چاپگر لیزری بهتر است یا جوهر افشان؟

چاپگر یکی از ابزارهایی است که کاربردهای روزمره زیادی دارد. اما این وسیله انواع گوناگونی دارد و در ساخت آن ها از فناوری‌های محتلفی استفاده می‌شود. در اینجا نگاهی داریم به تفاوت دو نوع از چاپگرها: حرارتی و جوهرافشان.

تفاوت‌ میان چاپگرهای حرارتی و جوهرافشان
۱. چاپگرهای حرارتی (لیزری) همانند دستگاه کپی عمل می‌کنند. در این نوع چاپگر، باردار کردن تونر باعث انتقال آن به سطح کاغذ می‌شود. درصورتی که در چاپگرهای جوهرافشان از سیستم مغناطیسی برای چاپ استفاده نمی‌شود و جوهر از طریق منافذ ریزی که روی هد وجود دارد، روی کاغذ منتقل می شود.
۲. چاپگرهای حرارتی (لیزری) برای تثبیت تونر روی کاغذ، از سیستم حرارتی استفاده می‌کنند و به همین دلیل بعد از خروج کاغذ از این نوع چاپگر، گرمایی روی کاغذ قابل حس است. درصورتی که چاپگرهای جوهرافشان فاقد سیستم حرارتی برای خشک کردن جوهر هستند و کاغذ بعد از چاپ، بدون هیچ‌گونه حرارتی از دستگاه خارج می‌شود.
۳. در چاپگرهای لیزری از تونر برای چاپ استفاده می‌شود، درصورتی که در چاپگرهای جوهرافشان از کارتریج برای چاپ استفاده می‌شود.
۴. ساختار طراحی این دو چاپگر نیز متفاوت است. چاپگرهای لیزری برای چاپ تصاویر و متن هد ندارند. درصورتی که چاپگرهای جوهرافشان از هد برای چاپ بهره‌ می‌برند و این عامل یکی از تفاوت‌های بارز میان این دو چاپگر محسوب می‌‌شود.
مزایای چاپگر لیزری
۱. چاپگرهای لیزری از سرعت چاپ بالاتری (در دو حالت رنگی و سیاه و سفید) برخوردارند.
۲. کیفیت چاپ چاپگرهای لیزری در مقایسه با چاپگرهای جوهرافشان در سطح بالاتری قرار دارد.
۳. هزینه کمتر چاپ در طولانی مدت برای کاربر.
۴. چاپگرهای لیزری نسبت به چاپگرهای جوهرافشان از عمر بیشتری برخوردارند. به همین علت از این چاپگرها بیشتر در محیط‌های اداری استفاده می‌شود.

مزایای چاپگر جوهر افشان
۱. چاپگرهای جوهر افشان نسبت به لیزری قیمت ارزان تری دارند .
۲. قیمت شارژ یا کارتریج چاپگرهای جوهر افشان نسبت به لیزری پایین تر است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال