نگاهی به فناوری ADSL

احتمالا شما هم از آن دسته از کاربران اینترنت هستید که ازDial up یا همان سیستم شماره گیری استفاده می کنید ، یک مودم معمولی برروی سیستم خود دارید ، زمان زیادی از وقت شما هر روز باید صرف شماره گیری واتصال به اینترنت و قطع وصل های متوالی شود ، در زمان استفاده از اینترنت خط تلفن شما مشغول است و هزینه تلفن را هم باید پرداخت کنید ، مولتی مدیا در اینترنت را هم بی خیال شده اید و در آخر این که ازسرعت کند حلزونی اینترنت هم کلافه هستید. اما آیا اینترنت پرسرعت را تاکنون تجربه کرده اید؟

اینترنت، Dial up :

برای اتصال به اینترنت با استفاده از خطوط تلفن استاندارد (زوج سیم مسی) در کنار سیستم معروف و آشنای Dial up، روش های دیگری هم وجود دارد، مانند استفاده ازمودمهای کابلی ، شبکه محلی و یا فناوری (DSL(Digital Subscriber Line و بی سیم (Wireless). فناوری ADSL یکی از مناسب ترین و باصرفه ترین راهکارهای دسترسی به اینترنت پر سرعت و مقابله با مشکلات سیستم های اتصال معمولی Dial up است !

فناوری ADSL :

Asymmetric DSL یا ADSL، یکی از فناوری های رده xDSL است.DSL یاخطوط اشتراک دیجیتالی با استفاده از کابلهای تلفن معمولی، امکان بهره گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت فراهم می کند DSL. امکانات و روش های گوناگونی برای مصارف خانگی فراهم می کند که مناسب ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا ADSLاست. در این روش با بهره گیری از نوعی خاص مدولاسیون، پهنای باند قابل استفاده برروی کابل تلفن به باندهای فرکانسی متفاوتی تقسیم و هر سیگنال فرکانسی (صوت ، ارسال و دریافت داده های دیجیتالی) در یک باند صورت می پذیرد.

بدین صورت در هنگام اتصال به اینترنت دیگر خط تلفن برای مکالمات صوتی اشغال نخواهد بود و امکان تبادل صوت و تصویرنیز وجود خواهد داشت.

در ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوی نخواهد بود، در بالاترین سطح تئوری، امکان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتی در حدود ۸mbps و ارسال داده (UpStream) با سرعتی معادل ۶۴۰ mbps فراهم می شود. دقیقا بدین خاطر از ADSL بانام نامتقارن یاد می شود. بصورت عملی یک کاربرخطوط ADSL می تواند با سرعتی در حدود ۲mbps دریافت و ۲۵۶mbps ارسال اطلاعات برروی اینترنت داشته باشد. در استفاده از اینترنت با فناوری ADSL از Dial up وشماره گیری و انتظار برای اتصال یا قطع ارتباط خبری نخواهد بود و شما بصورت دائمی با مرکز ISP و در نهایت شبکه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن کردن کامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار می شود.

مزایای ADSL :

اولین دستاورد ADSL بهره گیری از خطوط تلفن معمولی و شبکه ارتباطی آماده خواهد بود و در نتیجه نیازی به سیم کشی و تجهیزات جدید مخابراتی نیست.

عدم اشغال خط تلفن در هنگام اتصال به اینترنت، امکان استفاده از اینترنت پر سرعت به نسبت روشهایی مانند Dial up برروی سیستم های خانگی و شرکتهای کوچک که از امکانات پیشرفته ای برخوردار نیستند، اتصال دائمی به شبکه اینترنت بدون نیاز به شماره گیری و اشغال بودن خط ، هزینه کم در نصب و راه اندازی و خرید تجهیزات، کاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای کاربران خانگی در استفاده از اینترنت و راه اندازی آسان و سریع از دیگر مزایای مهم ADSL است.

معایب خطوط ADSL :

در فناوری های DSL کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین تری برخوردار خواهد بود. در مسافت های بالاتر از ۵ کیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امکانپذیر نیست.

عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز برای شرکت هاو سازمان های بزرگ مشکل ساز خواهد شد.

ضعیف و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن که تاثیر مستقیمی برکیفیت و سرعت خدمات ADSL خواهند داشت.

ADSL چگونه کار می کند؟

زوج سیم مسی تلفن شهری از محدوده فرکانسی میان صفر تا ۲ مگاهرتزپشتیبانی می کند که از این میان فقط برای کاربردهای شهری تلفن ثابت(PSTN) از پهنای باند ۴ کیلوهرتز پشتیبانی می شود. بدین معنی که هنگام استفاده از تلفن معمولی حداکثر باند فرکانسی ۴ کیلو هرتز مورد استفاده قرار گرفته و مابقی باند بلا استفاده می ماند.

ADSL با بکار گیری تکنولوژیهای مدولاسیون تقسیم فرکانسی و فشرده سازی اطلاعات این امکان را بوجود می آورد که سیستم شماره گیری تلفن بتواند از پهنای باند ۴ کیلوهرتز خود استفاده کند و مابقی باند فرکانسی آزاد برای اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات ADSL استفاده شود. استفاده از محدوده فرکانس ۴ کیلوهرتزی نمی تواند بیشتر از۵۶kbps سرعت در اختیار کاربران قرار دهد و بااستفاده از یک پهنای باندی معادل ۲ مگا هرتز میتوان تصور کرده که چه مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزدوه می شود (چیزی در حدود ۵۰۰ برابر) و در این حالت است که میتوان به سرعت های ۸mbps و حتی خیلی بالاتر دست یافت (تکنولوژی های جدیدتر ADSL قادر به ارائه سرعت هایی بیش از ۲۰mbps می باشند). در عمل ADSL از پهنای باند فرکانسی ۳۰KHz تا ۱۳۸KHz برای ارسال اطلاعات و باند فرکانسی ۱۳۸KHz تا ۱.۱Mhz برای گرفتن اطلاعات استفاده می کند.

سازندگان تجهیزات ADSL معمولا از دو استاندارد تقسیم سیگنال فرکانسی استفاده می کنند : DTM وCAP، استاندارد قدیمی CAP با تقسیم کردن تمام پهنای باند به سه بخش مجزا، به مکالمات تلفنی باند صفر تا ۴ کیلو هرتز را اختصاص می دهد و برای ارسال داده (Upstream) محدوده ۲۵ تا ۱۶۰کیلوهرتز ودریافت اطلاعات از باند ۲۴۰ کیلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت. بنابراین در نهایت این شیوه از سه کانال مجزا استفاده می کند. استاندارد DTM با تقسیم کردن پهنای باند به ۲۴۷ کانال مجزا و اختصاص کانال هایی برای دریافت و ارسال داده انعطاف پذیری بیشتری را در کیفیت سرویس بوجود می آورد. ولی درعوض پیاده سازی به مراتب پیچیده تری دارد.

تجهیزات ADSL :

فارغ از تجهیزات مخابراتی تکنولوژی های DSL بطور ساده در یک نگاه می توان گفت ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می کند: یک دستگاه معروف به مودمهای DSL در محل مشترکین و دستگاه DSL Access Multiplexer (DSLAM) در محل شرکت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهای DSL که با نام ATU R نیز از آنها یاد می شود، مسئولیت برقراری اتصال میان کامپیوتر مشترک را با خط DSL برعهده دارند. این نوع از مودمها معمولا با USB و یا پورت اترنت ۱۰base T به کامپیوتر کاربر متصل می شوند DSLAM . با جدا سازی باندهای فرکانسی ۴ کیلوهرتزی از دیگر پهنای باند برای هر خط اتصالی ADSL امکان ارتباطات کاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر سرعت را برای اینترنت در مراکز ارائه خدمات ADSL فراهم می کند.

فرکانس باند ۴kbps نیز به سمت سوئیچ های مخابراتی هدایت می شود. به هر DSLAM صدها زوج سیم متصل می شود که درنهایت بسوی یک اتصال اینترنت با پهنای باند خیلی زیاد هدایت می شوند و تا وقتی این پهنای باند اشباع نشده است، مشترک می تواند به صورت یکنواخت و با سرعت بالا از اینترنت استفاده کند. در سمت مشترک، گاهی نیاز است که از یک دستگاه فیلتر جداکننده بنام Splitterنیزاستفاده شود تا میان باند فرکانسی صدا برای مکالمات تلفن با اطلاعات ت ADSL داخل بوجود نیاید.

ADSL ۲ گامی فراسوی اینترنت پر سرعت :

فناوری ADSL تحولی عظیم و یک نقطه عطف در صنعت ارتباطات راه دور و استفاده از شبکه جهانی اینترنت با استفاده از امکانات و زیر ساختهای موجود در کشورها و سازمانها است و امکان خدمات آنلاینی همانند صوت و تصویر و ویدئو را فراهم می کند. با این وجود با نگاهی فناورانه تر به مزایا و معایب ADSL، فاصله میان سرعت عملی ارتباطات ADSL برروی کامپیوتر مشترکین و بحث محدودیت فاصله میان مراکز ADSL با مشترک دو مشکل پیش روی این فناوری هستند. همچنین برخی پارامترهای کیفیتی نیز هنوز در ADSL پوشش داده نشده بودند. به همین جهت در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ استاندارهای جدیدی برای این فناوری با نام ۲ ADSL و + ADSL۲ تعریف شد. در یک نگاهی کلی ADSL۲ امکان حرکت بسمت سرعتهای نجومی مانند ۲۴mbps را فراهم می کند و +۲ ADSL بر مسافت موثر این تکنولوژی تا مرز ۶ کیلومتر می افزاید. این همه ماجرا نیست، امکان انتقال صوت و تصویر، افزایش بهره وری از پهنای باند و کاهش اتلاف باند فرکانسی، تفکیک پذیری بهتر باند فرکانسی مکالمات تلفنی با باند ADSومدیریت توان الکتریکی نیز از مهمترین دستاوردهای فناوری های جدید ADSL هستند.

Reach ADSL۲ دیگر استاندارد جدید ADSL است که باز برخی کمبودهای استانداردهای قبلی را کامل نموده است. آنچه گفتنی است تطبیق و سازگاری کامل این نوع از استانداردها با مودمهای از نوع ADSL است. لذا برای بهره گیری از این فناوری ها نیازی به تعویض مودم و تجهیزات ADSL نیست.

نگاهی به اینترنت پر سرعت در ایران:

از تابستان ۸۳ چندین شرکت PAP شروع به ارائه خدمات ADSL در تهران و چند شهربزرگ دیگر نموده اند. برای استفاده از اینترنت پرسرعت یا همان خدمات ADSL ابتدا باید دید کدام شرکت یا ISP خدمات ADSL را در منطقه مخابراتی شما ارائه می دهد. همانطور که بیان شد زمانی می توان از خدمات ADSL استفاده کرد که فاصله مرکز مخابراتی با مشترک بیش از ۵ کیلومتر نباشد . بسیاری از شرکت های خدمات ADSL با گرفتن مبلغی بصورت ودیعه مودم DSL و دیگر تجهیزات موردنیاز را بصورت امانی دراختیار مشترک قرارخواهند داد و نیازی به خرید مودم نخواهید داشت. دیگر هزینه ای که باید پرداخت شود هزینه حق اشتراک و هزینه مخابراتی است که براساس جدول انواع سرویس های ارائه شده (با معیار سرعت ارسال و دریافت اطلاعات) توسط شرکت خدمات ADSL متفاوت خواهد بود.

هزینه اینترنت پر سرعت براساس مقدار حجم مبادلات اطلاعاتی (download) توسط مشترک در ماه است .

هر شرکت خدمات ADSL سقفی را برای حجم انتقالی دیتا درنظرخواهد گرفت (در محدوده چند گیگابایت) و در صورت استفاده بیشتر براساس هر گیگابایت، هزینه اضافه ای باید پرداخت شود.

آینده ADSL :

از تولد ADSL در کشورهای توسعه یافته بیش از یک دهه می گذرد و اکنون فناوری بی سیم (Wireless) در بسیاری از کاربردها، جایگزین ADSL شده است.

اما همچنان این فناوری در بسیاری از کشورها مانند ایران، اولین راهکار دستیابی به اینترنت پرسرعت است.

بسیاری ازمفاهیم IT مانند دولت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، دانشگاه مجازی و آموزش الکترونیکی جز با دسترسی به شاهراه های پرسرعت تبادل اطلاعات و شبکه اینترنت تحقق پذیر نخواهند بود.

اگر بخواهیم از گام بعدی در توسعه شبکه های ADSL نام ببریم، باید به فناوری VDSL اشاره کنیم.

VDSL) Very high bit rate DSL) سرعت انتقال داده را تا مرز ۲۵ مگابیت پیش خواهد برد که در مقایسه با سرعت کنونی (بصورت عملی ۲ مگابیت بر ثانیه) بی شک، جهشی چشمگیر خواهد بود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال