کارت صدای On-board

چندی پیش شرکت مایکروسافت پیشنهاد کرد که همه تولید کنندگان، محصولات کامپیوترشان را همراه با کارت صدا تولید کنند (همراه با وسایل دیگر، مانند پورت USB ) این پیشنهاد به استاندارد PC97 معروف است، توليد كنندگان مختار بودند اما با توجه به اينكه بيشتر كامپيوتر هاي دنيا از محصولات مايكروسافت استفاده مي كردند. اين اقدام باعث سهولت كار مي شد. (به عنوان مثال اگر هم نرم افزار و هم سخت افزار کامپیوتر شما PC97 باشند، آنگاه این برنامه عملکرد کاملي روی سیستم دارد.)
از آن به بعد تولید کنندگان کامپیوتر، محصولاتشان را بصورت کارخانه ای همراه با کارت صدا تولید کردند. همان طور که می دانیم بیشتر کامپیوترها با استفاده از قطعات تولیدی شرکتهای دیگر مونتاژ می شوند، این امر حتی در مورد دستگاههای عرضه شده با نام مارک های معتبر وجود دارد. طبیعتاً این امر تولید کننگان مادربورد را تحت فشار قرار دا تا مادربوردهایی دارای کارت صدای توکار built-in تولید کنند تا میکروکامپیوترهایی تشکیل دهند که هم مشخصات PC97 را داشته باشند و هم قیمتی پایین تر داشته باشند، با این توضیح که کارت صدای توکار درون مادربورد نیاز به یک کارت مخصوص را برطرف می کند.
امروزه سیستم های جدید همگی کارت صدا دارند، و معمولاً کارت صدای آنها روی مادربورد نصب شده است - به عبارت دیگر on board هستند (اصطلاح on board مشخص می کند که یکی از اجزاء مشخص مستقیماً درون بورد مربوطه قرار دارد.) دو روش اصلی برای ساختن یک مدار صوتی on board وجود دارد. ارزان ترین و رایج ترین روش، استفاده از چیپست خود مادربورد است. چیپست های جدید دارای مداری هستند که معادل کارت صدای on board است و با کمک یک مدار خارجی به نام Codec مخفف Coder/Decoder که بسیار ارزان است، فعال می شود (به همین دلیل است که تولید کنندگان ترجیح می دهند مادربوردهایشان را همراه با کارت صدای on board بسازند، زیرا به قیمت نهایی محصول چیز زیادی اضافه نمی کند). این کارت صدا از یک مدار چهارگوش کوچک حدود 1cmتشکیل شده و معمولاً روی لبه پشتی مادربورد قرار می گیرد. مدارهای مختلفی بر روی مادربوردهای کنونی وجود دارند که می توان از آنها به عنوان codec استفاده کرد.این مادربوردها توسط شرکتهایی مانند Realteck ، Advance Logic (که متعلق به Realtek است)، C-Media و VIA تولید می شوند.

 CMI9739A codec from C-Media
کیفیت صدای حاصل به کمک این روش، ممکن است پايين تر از کیفیتی باشد که با استفاده از کارت صدای مجزا (off-the-shell) مانند Creative Labs قابل دستیابی است. اما کاربران عادی فقط از اینکه بدانند سیستم آنها قادر است صدا تولید کند، خوشحال می شوند. بیشتر کاربران حرفه ای که به دنبال کارت صدای با کیفیت ترهستند یا از یک کارت صدای خارجی External) ) استفاده می کنند، و یا مادربوردی را انتخاب می کنند که از تراشه ای خارجی برخوردارند تا صدای on-board مناسبي تولید کند. این تراشه از یک codec بزرگتر است، و این همان نوعی است که در کارت صداهای off-the-shell یافت می شود. این امر شناسایی مادربوردی که صدای on-board با کیفیت خوب ایجاد می کند را آسان می سازد. سه تراشه ای که اغلب استفاده می شوند عبارت اند از: Creative CT5880 ) که در کارتهای SoundBlaster PCI 128 بکار می روند)، سری های C-Media CMI8738 (که صدایی با 6 کانال ایجاد می کنند) آخرین سری های VIA کیفیت صدای بسیار بالایی را ایجاد می کنند.

نخبگان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال