کوالکام درپی گسترش پردازنده‌های خود است

این روزها کوالکام از جایگاه قدرتمندی برخوردار است. پردازنده‌های اسنپ دراگون و چیپ‌های سلولار این شرکت در اغلب دستگاه‌های هوشمند بازار از نکسوس 6 گرفته تا آیفون حضور دارند. در هر حال کوالکام قصد ندارد به پیشرفت خود ادامه ندهد و به تازگی از برنامه‌های خود برای تولید خط محصولات پردازنده‌ی سرور پرده برداشته است.
مدیرعامل کوالکام در اطلاعیه‌ منتشرشده جزئیات زیادی بیان نکرده اما تعجبی ندارد که این CPUها که به قدرت بسیار بالایی برای اجرای وظایف سنگین نیاز دارند نیز درست همانند نمونه‌های موجود در دستگاه‌های موبایل از معماری ARM بهره مند شوند. هنوز زمان‌ بندی مشخصی نیز از سوی کوالکام مورد تایید قرار نگرفته اما گفته می‌شود که آن‌ها قصد مذاکره با کاربران را دارند.

درست همانند سازندگان فعلی چیپ‌های پردازشی سرور یعنی HP و AMD، کوالکام نیز تصمیم دارد از بزرگ‌ ترین نقطه ضعف شرکت اینتل یعنی مصرف انرژی نهایت استفاده را برده و ضربه‌ خود را از این ناحیه به رقبای خود وارد کند. با وجود اینکه چیپ‌های Xeon اینتل بسیار قدرتمند و سریع هستند، اما قصد آن‌ها برای مصرف انرژی محدودیت‌های بسیاری را مقابل مراکز داده گذاشته است و امکان تقلیل هزینه‌ها و انعطاف را از آن‌ها تا حدودی می گیرد.
از طرف دیگر، معماری ARM به اندازه‌ی ساخته‌ کمپانی اینتل سرعت ندارد اما به شکل قابل توجهی بهینه‌ تر کارمی‌کند. برای غلبه کردن بر مساله‌ قدرت و سرعت، کاربر می تواند صدها هسته‌ CPU مبتنی بر معماری ARM را در فضایی کم جای داده و نهایت قدرت را از آن‌ها انتظار داشته باشد؛ این در حالی است که چنین مقیاسی با پردازنده‌های اینتل عملی نخواهد بود و کاربر به چند CPU محدود خواهد بود. بنابراین با آنچه کوالکام در اهداف خود در نظر دارد، آزادی عمل بیشتر و امکان اجرای وظایف بیشتری در حالت بهینه انجام خواهد شد. مدیرعامل کوالکام معتقد است این بخش از کسب و کار کوالکام که به زودی وارد مرحله‌ اجرا خواهد شد, می‌تواند برای رقیبان اینترنتی مثل فیسبوک بسیار مفید باشد تا بتوانند بر اساس آن دیتاسنترهای خود را برای اجرای وظایف بسیار مشخص و چندگانه مورد بهینه‌ سازی قرار دهند.

هنوز برای پیش‌بینی اینکه آیا کوالکام دربازار سرورها همچون بازار گوشی‌های هوشمند گسترش خواهد یافت یا خیر زود است.

نویسنده: مسعود آموزگار

zoomit.ir

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس