چرا باید از Mysql-Extension در PHP مهاجرت کرد ؟

گذری بر اکستنشن های MySQL

Mysql محبوب ترین پایگاه داده در زبان PHP می باشد و تعداد زیادی API برای ارتباط با آن به وجود آمده است . همانطور که می دانید اکستنشن Mysql ( با Mysqli اشتباه نگیرید) در ورژن PHP 5.4 حذف شده است که البته دلایل بسیار منطقی برای این حرکت وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد .
اولین دلیل این است که این اکستنشن از ورژن ۴٫۳ در واقع نسل قبلی PHP به آن اضافه شده است که یعنی آخرین تغییرات و ویژگی هایی که به این اکستنشن اضافه شده است به حدود ۱۰ سال پیش یعنی سال ۲۰۰۲ برمیگردد.
اگر تا الان متقاعد نشده اید که این اکستنشن دیگر عمر خود را کرده و باید از آن مهاجرت کرد دلیل دیگری برای شما مطرح می کنم .
پایگاه داده Mysql از ورژن ۵ نسبت به ۴ تغییرات پایه ای زیادی کرده است و ویژگی ها و API های جدیدی ارائه شده است ولی اکستنشن از همان API های ورژن Mysql 4 استفاده می کند این یعنی برنامه نویس بسیاری از ویژگی های جدید مثل Transaction و Prepared Statement و … را از دست خواهد داد .
با این حال چه کنیم ؟
با این حال می توانیم از اکستنشن Mysqli که بهبود و توسعه یافته اکستنشن Mysql است که نسبتا ضعف ها و مشکلات آن را رفع کرده و از بسیاری از API های جدید پشتیبانی می کند استفاده کنیم که به دو حالت Object Oriented و Procedural ارائه شده است.
این در حالی است که اکستنشن قدرتمند تر دیگری به نام PDO وجود دارد که البته به نظر من انقلابی در کد نویسی برای پایگاه داده ها در PHP است .
PDO چیست ؟
مجموعه ای از درایورهای پایگاه داده که هر درایور، مختص یک پایگاه داده می باشد و شما را قادر می سازد تا با پایگاه داده های رابطه ای ارتباط برقرار کنید. این اکستشن از معروفترین پایگاه داده ها مانند Mysql، Oracle ، Sqlserver ، Postgresql و غیره پشتیبانی می کند. علاوه بر این که PDO از ویژگی ها و API های جدید پشتیبانی می کند برنامه نویس را قادر می سازد تا با شناختن و یادگیری یکبار این اکستنشن با همه ی پایگاه داده ها بدون یادگیری API های دیگر ارتباط برقرار کنند. بسیاری از فریم ورک های محبوب PHP از این اکستنشن استفاده می کنند که این خود نشان می دهد که از درصد محبوبیت بالایی برخوردار است .

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال