چرا ساعت و تاریخ ویندوز بعد از بالا آمدن سیستم تغییر می کند؟

این مشکل معمولا به دوعلت رخ می دهد.علت اول تنظیم نبودن تاریخ و ساعت در بخش ویندوز و دیگری مربوط به باتری می باشد که بر روی مادربرد قرار دارد.مادربرد همان قطعه اصلی می باشد که تمام قطعات سخت افزار شما بر روی آن قرار گرفته است. یک باتری شبیه به باتری ساعت اما با ابعادی بزرگتر بر روی مادربرد قرار گرفته است . قبل از شروع آموزش شاید دوست داشته باشید بدانید وظیفه اصلی این باتری چیست؟ تمام تنظیمات سطح پایین کامپیوترتان مانند تاریخ وساعت ، تنظیمات سخت افزارها و .... در CMOS نگه داری می شوند.CMOS ارتباط کاملا مستقیمی با بایوس دارد و هر نوع تغییری که کاربر بروی برنامه بایوس انجام می دهد در CMOS ذخیره می شود. البته مشکلی که وجود دارد این است که CMOS از نوع RAM می باشد و بعد از خاموش شدن کامپیوتر اطلاعات آن از بین می رود . برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی از یک باطری استفاده می شود .این باطری وظیفه تامین تغذیه مورد نیاز CMOS را در شرایطی که کامپیوتر خاموش    می باشد برعهده دارد تا اطلاعات ذخیره شده بروی حافظه CMOS از بین نرود.

باتری‌های(CMOS) می‌ توانند به طور متوسط ، ۵ سال انرژی مورد نیاز تراشه CMOS را تامین کنند. همچنین در کنار باتری معمولاً یک کریستال ۳۲.۷۶۸ کیلوهرتزی (KHz) نیز یافت می‌ شود که وظیفه به روز نگه داشتن ساعت و تاریخ را برعهده دارد. مقادیر ساعت و تاریخ پس از تنظیم در Setup بایوس در داخل تراشه CMOS ذخیره شده و حین خاموش بودن کامپیوتر، تراشه با استفاده از باتری یاد شده عمل به روز نگه داشتن ساعت را انجام می‌ دهد.مقادیر ساعت و تاریخ که در داخل سیستم عامل (مثلاً ویندوز) مشاهده می‌ کنید، از این طریق بدست می‌ آید.

1. با توجه به این توضیحات اگر ساعت و تاریخ سیستم شما  درست کارنمی کند می توانید یک عدد باتری بخرید و درب کیس را باز کنید.ابتدا به این نکته اشاره کنم که کلید پاور منبع تغذیه را بر روی صفر و کابل برق را جدا کنید . سپس باتری را از جای خود خارج کرده و باتری جدید را با فشار انگشتان دست در جای خود قرار بدهید .با این روش مشکل برطرف می شود . 

learning.asarayan

 

 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس