازم برای اجرای این طرح را داشته باشد، اما با توجه به محدودیت هایی که این روزها گریبان گیر کاربران اینترنت ایرانی است نمی توان انتظار داشت از این فناوری بهره برداری لازم صورت بگیرد.
بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که وقتی نمی توانند از سرعت واقعی اینترنت خریداری شده خود استفاده کنند استفاده از فیبر نوری هم نمی تواند به آن ها کمک شایانی کند.
پورخصالیان با اشاره به محدودیت های اینترنتی در کشور می گوید: «در صورتی استفاده از فیبر نوری و امکانات آن می تواند برای کاربران ایرانی مفید باشد که بازنگری در حوزه محدودیت اینترنتی کشور صورت بگیرد. در هیچ جایی از دنیا مگر در کشورهای جنگ زده ای همچون سودان و میانمار چنین محدودیتی دیده نمی شود. در واقع این محدودیت ها جلوی رشد توسعه و بهره برداری از امکانات سرویس های اینترنتی را می گیرد. مسوولان کشور فکر می کنند اگر پهنای باند کاربران را محدود کنند می توانند جلوی محتویات غیر فرهنگی و غیراخلاقی را بگیرند و این در حالی است که محدود کردن پهنای باند فقط زمان استفاده از آن گونه محتویات را بالا می برد.» به اعتقاد وی، وجود چنین شرایطی به نقص اطلاعات مسوولان و از جمله وزیر ارتباطات برمی گردد؛ چراکه ایشان نیز در گفت و گوهای خود دلیل محدودیت سرعت اینترنت را به دلایلی ربط داده اند که به هیچ وجه قابل قبول نیست.
پورخصالیان در ادامه با انتقاد به اظهارات فیضی مبنی بر اینکه کاربران هنوز احساس نیازی به اینترنت با سرعت بالا نکرده اند، می افزاید: «وقتی تنها یک شرکت انحصاری داشته باشیم که با اما و اگر های بسیار به بخش خصوصی واگذار شده است و با سیاستگذاری هایی که انجام می دهد دیگر رقیبان خود را از میدان حذف می کند، طبیعی به نظر می رسد که کاربران چندان نیاز و تمایلی به سرعت بالا از خود نشان ندهند؛ چراکه تنها گرداننده بازار با توجه به انحصاری که دارد قیمت ها را آن گونه که خود می خواهد کاهش و افزایش می دهد در چنین شرایطی کاربران به دلیل بالا بود قیمت تمایلی به استفاده از اینترنت پرسرعت ندارند و با استفاده از همان اینترنت دایل آپ امورات خود را می گذرانند.» پورخصالیان بر این عقیده است که اجرای طرح فیبرنوری برای منازل کشور بیشتر شبیه به یک طرح نمایشی است، چراکه اگر مخابرات کشور تمایل به توسعه و رونق در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات کشور دارد، بهتر است پروژه های نیمه تمام خود را به اتمام برساند و این طرح به جز یک جهش پرهزینه خاصیت دیگری به دنبال خود نخواهد داشت.
با توجه به تمام انتقادهایی که به طرح اتصال فیبر نوری به منازل در ایران وارد است، اما اکثر فعالان حوزه فناوری اطلاعات معتقدند که تنها زمانی می توان به استفاده از فیبر نوری در کشور امیدوار بود که محدودیت های حال حاضر در حوزه اینترنتی کشور برداشته شود و با ایجاد بازار رقابتی امکان فعالیت به تمامی سرمایه گذاران این بازار داده شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس